Hong Kong je oslobodio tipa zbog čijeg su slučaja krenuli prosvjedi, sumnjiče ga za ubojstvo svoje trudne cure

Zbog nepostojanja sporazuma o izručenju između Hong Konga i Tajvana, Chan je odležao samo 18 mjeseci u zatvoru zbog krađe

Chan Tong-kai, 20, wanted in Taiwan for the murder of his pregnant girlfriend during a holiday the two Hong Kongers took there in 2018, walks out the Pik Uk Prison in Hong Kong on October 23, 2019, after serving a short jail sentence for stealing his girlfriend's possessions. - Chan's case, where he fled back to Hong Kong where Taiwanese police were unable to apprehend him because there is no extradition agreement between the two territories, triggered an ill-fated proposal by Hong Kong's pro-Beijing government to ram through a sweeping extradition bill, which would have allowed the city to extradite suspects to any territory including the authoritarian mainland. (Photo by Philip FONG / AFP)
FOTO: AFP

Stanovnik Hong Konga osumnjičen za ubojstvo na Tajvanu, čiji je slučaj bio povod za reformu sustava izručenja u Hong Kongu koja je izazvala mjesece anti-vladinih prosvjeda, pušten je iz zatvora u srijedu ujutro. Dvadesetogodišnji Hongkonžanin Chan Tong-kai optužen je za ubojstvo trudne djevojke za vrijeme odmora na Tajvanu. Tong-kai se navodno ispričao obitelji svoje djevojke i ljudima Hong Konga, prenosi South China Morning Post.

Zbog nepostojanja sporazuma o izručenju između Hong Konga i Tajvana, Chan je odležao samo 18 mjeseci u zatvoru zbog krađe osobnih stvari svoje djevojke. Chan je kazao kako je voljan otputovati u Tajvan, koji ga je optužio za ubojstvo, ali to je tehnički nemoguće. Hongkongška vlada objavila je u srijedu ujutro da Tajvan nema ovlasti poslati svoje policajce da odvedu Chana u Tajvan, dok se Tajvan protivi Chanovom putovanju bez pratnje. Hong Kong je kazao da neće podići tužbu zbog ubojstva jer su dokazi u Tajvanu.

Pokušaj reforme zakona o ekstradiciji

Zbog tog slučaja je hongkongška premijerka Carrie Lam ovoga proljeća pokušala reformirati zakone o ekstradiciji, što je u lipnju izazvalo masovne prosvjede, zbog strahova stanovnika Hong Konga da neće moći imati pravedno suđenje u ostatku Kine te da centralna vlast time želi oslabiti poseban status Hong Konga i steći dodatnu kontrolu.

Hong Kong, bivša britanska kolonija, posebna je administrativna regija u Kini sa značajnom autonomijom, dok Peking smatra Tajvan, službenog naziva Republika Kina, odmetnutom kineskom pokrajinom.

Tajvan, gdje su se smjestile pristaše Čang Kaj-šeka, koje su porazili komunisti u kineskom građanskom ratu 1949., zauzimala je kinesko mjesto u UN-u sve do 1971., a danas Tajvan kao državu priznaje samo nekolicina zemalja na svijetu, od kojih je najznačajniji Vatikan.

Kina planira smijeniti Carrie Lam?

Tajvanski predsjednik Tsai Ing-wen rekao je u srijedu da Tajvan neće odustati od jurisdikcije nad spomenutim slučajem, iako su i žrtva i počinitelj stanovnici Hong Konga. “Budući da hongkongška vlada oklijeva u preuzimanju jurisdikcije nad ovim slučajem, mi, Republika Kina ćemo to preuzeti kako bi donijeli pravdu žrtvi”, kazao je Tsai.

Financial Times objavio je u utorak da Kina planira smijeniti čelnicu Hong Konga Carrie Lam i postaviti novog “prijelaznog upravitelja”. Izvori Financial Timesa tvrde da Peking želi stabilizirati situaciju u Hong Kongu prije donošenja konačne odluke, jer ne žele stvoriti o sebi percepciju povlačenja pred nasiljem.

Ako dođe do smjene, predsjednik Xi Jinping postavit će nasljednika u ožujku te će taj čelnik odraditi ostatak mandata Carrie Lam, koji završava 2022. Glavni favoriti za nasljeđivanje Lam su Norman Chan, bivši guverner honkongške središnje banke i Henry Tank, bivši ministar financija i uprave Hong Konga.