Tajno snimljeni razgovori Bandića i njegovih najbližih suradnika: ‘Hoće li se naći neko radno mjesto?’

Doznali smo nove detalje iz optužnice protiv gradonačelnika Zagreba

19.10.2014., Zagreb - Pripadnici PNUSKOK-a vratili su Milana Bandica u njegov stan u Buzanovoj ulici. Milan Bandic uhicen je danas popodne zajedno sa predsjednikom Uprave Zagrebackog holdinga Slobodanom Ljubicicem i predsjednikom uprave CIOS-a Petrom Pripuzom. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Milan Bandić voli sve imati pod kontrolom i o svemu odlučivati. Vrlo je autoritativan zbog čega se njegovi podređeni boje išta raditi na svoju ruku.

Riječi su to Sandre Švaljek, bivše zamjenice gradonačelnika Zagreba, kojima je pred istražiteljima iz USKOK-a opisala Milana Bandića. Protiv njega je prošli tjedan podignuta optužnica što ga tereti za malverzacije prilikom zapošljavanja u gradskim strukturama, korištenje službenih automobila u privatne svrhe, nezakonitu zamjenu zemljišta s tvrtkom Bramgrad, kao i pogodovanje tvrtki CE ZA R, u vlasništvu Petra Pripuza prilikom natječaja za zbrinjavanje glomaznog gradskog otpada. Na “poslu” s Bramgradom čiji je čelni čovjek Branko Mihaljević također optužen, grad je prema računici državnog odvjetništva oštećen za 12 milijuna kuna.

Pogodovanje Pripuzu

Da se doista pogodovalo Pripuzu kojem je grad platio posao zbrinjavanja otpada s Jakuševca u optužnici se argumentira dijelom razgovora između Bandićevih prvih suradnika Slobodana Ljubičića, bivšeg predsjednika Uprave Zagrebačkog holdinga i Željka Horvata, posebnog višeg savjetnika gradonačelnika i glavnog koordinatora za otpad Grada Zagreba.

U jednom od njih Horvat Ljubičiću govori: “Složit ćemo onda neki tender”. Na tom natječaju, kako proizlazi iz optužnice, konkurentna je mogla biti samo Pripuzova tvrtka, jer su propisani uvjeti što ih je samo ona mogla i zadovoljiti. Pripuz je na tom poslu zaradio oko 1,3 milijuna kuna.

Milanova je zadnja

I na prigovore Ministarstva zaštite okoliša što su se pojavljivali Bandićevi suradnici samo su odmahivali rukom.

“Pokrivat će Milana, njegova je zadnja”, bila je jedna od čestih rečenica što su ju koristili Miljenko Benko, bivši direktor Čistoće, i Ivan Tolić, bivši direktor ZET-a i član uprave Zagrebačkog holdinga čija su imena također na popisu optuženih Bandićevih suradnika.

Da je Bandić doista ključna figura u gradu, te da upravo o njemu ovise sve odluke što se donose, potvrdio je u svom svjedočenju i Slavko Kojić, dugogodišnji gradonačelnikov suradnik zadužen za financije. 
Upravo na osnovu iskaza njega i Sandre Švaljek USKOK gradi tezu o nemjerljivom Bandićevom utjecaju, što se ogledao i prilikom zapošljavanja u gradskim institucijama, omogućavanju korištenja službenih automobila osobama koje na to uopće nisu imale pravo.

Operacija Agram

“Hoće li se naći neko radno mjesto”, pitanje je što je u više navrata snimljeno tajnim prisluškivanjem razgovora Bandića i njegovih suradnika što je započelo još sredinom 2013. godine. Kako su na kraju tajne mjere “provaljene” finalizirana je operacija “Agram”.

Bandić je optužen i za malverzacije tijekom izbora za predsjednika Republike Hrvatske krajem 2009. i početkom 2010. godine, na kojima je bio predsjednički kandidat. U svrhu financiranja izborne promidžbe na svoje ime otvorio je žiro račun na koji je zaprimao donacije, no na kraju nije u zakonskom roku platio čak 3,7 milijuna kuna poreza oštetivši na taj način Državni proračun i Grad.

Nagovarao na lažno svjedočenje

Sada će se konačno početi rasplitati i famozni Bandićev pokušaj utjecaja na Vidu Demarin, liječnicu s kojom je i politički surađivao.

Nakon izbijanja afere, ne bi li zavarao istražitelje i skrio porijeklo umjetničkih slika što su pronađene u njegovoj vikendici, tražio ju je da krivotvori dokumentaciju o njima i prikaže ih kao vlasništvo udruge kojoj je bila na čelu. Obilazio ju je u društvu suradnice svog tadašnjeg odvjetnika, no Vida Demarin na kraju se slomila i priznala sve istražiteljima.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 12. prosinca 2015.