Hoće li pravosuđe konačno postati ažurnije? Od Nove godine šefovi sudova moraju svaka 3 mjeseca objaviti što rade

Od nove godine vrijede nova pravila za šefove sudova u Hrvatskoj

09.10.2019., Zagreb - Ministri dolaze na sjednicu Uzeg kabineta Vlade. Ministar uprave Ivan Malenica. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Od prvog dana ove godine počinju vrijediti nova pravila prema kojima predsjednici sudova moraju svaka tri mjeseca obavještavati javnost o rezultatima rada. Propisano je to izmjenama Sudskog poslovnika koji stupa na snagu 1. siječnja 2022. godine.

U novom poslovniku kojeg potpisuje ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica propisano je da je predsjednik suda od sada dužan s rezultatima rada suda svaka tri mjeseca upoznati javnost. To mora učiniti tako da podatke objavi na internetskoj stranici suda. Osim toga jednom mjesečno “rezultate rada svih rješavatelja mora dostaviti svim rješavateljima”. To znači da podatke o radu svakog pojedinog suca mora dostaviti svim ostalim sucima.

Koja su još pravila nova?

Uz ovu novost, predsjednicima sudova koje inače bira i razrješuje Državno sudbeno vijeće (DSV), nameće se i obveza posebnog nadzora nad sudskim predmetima koji traju više od tri godine. Uz to, dodatno će se morati kontrolirati i postupci koji se rješavaju prema zakonu što uređuje obiteljske odnose, te predmeti vezani uz nasilje u obitelji.

Telegram je od Ministarstva pravosuđa i uprave zatražio pojašnjenje ovih novih odredbi. Pitali smo i mogu li predsjednici sudova biti kažnjeni ako ne poštuju ove propise.

Ministarstvo pravosuđa i uprave podsjeća kako su predsjednici sudova i do sada morali voditi nadzor nad postupcima koji traju više od tri godine, a od 1. siječnja 2022. morat će više pozornosti posvetiti slučajevima iz obiteljskog zakona i onima koji se tiču nasilja u obitelji.

Bolja zaštita žrtava nasilja

Iz Ministarstva kažu kako na ovaj način žele poboljšati zaštitu žrtava nasilja u obitelji. “U cilju poboljšanja zaštite žrtava nasilja u obitelji izmjenama i dopunama Sudskog poslovnika, koje na snagu stupaju 1. siječnja 2022., predviđeno je da se posebna skrb predsjednika sudova, pored predmeta u kojima postupak traje više od tri godine, posveti i predmetima koji se rješavaju prema zakonu koji uređuje obiteljske odnose i predmetima vezanim uz nasilje u obitelji”, odgovorili su na upit Telegrama.

Dodaju kako se ovi slučajevi već prate kroz informacijski sustav sudova, te podsjećaju kako postoji i poseban očevidnik počinjenih prekršajnih i kaznenih djela nasilja u obitelji i njihovih počinitelja.

“Sadržaj očevidnika od početka 2022. bit će dostupan i drugim nadležnim tijelima koje poduzimaju mjere u cilju zaštite života i zdravlja, posebno zaštite života i zdravlja djece”, navode iz Ministarstva.

Kazne za šefove sudova

Pojasnili su i što žele postići javnom objavom rezultata rada sudova. “Ta odredba u Poslovniku rezultat je kontinuiranog nastojanja da se u što većoj mjeri osigura transparentnost rada sudova i dostupnost informacija unutar sudova, ali i cijeloj stručnoj i zainteresiranoj javnosti o rezultatima rada sudova odnosno njihovoj učinkovitosti u rješavanju sudskih predmeta.

Kroz postojeće mehanizme praćenja rada rezultata sudova Ministarstvo će pratiti i rad predsjednika sudova u izvršavanju ovih posebnih dužnosti”, poručuje Ministarstvo.

Na pitanje ima li sankcija za nepoštivanje odredbi Sudskog poslovnika, odnosno hoće li netko predsjednike sudova moći kazniti ako ne budu obavještavali redovito javnost o radu iz Ministarstva napominju posebnih sankcija nema, no predsjednike sudova DSV može razriješiti ako “obavljaju poslova sudske uprave protivno propisima ili ne poduzimaju mjera iz ovlasti predsjednika suda za učinkovit rad suda”. Drugim riječima mogu biti smijenjeni ako ne rade svoj posao. A od početka Nove godine dobit će nova zaduženja iz Sudskog poslovnika.

Što kažu predsjednici?

Predsjednici sudova s kojima smo razgovarali nakon objave izmjena Sudskog poslovnika kažu kako se nadzor rada nad sudskim predmetima već provodi. Ne vide smisao u obvezi da rezultate rada svakog suca daju na uvid ostalim sucima.

“O važnijim predmetima raspravlja se na sudskim kolegijima, a sve je vidljivo i u eSpisu. Dok nam nameće obvezu objavljivanja sadržaja na web stranicama Ministarstvo pravosuđa i uprave morat će nam morati osigurati i adekvatne informatičke resurse”, poručuju.