Hoće li Most u Hrvatskom saboru uopće dati svoju podršku za novi proračun?

Sukob oko izvještaja HNB-a ukazuje na puno dublji problem u novoj vlasti

22.12.2014., Zagreb - U Muzeju suvremene umjetnosti  odrzano primanje predsjednika RH Ive Josipovica povodom bozicnih i novogodisnjih blagdana. Boris Vujcic.
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatski sabor zasjedanje u utorak nastavlja raspravom o proračunu za ovu godinu u kojem su planirani prihodi od114,9 milijardi kuna, a rashodi od 122,4 milijarde, te deficit od 7,5 milijardi kuna ili 2,2 posto BDP-a.

Kada se tomu doda šest izvanproračunskih fondova i lokalna samouprava, taj se deficit na razini opće države penje na 9,2 milijarde kuna ili 2,7 posto BDP-a, prema nacionalnoj metodologiji. I prema EU metodologiji ESA 2010 proračunski deficit bit će ispod 3 posto BDP-a. Telegramova novinarka Ana Raić-Knežević u zadnjem je broju tiskanog izdanja našeg lista, objavljenog u subotu, 12. ožujka, analizirala moguće rasplete situacije u Saboru.


Prvi veliki test suradnje vladajuće koalicije propao je u Saboru, kada su zastupnici Mosta tražili da se glasa o izvješću Hrvatske narodne banke o čemu se pak nije željela izjašnjavati Hrvatska demokratska zajednica. HDZ smatra da je dovoljno izvješće HNB-a primiti na znanje. Mostovci su zbog nemogućnosti dogovora oko glasovanja napustili sabornicu, a to isto učinili su i zastupnici SDP-a.

HDZ je tako ostao bez kvoruma, blokiran u namjeri da eventualno ipak realizira glasovanje o izvješću što ga je podnio guverner Boris Vujčić. Predsjednik Sabora Željko Reiner odlučio je cijeli slučaj proslijediti Odboru za ustav, kako bi se konačno razjasnilo je li glasovanje o izvješću HNB-a u Saboru potrebno ili ne.

Politički značaj

Hoćemo li sličan rasplet gledati u Saboru i sljedeći tjedan, kada će se na dnevnom redu zasjedanja pred zastupnicima naći prijedlog Državnog proračuna za 2016. godinu? Ovaj potez Mosta od iznimnog je političkog značaja za rad Sabora i suradnju unutar Domoljubne koalicije, što bi u slučaju da prijedlog proračuna ne bude prihvaćen moglo imati i ozbiljne gospodarske posljedice za zemlju.

Da će se prijedlog proračuna naći pred zastupnicima u ovom uzavrelom političkom trenutku potvrđeno je u petak, kada je Sabor dopunio svoj dnevni red. Osim o ovogodišnjem stanju državne blagajne očekuje se i rasprava o projekcijama budžeta za 2017. i 2018. te ostalim pratećim dokumentima.

Pregovori oko proračuna

Za očekivati je da će rasprava o proračunu biti jednako burna kao i ona o izvješću HNB-a, u kojoj su se, kako tvrdi predsjednik Sabora, mogli čuti čak i neki kontroverzni komentari. Nije isključeno da je upravo zato odbio staviti izvještaj HNB-a na glasovanje. Prijedlog proračuna, sada je već sasvim jasno, neće podržati zastupnici SDP-a, a ruku za njega neće dići ni zastupnici HRID-a, najavio je Drago Prgomet.

Saborski zastupnici SDP-a neće podržati predloženi državni proračun za 2016., jer ocjenjuju da u njemu nema najavljenih reformskih zahvata, osim udaranja po džepu najsiromašnijih, poručili su u petak zaključujući da su proračunski prihodi precijenjeni, a rashodi podcijenjeni, da u proračunu nema ništa “spektakularno”, nema najave reformskih mjera iz razdoblja konstituiranja Vlade.

Za sada još nije sasvim jasno hoće li zastupnici Mosta podržati prijedlog proračuna, no Ivan Lovrinović dao je naslutiti da se to neće dogoditi. Upravo zbog izostanka najavljenih reformi, što se trebalo očitovati i kroz prijedlog proračuna, ne žele svojom podrškom riskirati političku odgovornost.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 12. ožujka 2016.