Nekad je nužno odabrati stranu

Hoće li Milan Bandić zbilja, prvi u povijesti, posthumno dobiti počasni doktorat Sveučilišta u Zagrebu?

Rektor Boras već u ladici ima napisano potvrdno izvješće da mu ga se dodijeli, kako Telegramu potvrđuju upućeni izvori

Na današnjoj komemoraciji za preminulog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, jedan od uzvanika bio je i rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras. Tijekom Borasova rektorskog mandata od 2014. nisu izostajale lijepe uzajamne riječi na relaciji gradonačelnik – rektor. I danas se Boras osvrnuo na, kako je rekao, “prijatelja koji je puno pomagao Sveučilištu u Zagrebu i koji je Zagreb činio sveučilišnim gradom”.

Vrhunac dobrih odnosa rektora Borasa i Bandića zabilježen je u ožujku 2019. kada je tadašnji dekan Muzičke akademije Dalibor Cikojević predložio dodjelu počasnog doktorata Sveučilišta zagrebačkom gradonačelniku. Rektor je tada pravdao taj prijedlog kao opravdan, pripisujući Bandiću epitete poput onoga da se radi o “rasnom političaru”.

Postupak dodjele doktorata Bandiću zaista je još u tijeku

Iako je formirano povjerenstvo koje je trebalo razmotriti prijedlog i odlučiti je li on opravdan ili ne, Senatu nikad nije predstavljeno izvješće povjerenstva i o Bandićevom se počasnom doktoratu na Sveučilištu nikada nije odlučivalo. Tome je uvelike pridonijela i snažna reakcija javnosti na ideju dodjele počasnog doktorata Bandiću, a desetak je fakulteta tada iskazalo svoje neslaganje s dodjelom sveučilišne počasti Bandiću. Održan je i građanski prosvjed pred Sveučilištem.

Prilikom dolaska na današnju komemoraciju za Bandića u Hrvatskom narodnom kazalištu, rektor Boras odbacio je tezu da ga je netko spriječio u dodjeli počasnog doktorata Bandiću. “Situacija je bila takva da je to još uvijek u postupku, nema sprečavanja”, kazao je Boras jutros. To je de facto točno. Postupak je još uvijek u tijeku i on ni na koji način nije okončan – niti dodjelom doktorata niti povlačenjem prijedloga niti eventualnom odbijenicom Senata koji u finalu odlučuje o počasnim doktorima Sveučilišta.

Statut Sveučilišta ne brani počasni doktorat preminuloj osobi

Međutim, prolazeći kroz popis stotinjak počasnih doktora zagrebačkog sveučilišta, nije moguće pronaći niti jednog kojemu je počasni doktorat dodijeljen nakon smrti. Bilo je tu slučajeva kada je rektor izabranim počasnim doktorima, primjerice Tadiji Smičiklasu, dolazio u stan predati povelju zbog lošeg zdravstvenog stanja, no nismo uspjeli pronaći niti jedan slučaj dodjele doktorata nakon smrti.

Treba istaknuti i da Statut Sveučilišta, koji definira počasni doktorat, nigdje eksplicitno ne brani izbor za počasnog doktora nakon smrti eventualnog kandidata. “Osobama od iznimnog ugleda, kao i osobama koje su svojim radom pridonijele napretku Sveučilišta, hrvatskoj znanosti i kulturi, Sveučilište može dodijeliti počasni doktorat”, stoji u Statutu Sveučilišta.

Čime je opravdan prijedlog za dodjelu počasnog doktorata Bandiću?

“Sveučilišni grad Zagreb izgubio je velikog gradonačelnika jer 20 godina biti na čelu grada velika je stvar, ali i prijatelja koji je puno pomagao Sveučilištu u Zagrebu, koji je činio taj grad sveučilišnim. Zato smo zahvalni za život Milana Bandića i zadržat ćemo ga u srcu”, kazao je danas, između ostaloga, rektor Boras ponovno ističući zasluge Milana Bandića za Sveučilište u Zagrebu.

Bandićevim zaslugama za Sveučilište u svojem se prijedlogu dodjele počasnog doktorata opsežno bavio i bivši dekan Muzičke akademije Cikojević. Iznio je “doprinos predloženika razvoju Sveučilišta u Zagrebu” pa naveo kako je Bandić osobno sudjelovao u “velikim projektima od posebne važnosti za Sveučilište u Zagrebu”.

Navodi potom izgradnju višestruko problematične zgrade Muzičke akademije, renovaciju Francuskog paviljona u SC-u, sufinanciranje gradnje paviljona za smještaj studenata, stipendiranje studenata i suradnju Grada s fakultetima Sveučilišta; sve navodno osobno Bandićeve zasluge za Sveučilište, iako je to činio s pozicije gradonačelnika Zagreba.

Potvrdno izvješće u ladici

Suradnja Milana Bandića i Damira Borasa zaista je bila bogata. Primjerice, u jeku krize na Filozofskom fakultetu zbog ideje o suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom koju je snažno podržavao rektor Boras, Bandić u svibnju 2016. dodjeljuje Borasu Nagradu Grada Zagreba.

Tadašnja se nagrada sastojala od plakete, ali i novčanog dijela u iznosu između 20.000 i 30.000 kuna. Držeći emotivan govor nakon primitka nagrade, Boras je tada govorio o suradnji s ‘dragim prijateljem i pouzdanim podupirateljem’ gradonačelnikom Bandićem.

Boras i danas govori o Bandiću kao velikom prijatelju Sveučilišta pa otvorenim ostaje pitanje što će biti s izvješćem o dodjeli doktorata Bandiću koje je, prema potvrdi dva upućena Telegramova izvora, već odavno napisano uz preporuku dodjele doktorata.