Nekad je nužno odabrati stranu

Hoće li se zakomplicirati izbor nove šefice Europske komisije? U Bruxellesu se priča o odgodi glasanja

Ursula von der Leyen obilazi političke grupacije u EP-u i pokušava ih uvjeriti da je podrže. Ne ide najbolje

BERLIN, GERMANY - JULY 03:  Defense Minister Ursula von der Leyen (CDU), attends the weekly German federal Cabinet meeting on July 3, 2019 in Berlin, Germany. The Federal Cabinet on its meeting is concerned, among other things with the bill to modernize the structures of remuneration law. (Photo by Omer Messinger/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Ursula von der Leyen, kandidatkinja za predsjednicu Europske komisije, obilazi političke grupacije u Europskom parlamentu kako bi ih uvjerila da je podrže za novu šeficu Komisije. Danas se tako susrela i s članovima grupacije socijalista i demokrata, druge najjače političke frakcije koja u novom sazivu ima 154 zastupnika.

Predstavljanje kandidatkinje, koju su prije desetak dana nakon maratonskog summita predložili čelnici zemalja članica Europske unije, sve je samo ne protokolarno. Da bi bila imenovana na dužnost predsjednice Komisije, u EU parlamentu mora dobiti apsolutnu većinu, dakle za nju mora glasovati najmanje 375 eurozastupnika.

Moguća odgoda glasovanja?

Prema nacrtu dnevnog reda, Europski parlament trebao bi o von der Leyen glasovati sljedećeg utorka, 16. srpnja. To znači da njemačka kandidatkinja ima još nepunih tjedan dana da na svoju stranu pridobije političke grupacije koje su bile vrlo razočarane i poprilično bijesne zbog njezine nominacije. Von der Leyen nije bila jedna od tzv. Spitzenkandidata, nije sudjelovala u kampanji za europske izbore – i to je ono što eurozastupnicima najviše smeta.

Iako bi, dakle, parlament već u utorak trebao potvrditi njezino imenovanje, iz izvora u Strasbourgu Telegram doznaje da se u političkim kuloarima sve više spominje i mogućnost odgode glasovanja. Ta se ideja najprije pojavila iz zastupničkog kluba Zelenih. Supredsjednik Europske stranke zelenih i eurozastupnik Reinghard Bütikofer izjavio je za njemački Die Welt da bi glasovanje trebalo odgoditi za sredinu rujna.

“Zbog podjela u nacionalnim delegacijama, ali i političkim grupacijama sve glasnije se govori o odgodi glasovanja do rujna. Šefovi pojedinih nacionalnih delegacija smatraju da u ovom trenutku ne mogu progurati gospođu von der Leyen među svojim zastupnicima. Prilično je napeto”, kazao je Telegramov sugovornik koji je zadnjih dana sudjelovao na nizu sastanaka na kojima se raspravljalo o potvrđivanju kandidatkinje za predsjednicu Komisije.

O Timmemansu, Mađarskoj i Poljskoj

Jedan od sastanaka bio je i današnji, s eurozastupnicima iz grupacije socijalista i demokrata. Oni su posebno razočarani napuštanjem koncepta Spitzenkandidata jer je njihov vodeći kandidat Frans Timmermans u jednom trenutku bio favorit za nasljednika Jean-Claude Junckera. A onda je tijekom maratonskog summita ispao iz igre, a čelnici EU država odlučili su potpuno ignorirati sustav Spitzenkandidata i nominirati njemačku ministricu obrane.

Prema neslužbenim informacijama, na sastanku s europskim socijalistima za riječ se javilo čak 60-ak zastupnika, mada je tek polovica njih uspjela i postaviti pitanje. Ursula von de Leyen morala je odgovarati na više pitanja upravo o Timmermansu. “Zastupnike je zanimalo koji mu prostor namjerava dati u novoj Komisiji”, kaže drugi naš sugovornik. Pitali su je, tvrdi, i hoće li biti oštra prema zemljama koje krše načelo vladavine prava – ciljajući, naravno, na Mađarsku i Poljsku, države iz Višegradske skupine koja se, podsjetimo, izrazito protivila nominaciji Timmermansa, a podržavala njemačku kandidatkinju.

Protivljenje njemačkog SPD-a

S obzirom na fragmentiranost Europskog parlamenta, von der Leyen treba podršku nekoliko političkih grupacija da bi bila potvrđena za novu šeficu Komisije. Prošlog puta, kada se birao Juncker, pučani i socijalisti zajedno su imali većinu. Sada je u igri svaki glas.

Očekuje se da će protiv njemačke kandidatkinje glasovati eurozastupnici njemačkog SPD-a. No, to njihovo protivljenje najviše izvire iz unutrašnjih političkih razloga. U Njemačkoj je SPD u koaliciji s demokršćanima (von der Leyen je članica CDU-a), ali u stranci sve više raste otpor prema toj koaliciji i sve su glasniji oni koji žele da se SPD vrati u oporbu. Njemačka delegacija u grupaciji socijalista i demokrata ima 16 zastupnika.

Komplicirana matematika u novom sazivu EP

Tri najveće proeuropske grupacije – pučani, socijalisti i liberali – zajedno imaju 444 zastupnika. Prema tome, von der Leyen bi mogla računati na komotnu većinu prilikom glasovanja u Europskom parlamentu. Pogotovo ako još pridobije zastupnike iz redova Zelenih.

No, već je izbor predsjednika Europskog parlamenta Davida Sassolija pokazao da većina u novom sazivu nije matematička. Sassoli je dobio 345 glasova – 99 glasova manje od teoretske većine kojom upravljaju tri grupacije koje su među sobom podijelile top pozicije u EU institucijama.

U takvoj situaciji, eventualni otpor još nekih zastupnika ili delegacija, mimo njemačkog SPD-a, mogao bi značajno zakomplicirati izbor nove predsjednice Komisije. Već sam datum glasovanja, tvrde naši izvori, ukazat će na to hoće li von der Leyen glatko proći ili ne: “Ako glasovanje ipak bude sljedeći tjedan, to će značiti da su šefovi grupa procijenili da ipak imaju većinu”.