Holiga: Zašto su se navijači uključili u predizbornu kampanju i što nam to govori o stanju našeg nogometa

Nogometni navijači, prije svih Torcida, uključili su se u kampanju

Nedavno, krajem kolovoza, BBC News je objavio priču pod naslovom „Kako su huligani razotkrili ružni procijep u hrvatskom nogometu“. U njoj autor Guy Delaunay piše o slabo ispunjenom maksimirskom stadionu na Dinamovoj utakmici u kvalifikacijama za Ligu prvaka, gdje tek nekoliko desetaka navijača pokušava povesti skandiranje.

Spominjući Dinamovu dominaciju u zemlji, kaže: „Ali ispod svog tog sjaja je prljava priča o optužbama za korupciju, političkoj impotenciji i neukusnim činovima huliganizma“. U nastavku teksta daje kratki pregled triju navedenih točaka, tim redom, te na krajnje jednostavan način objašnjava uzročno-posljedičnu vezu između njih.

Nevoljkost politike da riješi probleme

Navodi o korupciji i klijentelizmu u hrvatskom nogometu, na čelu sa Zdravkom Mamićem i Izvršnim odborom nogometnog saveza krcatim članovima “hrvatske nacionalističke stranke, HDZ-a“, piše BBC, izazvali su očito otuđenje i nezadovoljstvo navijača. Nadali su se da će promjene potaknuti lani donesene izmjene Zakona o sportu, koje (između ostaloga) propisuju reforme u načinu izbora u HNS-ova tijela te veću financijsku transparentnost saveza i klubova, ali savez je nastavio po starom i ignorirao Zakon, uz prešutnu podršku HDZ-a, koji se u međuvremenu vratio na vlast na razini države. Na kraju, nezadovoljstvo je kulminiralo huliganskim incidentima ovog ljeta na Euru u Francuskoj.

BBC-jeva priča jedna je od mnogih sličnih koje su zadnjih mjeseci i godina objavili praktično svi najutjecajniji svjetski mediji. Za razliku od većine domaćih komentara, koji počinju i završavaju „problemom huligana“, sve su one istaknule sasvim očiti link između problema u upravljačkoj strukturi hrvatskog nogometa i navijačkih ispada: nesposobnost, odnosno nevoljkost politike da riješi probleme kojih su svi svjesni i tako ukloni uzrok nezadovoljstva, odnosno ružni procijep koji BBC spominje.

Autsajderska građanska incijativa

Čak i bez obzira na strukturu vlasništva domaćih medija i njenu premreženost sa strukturama moći u politici i nogometu, upravo je nevjerojatno koliko je ovaj srednji element ‘slagalice’ – politička „impotencija“ o kojoj piše BBC – u nas prešućivan, a važnost izmjena Zakona o sportu minorizirana i relativizirana.

Mnogi će reći: ako nisu zadovoljni stanjem u nogometu, postoje civiliziraniji načini da na to utječu od bacanja baklji. Pa gledajte, upravo je navijačka grassroots inicijativa dovela do izrade tih izmjena i njihova izglasavanja u parlamentu – u Hrvatskom Saboru, zaboga, ne na nekom internetskom forumu. Jeste li svjesni koliko je rada i truda bilo potrebno da se jedna po svemu autsajderska građanska inicijativa dovede do zakona, samo kako bi oni na koje se on odnosi izrazili mišljenje da se takav zakon na njih ne odnosi?

Provdba mutnih poslova

Kao što je prethodno bio slučaj s inicijativom Zajedno za Dinamo, koja je godinama skretala pažnju na također sasvim očito kršenje zakona u Maksimiru, tako je i ova samo pokazala da se institucijama države ne može vjerovati da će „odraditi svoj posao“. I ona se suočila s ignoriranjem i ismijavanjem – premda su izglasane izmjene potpuno u domeni tek zdravog razuma i ne predstavljaju ama baš nikakvu smetnju nekom budućem, „cjelovitom“ Zakonu o sportu (naprotiv, morale bi biti njegov dio). Ali idu za time da se u sportu uvelike ograniči utjecaj politike i oteža provedba mutnih poslova.

I onda, kad oni na koje se ključne stavke odnose odbiju poštivati Zakon, a politika ne napravi ništa, izlaze na vidjelo i oni radikalniji aktivisti koji ne biraju sredstva. Jer uvjerili su se da ‘civilizirani’ način ne vodi nikamo. Sve je to posve jasno svim inozemnim medijima koji su pokrivali ovu priču, a BBC je otišao najdalje u nastojanju da i „drugoj strani“ da glas.

Tako je Miro Kovač, HDZ-ov Ministar vanjskih poslova na odlasku, rutinski odapeo tradicionalno kompleksašku misao kako je „neprihvatljivo da takozvani navijači iz Hrvatske putuju u strane zemlje i onda vode ratove protiv nogometnog saveza te stvaraju vrlo lošu sliku o našoj zemlji i narodu.“ „Trebamo vrlo oštar stav vlade“, nadometnuo je Kovač.

