Hoće li sud danas zbilja zabraniti Provjereno zbog Damira Škare? Slične odluke u Hrvatskoj su već donesene

Što je ta privremena mjera koja je nakon živopisnog istupa odvjetnika postala jedna od glavnih tema dana u zemlji

05.09.2019., Velika Gorica - Privodjenje Damira Skare, celnika AK Siget kojeg je zaposlenica prijavila za silovanje, na ispitivanje u Zupanijsko drzavno odvjetnistvo. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Branitelj Damira Škare, odvjetnik Krešimir Krsnik najavio je da će tražiti zabranu emitiranja emisije Provjereno Nove TV u kojoj je žrtva osumnjičenog predsjednika Autokuba Siget javno ispričala kako ju je navodno silovao, a zatim i pokušao ušutkati s 80 tisuća eura. Ovakav zahtjev ne događa se prvi put u hrvatskom medijskom prostoru, niti bi bio presedan da ga sud doista prihvati, te zabrani neki medijski sadržaj.

Krsnik traži da se zabrani emisija koja bi trebala biti emitirana večeras, u četvrtak 5. rujna kasno navečer. Damir Škaro sada se već nalazi u istražnom zatvoru nakon što je prijavljen za silovanje i spolno uznemiravanje svoje suradnice. Zabranom emitiranja Škarin odvjetnik, kako je najavio, želi omogućiti svom klijentu da ima pravo na obranu budući da je postupak tek započeo. Kako Telegram doznaje, do 19.00 još nije došla nikakva sudska odluka na Novu TV. Emisija Provjereno na programu je predviđena u 22.15.

Kako je Škarina obrana argumentirala svoj zahtjev?

“Takve objave u medijima protivne su pravu optuženika i suprotne praksi Europske konvencije o ljudskim pravima. I mi smo vezani zakonom, i vi ste, pa smo zbog toga predali prijedlog da se današnje najavljeno emitiranje na Novoj TV u Provjerenom, zabrani. Svatko od nas ima pravo na obranu i dok god nije postupak dovršen, svi smo nevini”, pojasnio je svoj zahtjev odvjetnik Krsnik.

Radi se o tzv. privremenoj mjeri čije određivanje propisuje Ovršni zakon Republike Hrvatske. Zabrana emitiranja neke emisije ili objavljivanja nekog sadržaja u medijima može se ishoditi u slučaju da se dokaže da bi na taj način u postupku došlo do nenadoknadive štete. Prema tumačenju odvjetnika, objavom svjedočenja Škarine žrtve u pitanje se može dovesti relevantnost ostalih svjedoka, jer oni tek moraju dati svoj iskaz bez da su čuli njezinu verziju događaja. Uz to i u javnosti se, prema mišljenju obrane, može stvoriti široki stav o Škarinoj krivnji i prije nego što je pravomoćno osuđen.

Tko će odlučivati o zahtjevu za zabranom Provjerenog?

Odvjetnici Damira Škare zato su još tijekom ispitivanja u Županijskom državnom odvjetništvu u Velikoj Gorici podnijeli su zahtjev za zabranom emitiranja večerašnjeg Provjerenog. Iz Velike Gorice taj je zahtjev proslijeđen na Općinski sud u Novom Zagrebu.

Taj sud trebao bi o zahtjevu Škarine obrane donijeti odluku u svega nekoliko sati, te ukoliko ju usvoji poslati ju odmah Novoj TV. Žalba u ovom slučaju ne odgađa provedbu same privremene mjere, drugim riječima ako odvjetnici Nove TV i ulože žalbu morat će poštivati privremenu mjeru zabrane emitiranja.

Već je bilo ovakvih sličnih slučajeva u Hrvatskoj

To čak ne bi bio presedan u hrvatskoj pravosudnoj praksi. Naime, na identičan način hrvatski nogometaš Dejan Lovren tražio je i dobio privremenu mjeru kada se njegovo ime, te ime njegove supruge našlo u središtu skandala koji je kulminirao otmicom žene koja je britanskom tabloidu ispričala škakljive detalje iz njihovog bračnog života. Osumnjičeni otmičar Darijo Torbić i njegov otac tada su i uhićeni, no izvještavajući o tom slučaju svi hrvatski mediji protiv kojih je Lovren dobio privremenu mjeru, nisu smjeli spominjati ni ime nogometaša ni njegove supruge.

Nakon što su odvjetnici medijskih kuća koje su dobile ovu zabranu uložili žalbe, privremene mjere naknadno su ukinute. To se, međutim, nije dogodilo u istom trenutku, pa je tako dio medija smio spominjati Lovrena i suprugu, a dio je još neko vrijeme morao šutjeti o njima u izvještajima o slučaju Torbić. Dio medijskih napisa u vrijeme dok je trajala privremena mjera je i uklonjen.