Hoće li Zdravka Mamića izručiti Hrvatskoj? Danas se održava ročište pred Sudom BiH

Hrvatska ga tereti da je organizirao zločinačko udruženje i Dinamo oštetio za oko 200 milijuna kuna

11.06.2019., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Zdravko Mamic dolazi u zgradu suda u Sarajevu. Zdravku Mamicu jutros je urucen poziv za saslusanje pred Sudom BiH na temelju tjeralice koju su za njim raspisale vlasti u Hrvatskoj. Photo: STR-2222/PIXSELL
FOTO: STR-2222/PIXSELL

Danas će pred Sudom Bosne i Hercegovine biti održano ročište na kojemu će se razmatrati zahtjev hrvatskog ministarstva pravosuđa za izručenje bivšeg Dinamova čelnika Zdravka Mamića. Ročište će biti održano pred sucem Mirsadom Strikom a zakazano je za 13 sati, stoji na stranicama suda. Hrvatska od Bosne i Hercegovine traži izručenje Mamića po drugoj optužnici koja je protiv njega podignuta pred Županijskim sudom u Osijeku i potvrđena u svibnju, kada mu je zbog toga određena i mjera pritvora.

Čak i ako Sud donese odluku da postoje zakonske pretpostavke za izručenje, definitivnu odluku o tome hoće li Mamić biti izručen Hrvatskoj treba donijeti ministar pravde BiH, Josip Grubeša. Mamića i još šest okrivljenika tužiteljstvo tereti da su, u sklopu zločinačkog udruženja, oštetili Dinamo za oko 200 milijuna kuna. Optužnica se odosi na Mamićevog sina Maria, brata Zorana, bivšeg Dinamova direktora Damira Vrbanovića te na poduzetnike Sandra Stipančića i Igora Krotu te menadžera Nikkyja Artura Vuksana.

Organiziranje zločinačkog udruživanja

Optužnica Zdravka Mamića tereti da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača klub oštetili za više od 144 milijuna kuna. Uz navedeno, tvrdi se u optužnici, NK Dinamo je neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7.35 milijuna eura, odnosno 55,8 milijuna kuna.

Mamić je u lipnju prošle godine nepravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora, zbog izvlačenja oko 116 milijuna kuna iz Dinama, a neposredno uoči izricanja te presude pobjegao je u Bosnu i Hercegovinu, čije državljanstvo ima, te danas živi u Međugorju. Sud BiH je u lipnju razmatrao zahtjev da se Mamiću odredi pritvor u toj zemlji do konačne odluke o tome hoće li biti izručen Hrvatskoj no na kraju su mu samo nametnute mjere zabrane putovanja izvan zemlje uz obvezu javljanja policijskoj postaji u Čitluku.