Holy tvrdi da Milanović laže i da nema pojma što mu rade ministri u Vladi

Svađa je izbila zbog premijerovih izjava o eksploataciji nafte u Jadranu

Mirela Holy
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Na optužbu premijera Zorana Milanovića da HDZ i ORaH interpelacijama protiv istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu “nedomoljubno” žele zaustaviti veliki međunarodni projekt, čelnica ORaH-a Mirela Holy odgovorila je u petak protuoptužbom da Milanović “govori neistine i laži” te da “pokazuje žalosno nepoznavanje rada svoje Vlade”.

“Mislim da građani Hrvatske nemaju apsolutno ništa od toga je li premijer ljubitelj prirode i uživa li u prirodi. Vlada je dužna poštivati zakone Republike Hrvatske, a u realizaciji ovog projekta se doista silovala procedura i doista je prekršen cijeli niz zakona i međunarodnih direktiva”, izjavila je Holy novinarima u Hrvatskom saboru.

Zakon o ugljikovodicima donijela je upravo Milanovićeva Vlada

Podsjetila je da je Vlada ustupila energetske podatke stranoj tvrtci Spectrum, koja ih je koristila na komercijalnoj bazi što se, kaže Holy, u normalnim i uređenim državama ne bi moglo dogoditi. Istaknula je i da je od Vlade još u listopadu zatražila da joj da na uvid ugovor sa Spectrumom, no do danas nije dobila odgovor, iako Vlada na zastupnička pitanja mora odgovoriti u roku od mjesec dana.

Odbacila je Milanovićeve tvrdnje da su procedure po kojima se provodi projekt istraživanja Jadrana propisane prije njegova mandata. “Premijer pokazuje žalosno nepoznavanje rada svoje Vlade, jer je Zakon o ugljikovodicima donesen upravo za njegove Vlade. Govori neistine i laži, procedura je prekršena.

Direktna šteta za proračun

Ovdje ne govorimo samo o zaštiti okoliša, govorimo o izuzetno velikim ekonomskim štetama i o tome da Vlada u stvari ne čuva demokraciju, jer demokracija znači poštivanje procedure”, rekla je Holy. Dodala je da “premijer očito nije pročitao ugovor koji je objavila Agencija za ugljikovodike”.

Predsjednica ORaH-a također kaže da bi potpisivanje takvog ugovora direktno naštetilo proračunu ako bi građani kasnije na referendumu odlučili da ne žele eksploataciju plina i nafte u Jadranu, jer bi Vlada morala obeštetiti koncesionare.