Hoće li se zbog korone početak škole odgoditi u nekim dijelovima Hrvatske? Evo što znamo

Ministar Radovan Fuchs zalaže se da svi krenu 7. rujna, dok epidemiolozi traže da se u žarištima pričeka

Iako bi nastava u hrvatskim školama trebala krenuti 7. rujna još uvijek nema čak ni obrisa kako bi se morala odvijati. Nije sasvim izvjesno ni hoće li tog datuma, dakle, za dva tjedna, škole biti otvorene baš u svim dijelovima Hrvatske.

Jutarnji list u nedjelju je objavio da se upravo oko toga spore ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs i epidemiolozi. Ministar smatra da bi nastava u školama trebala početi 7. rujna, dok epidemiolozi tvrde da bi početak škole trebalo odgoditi u županijama koje imaju veliki broj zaraženih.

Hoće li ministar ustrajati na početku škole?

Znakovita je, međutim, ministrova izjava od prije svega par dana, uoči posljednje sjednice Vlade, kada je ustvrdio da se još ne zna hoćemo li moći početi s nastavom 7. rujna. Pri tome je jasno da je mislio na epidemiološku situaciju.

Oko početka nastave u cijeloj Hrvatskoj očito ima velikih prijepora. Naime, u nekim županijama nastava bi doista mogla krenuti bez problema, dok je nekima, poput Splitsko-dalmatinske i Grada Zagreba, situacija poprilično loša. Zato neki epidemilozi smatraju kako bi za takve županije bilo dobro da se malo odgodi početak školske godine dok se situacija ne stabilizira.

Budući da je Nacionalni stožer Civilne zaštite za ponedjeljak najavio sastanak s predstavnicima lokalnih stožera oko mogućeg uvođenja mjera po pojedinim županijama ovisno o situaciji s koronom, nije isključeno da će u tom kontekstu biti govora i o početku školske godine. Prema informacijama Jutarnjeg lista ministar Fuchs nije sklon odgađanju početka nastave, već drži kako bi bilo dovoljno reagirati onda kada eventualno dođe do zaraze u nekoj školi, odnosno žarišta.

U nekim županijama već je sve spremno

U slučaju da ipak bude donijeta odluka o odgodi nastave u nekim županijama Primorsko-goranska županija već je objavila preporuke za svoje škole. Kako sve škole nemaju isti broj učenika i ne mogu nastavu organizirati na isti način niti u identičnim smjenama, PGŽ je izašla je s prijedlogom svojim školama da satove skrate za pet minuta kako bi između dvije smjene dobile dodatnih 35 minuta pauze.

Istovremeno se predlaže da se čim više održavaju blok satovi ne bi se smanjio socijalni kontakt učenika.

Hoće li učenici nositi zaštitne maske?

Ministar Fuchs, kako je prošli tjedan izjavio, ne zalaže se za zaštitne maske u školama. S obzirom na dosadašnju epidemiološku sliku ipak je izvjesnije da će učenici u nekim situacijama u školi ipak morati nositi maske. Primorsko-goranska županija zato ih je već ih osigurala za sve svoje đake. U pitanju su platnene maske, a razmišlja se i o nabavci vizira.

“S maskama možemo špekuirati – trebaju, ne trebaju, kada djeluju, ne djeluju. Ajmo prvo saslušati argumente i onda implementirati stvari. Nema tu prevelikih mogućnosti u primjeni mjera. Postoje mjere koje pokušate prilagoditi svojem sustavu da on najbolje napravi ono što treba, a to je zaštita djece i zaposlenika u školama. To je ključ priprema i to se sada više-manje samo polira”, izjavio je u petak ministar Fuchs nakon sjednice radne skupine.

Kako će roditelji dolaziti po djecu?

Roditeljima će se, izvjesno je sugerirati da čim manje ulaze u školske zgrade, a nošenje maski za njih trebalo bi biti obavezno. Nakon što HZJZ definira preporuke očekuje se da Ministarstvo objavi tko će maske za učenike financirati.

Osim epidemiološke situacije škole i ostale obrazovne ustanove u Zagreb muče i posljedice potresa. U Zagrebu je u potresu oštećeno 175 škola i vrtića, a 13 škola zbog prevelikih oštećenja ostaje zatvoreno do daljnjega. Tako će učenici, njih oko 6.500 iz tih škola morati nastavu pohađati u drugim školama.

Dio učenika iz tih škola će nastavu pohađati u školama u drugim kvartovima, pa je Grad Zagreb organizirao prijevoz za 1923 učenika, no još nije poznato kako će, zbog epidemioloških mjera, izgledati raspored sjedenja u autobusima.

U svakom slučaju u ponedjeljak se, kako je najavio sam ministar Fuchs, očekuju se preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo vezane za obrazovne ustanove i odvijanje rada u njima.