Hoće li omikron pokvariti Europljanima Božić

Hrvatska bi mogla biti među rijetkim državama koje ne pooštravaju mjere pred blagdane

Wien, Vienna: street Krntner Strae, people shopping at the first day after Covid 19 lockdown, shop, Christmas decoration in 01. Old Town, Wien, Austria,Image: 574416661, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

Briselska administracija nedavno je bila prisiljena izvlačiti se iz nesvakidašnje neugodne situacije: zbog dokumenta, koji je trebao poboljšati internu komunikaciju, Europska komisija našla se na udaru jer da želi – ukinuti Božić. Nastala je opća bruka i halabuka, euroskeptici i ne samo oni bili su zgroženi navodnim planovima Bruxellesa, pa je Komisija povukla sporni dokument. Božić je herojski spašen.

Ali ono što nisu uspjeli prerevni europski službenici, mogla bi – i ove godine – učiniti pandemija: ako ne ukinuti, onda barem mnogim Europljanima poprilično pokvariti božićne i novogodišnje blagdane. Kako se blagdansko vrijeme približava, a uz to se pojačava oprez zbog širenja omikron varijante koronavirusa, veći broj europskih država uvodi ili je već uveo strože restrikcije koje će biti na snazi i u blagdansko vrijeme.

Ipak bolje nego lani

Situacija je ipak nešto bolja nego lani. Milijuni Europljana lanjske su blagdane dočekali pod još strožim mjerama nego sada, a brojni gradovi bili prisiljeni odustati od čuvenih božićnih sajmova, otkazivanih prije toga samo u ratnim vremenima. Sada su uvjeti malo drugačiji, ali i dalje pandemijski: u Budimpešti, na primjer, prošle godine nije bilo božićnih sajmova zbog lockdowna, a ove se godine održavaju, ali uz obavezne Covid potvrde.

Europske države, budno prateći kako će se omikron varijanta koronavirusa odraziti na epidemiološku situaciju, pribjegle su već određenim mjerama koje bi – tako se barem nadaju vlasti – trebale prevenirati pogoršanje zimskog vala pandemije nakon blagdana. Stoga pojedine vlade opet preporučuju rad od kuće, uvode obavezne covid potvrde (ako već dosad nisu) ili najavljuju obavezno cijepljenje, podružuju školske praznike, skraćuju radno vrijeme kafića i restorana…

‘Plimni val’ omikrona

Zbog brzog širenja zaraze omikronom, u Velikoj Britaniji je ovoga vikenda podignut stupanj uzbune na četvrtu razinu koja označava pojačan prijenos virusa. Zadnji put je na tom stupnju Britanija bila u svibnju. Premijer Boris Johnson kaže da stiže “plimni val omikrona” te najavljuje da će svima starijima od 18 godina od ovog tjedna biti ponuđena treća doza cjepiva.

U Engleskoj se od danas ponovno preporuča rad od kuće za sve koji to mogu, a od srijede bi covid potvrde trebale biti obavezne za ulazak u noćne klubove, zatvorene prostore s više od 500 stajaćih mjesta i događaje na otvorenom s više od četiri tisuće sudionika, o čemu u utorak odlučuje parlament. Nove mjere uvode se i u drugim dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva. U Škotskoj su, na primjer, propisali stroža pravila za samoizolaciju, dok škotska premijerka Nicola Sturgeon poziva ljude da otkažu božićne zabave na radnom mjestu.

Austrija se otvara

Nakon tri tjedna, Austrija je ove nedjelje ukinula lockdown za građane koji su cijepljeni protiv covida ili su ga nedavno preboljeli. Tako su se, primjerice, od danas opet otvorili frizerski saloni i slične uslužne djelatnosti, ali smiju primati samo ljude s potvrdom o cijepljenju ili preboljenju. Restorani i barovi zatvaraju se u 23 sata. No, mjere – i njihovo ukidanje – u nekim pokrajinama se razlikuju.

U pojedinim dijelovima Austrije odgođeno je otvaranje restorana i hotela do sljedećeg vikenda, dok se u glavnom gradu trgovine otvaraju današnjim ukidanjem nacionalnog lockdowna, ali bi se restorani i barovi trebali otvoriti tek tjedan dana kasnije. Gornja Austrija, koja graniči s Češkom i Njemačkom, ostaje zatvorena do 17. prosinca.

Bez alkohola i sajmova

I Češka i Njemačka su prošlog tjedna napravile korak prema obaveznom cijepljenju za određene kategorije građana – starije od 60 godina, odnosno medicinsko osoblje – no to su dugoročne mjere koje će s primjenom krenuti sljedeće godine. Kratkoročno, češka je vlada na odlasku krajem studenog uvela izvanredno stanje na 30 dana, dakle sve do Božića.

Ugostiteljski objekti smiju raditi do deset navečer, nema tradicionalnih božićni sajmova, niti konzumacije alkohola na javnim mjestima. Ograničili su i broj ljudi koji smiju prisustvovati određenim događajima, poput kulturnih priredni ili utakmica. No, vlada Andreja Babiša koja je uvela ove mjere je na odlasku, a kakvim će biti potezi nove vlasti, tek treba vidjeti.

Djecu šalju na praznike

U susjednoj Slovačkoj vlada je prošlog tjedna relaksirala stroge restrikcije, ali samo za one koji su se cijepili ili su preboljeli covid. Oni od prošlog petka mogu u trgovine, frizerske salone, crkve… Restorani su, međutim, ostali zatvoreni, osim što smiju imati dostavu, odnosno preuzimanje jela, dok će se hoteli otvoriti na Božić, pod sličnim uvjetima kao i ostali objekti.

Učenici srednjih škola i viših razreda osnovnih škola ovoga su tjedna na online nastavi, prije nego što im počnu praznici. Pojedine europske zemlje, pak, produžuju trajanje zimskih praznika za sve školske uzraste. Prošlog tjedna je to najavila Danska, jedna od prvih europskih zemalja koje su u rujnu ukinule nacionalna ograničenja.

Mi u suprotnom smjeru?

No, zbog širenja zaraze, vlasti su oprezne pa su prije nekoliko dana najavljene nove mjere – među ostalim, skraćeno je radno vrijeme kafića i restorana do ponoći, trgovine nakon ponoći više ne smiju prodavati alkohol, događanja u zatvorenom s više od 50 sudionika ne smiju se održavati, ako nemaju sjedeća mjesta, a djeca idu na praznike tjedan dana ranije. Tjedan duže praznike imaju i djeca u vrtićima i osnovnim školama u Belgiji.

Hrvatsku, pak, kako sada stvari stoje, za blagdane ne čekaju oštrije restrikcije od onih koje su već sada u primjeni. Brojke padaju, ustvrdio je prošlog četvrtka ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, potvrdivši da se nove mjere za Božić i Novu godinu “ne razmatraju”. Božinović je dao naslutiti da je moguće čak produljenje radnog vremena ugostiteljskih objekata u novogodišnjoj noći. Ako, naravno, pandemija u međuvremenu ne pomrsi planove.