Apsurdni citat HNS-ova povjerenika

„Moramo se boriti protiv huliganizma u Hrvatskoj i educirati našu mladost da zloupotreba sporta za osobne političke svrhe nije prihvatljiva.“ Baš lijepo – znači li to da će početi od HNS-a, gdje su 11 od 17 članova Izvršnog odbora članovi HDZ-a?

A Miroslav Marković, HNS-ov povjerenik za sigurnost, proslavio se sljedećom izjavom: „Oni misle da mogu voditi nogometne klubove – oni žele biti vlasnici. Svaka frakcija navijačkih skupina želi nešto – novac, moć – i kad ne mogu u tome sudjelovati, počinju stvarati probleme kako bi kaznili klubove i natjerali ih na dogovor.“ BBC je njegov apsurdni citat ostavio bez komentara i tek je u opremi teksta ispod njegove slike stavio: „Miroslav Marković vjeruje da navijači traže novac i moć“. Vrlo suptilno, stavili su ga u poziciju redikula. Čuj, novac i moć…

Impotencija je riječ koja najbolje opisuje stanje

Hrvatski mediji o tome mahom šute, ali nogometni navijači – prije svih Torcida – uključili su se u predizbornu kampanju. Najprije po Splitu i Dalmaciji, a onda i po raznim drugim gradovima, ovih se dana pojavljuju mnoge antistranačke poruke i transparenti. Njihov sukus je „HDZ=HNS=SDP“: HDZ-u se spočitava povezanost Mamićem i ostatkom nogometne vrhuške, a SDP-u to što za četiri godine vlasti ništa konkretno nije učinio na „isušivanju močvare“.

I Most dobiva svoju porciju, kao opcija koja je isprva navodno zdušno podržavala raščišćavanje odnosa u nogometu, da bi se kasnije priklonila smiješnom HDZ-ovom ministru Šustaru i njegovim idejama. Tužno i jadno, poražavajuće za politiku, ono za što se navijači zalažu tek je provođenje postojećeg zakona. BBC-jeva „impotencija“ baš je prava riječ da se opiše stanje.

Apsurd je doveden do kraja

Udruga Naš Hajduk poslala je upitnik strankama koje izlaze na izbore, s pitanjima koliko su konkretno upoznati sa stanjem i problemima u hrvatskom nogometu i što konkretno misle učiniti po tom pitanju. Na upitnik su odgovorili MOST, Pametno, HNS, NL Dišpet/Koalicija Nema prodaje, Bandićeva stranka i SDP. Nije to neko posebno zanimljivo štivo – svi redom osuđuju aktualno stanje, ulogu HDZ-a i njegovog štićenika Zdravka Mamića, a ističu svoje zasluge u donošenju izmjena Zakona o sportu i obećavaju njegovu dosljednu primjenu.

Posebno je zanimljivo, međutim, to što se sada navodno i sam HDZ zalaže za primjenu spomenutog zakona! Baš danas Andrej Plenković, njen predsjednik i kandidat za premijera, u ekskluzivnom intervjuu za Slobodnu Dalmaciju kaže: „Zakon o sportu je na snazi i buduća HDZ-ova Vlada će osigurati njegovu provedbu“…

Time je apsurd stvarno doveden do kraja. Imamo, dakle, navijače koji provode kampanju da se poštuje zakon i imamo političke stanke koje redom obećavaju da će ga poštivati, samo nakon izbora – među njima čak i ona koja je lani glasala protiv izmjena zakona i pod čijom se vlašću i pod čijim ministrom taj zakon namjerno ne provodi.

HDZ je naknadno poslao odgovore na upitnik

Na kraju su stvari otišle i onkraj bizarnosti, jer i HDZ je naknadno poslao svoje odgovore na upitnik Našeg Hajduka. „Podsjećam da smo među prvima zatražili od ministra Šustara da ne pokreće izmjene Zakona o sportu, već da potakne sve institucije na njegovo provođenje. Prema tome, za HDZ je Zakon o sportu na snazi i mi ćemo kada dođemo na vlast osigurati njegovo provođenje“, piše Petar Škorić, predsjednik splitskog HDZ-a.

U odgovorima tvrdi kako su u stranici svjesni da je veliki broj članova Izvršnog odbora HNS-a ujedno i član HDZ-a, ali da to „ubuduće neće biti moguće, jer ćemo unutar stranke postaviti takva pravila kojima ćemo onemogućiti stranačkim dužnosnicima angažman na tim pozicijama.“

I sad vi izađite na izbore i odlučite tko je od svih tih političkih pajaca i redikula vjerodostojan.