Hoće li Milanović za savjetnicu zbilja uzeti ženu koja je sponzorirala predavanja da su ‘gejevi pervertiti’?

Tko je Jadranka Žarković Pečenković, za koju se piše kako vrlo izgledno ulazi u tim novog predsjednika kao stručnjakinja za obrazovanje

Tijekom prošloga tjedna, Večernji list objavio je da se među imenima potencijalnih savjetnika izabranog predsjednika Zorana Milanovića spominje ono Jadranke Žarković Pečenković kao izgledne posebne savjetnice za obrazovanje na Pantovčaku. Psihologinja Žarković Pečenković je 2015., u vrijeme Milanovićevog premijerskog mandata, u tajanstvenim uvjetima imenovana na funkciju ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje, gdje je došla iz zagrebačke Klasične gimnazije. Kako je javio Večernji, tu je gimnaziju prethodno završio Milanovićev sin Ante Jakov.

Ideja o Milanovićevoj obrazovnoj suradnici nije dobro sjela niti širokim obrazovnim krugovima niti Klubu zastupnika SDP-a, gdje je njeno ime posebno dočekano na nož. Naime, osim stručno posve beznačajnog mandata na čelu Agencije za odgoj i obrazovanje, Žarković Pečenković učitelje i nastavnike slala je na usavršavanja(?) na kontroverzne konferencije udruge U ime obitelji, kao i Hrvatskog generalskog zbora.

Minorizacija nečinjenjem

Želeći kao predsjednik iskazati posebnu pažnju prema odgoju i obrazovanju, Milanović se izgleda opredijelio za gospođu Žarković Pečenković; no njeno ime, već samo kao načelna ideja, zrcali problemčić. Četverogodišnji mandat Žarković Pečenković na čelu obrazovne agencije protekao je posve nezapaženo u smislu iskoraka za samu instituciju i sustav u cijelosti. U obrazovnim joj krugovima zamjeraju što je nečinjenjem dozvolila potpunu minorizaciju značaja Agencije i što se nije zauzela za njen važan položaj u provedbi Škole za život.

Još je Strategija obrazovanja, znanosti i tehnologije iz 2014., usvojena baš tijekom Milanovićevog premijerskog mandata, predviđala istaknutu ulogu Agencije u reformskim procesima; od intenzivne uključenosti u edukaciju nastavnika za provedbu novih kurikuluma, novih modela ocjenjivanja i vrednovanja, sve do uloge u pripremi za prelazak na devetogodišnje osnovno obrazovanje.

Tek odlaskom Žarković Pečenković krajem veljače 2019. i dolaskom Dubravke Brezak Stamać na čelo AZOO-a u lipnju prošle godine, počinje slabašno uključivanje agencijskog osoblja u procese Škole za život.

Naprasni nestanak Oskara znanja

Njen je nezapaženi mandat ipak ostao upamćen, no po nekoliko spornih momenata. U lipnju 2015., šest mjeseci nakon što je stupila na dužnost, Žarković Pečenković naprasno ukida tradiciju dodjele Oskara znanja osnovnoškolcima i srednjoškolcima koji su ostvarili zapažene uspjehe na domaćim i međunarodnim natjecanjima. Tada friška ravnateljica, svoju je nepopularnu odluku pravdala manjkom sredstava baš, eto, za priznanja najboljim hrvatskim učenicima.

Pod iznimnim pritiskom javnosti, tadašnja Vlada na čelu s Milanovićem odlučuje da će se Oskar znanja ipak održati. Osim imenovanja iz vremena SDP-ove vlade, Žarković Pečenković zapravo je najveći dio ravnateljskog mandata provela tijekom vlada Tihomira Oreškovića i Andreja Plenkovića. Iz tog je vremena moguće pronaći zaista zanimljive crtice o suradnjama koje su započele njenim blagoslovom i koje su se malčice prilagodile novom odnosu političkih snaga.

Stručno usavršavanje prosvjetara na konferenciji U ime obitelji

Tako krajem 2016. glasno odjekuje vijest o tome da Žarković Pečenković, u sklopu stručnog usavršavanja, šalje učitelje i nastavnike na konferenciju ‘Obitelj i škola: ključ odgoja za vrijednosti’ u organizaciji udruge U ime obitelji. Agencija je s blagoslovom ravnateljice, uz predsjednicu Grabar-Kitarović i Ministarstvo obrazovanja, bila jedan od pokrovitelja konferencije na kojoj su se prosvjetarima, između ostaloga, iznosili diskriminirajući stavovi o homoseksualnosti.

Neki od sudionika prosvjetare su poučavali kako je “osoba koja je primila vjerski odgoj bolji čovjek od drugih” te o “opasnosti da djeca s homoseksualnim sklonostima ‘pervertiraju’ njihovu djecu”. Agencija je taj skup odobrila kao dio usavršavanja prosvjetara i to prema kriterijima da je stručni skup usklađen s potrebama odgojno-obrazovnih radnika te da obuhvaća predstavljanje međunarodnih iskustava u odgoju i obrazovanju, otkrile su tada Novosti.

Sve to učiteljima se bodovalo kao dio stručnog usavršavanja, što je na oštru reakciju i javno dijeljenje packi potaknulo pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova Višnju Ljubičić. Gospođa Žarković Pečenković tek je tada ogradila Agenciju od diskriminatornih stavova i tvrdnji iznesenih na konferenciji, poput onoga da je homoseksualnost prolazno stanje. Na ovome mjestu, nije naodmet stoga podsjetiti na jedan od slogana Milanovićeve predsjedničke kampanje: “Normalno, svako ljubi koga voli”.

Suradnja i s Generalskim zborom

Relevantan je i slogan iz kampanje “Normalno, ratovi su gotovi”; naime, Milanovićeva izgledna suradnica 2017. je surađivala s Hrvatskim generalskim zborom. U sklopu te suradnje, generali su nekoliko mjeseci educirali profesore kako predavati o Domovinskom ratu, a odlasci na generalska predavanja učiteljima su se također bodovali kao stručno usavršavanje.

U prošlotjednoj prepisci korisnika na Twitteru o potencijalnoj Milanovićevoj obrazovnoj savjetnici, glasnogovornik izabranog predsjednika Nikola Jelić kratko je tek poručio kako nijedan potencijalni savjetnik još nije potvrđen i da se o svima razgovara. Međutim, proteklih dana mediji pišu kako se u kuloarima oko izabranog predsjednika može čuti da je odabir Žarković Pečenković već gotova stvar. Gospođa je pritom, tvrdio je Jutarnji list u tekstu ove subote, prijateljice Sanje Musić Milanović, supruge novog predsjednika.