Hong Kong je službeno povukao prijedlog zakona o izručenjima Kini, ali to vjerojatno neće smiriti prosvjede

Povlačenje prijedloga zakona bio je samo jedan od zahtjeva prosvjednika

Hong Kong police fire tear gas at Mong Kok as people attend a pro-democracy rally in Kowloon district in Hong Kong on October 20, 2019. - Police fired water cannon and tear gas at Hong Kongers who defied authorities with an illegal march on October 20, their numbers swollen by anger over the recent stabbing and beating of two pro-democracy protesters. (Photo by Philip FONG / AFP)
FOTO: AFP

Skupština Hong Konga u srijedu je formalno povukla sporni prijedlog zakona koji bi omogućio izručenja građana Kini, ali to vjerojatno neće prekinuti višemjesečne prosvjede jer je time ispunjen samo jedan od zahtjeva prosvjednika. Prosvjednici ističu da imaju “pet zahtjeva, ne jedan manje”, što znači da ta odluka ništa ne znači.

Predsjednica vlade Hong Konga, Carrie Lam, više je puta kazala da je prijedlog zakona zapravo mrtav, dok su drugi zahtjevi, uključujući univerzalno pravo glasa i amnestiju za optužene za nerede, izvan njezinih ovlasti. Prosvjednici traže i da se ona povuče s vlasti te neovisnu istragu o policijskom nasilju nad prosvjednicima.

Prosvjednici očekuju ispunjenje drugih zahtjeva

“Nema velike razlike između suspenzije i povlačenja (prijedloga zakona o izručenju)… To je premalo, prekasno”, kazala je 27-godišnja prosvjednica Connie, istaknuvši da vlada treba ispuniti i druge zahtjeve, posebice onaj koji se odnosi na problem policijskog nasilja. Hong Kongom se upravlja po načelu “jedna zemlja, dva sustava”, koji njegovim građanima daje slobode koje nemaju građani matične zemlje kao što je neovisno pravosuđe.

U prosvjedima koji su eskalirali u lipnju do sada je uhićeno više od 2300 ljudi, dvoje je ustrijeljeno vatrenim oružjem, a tisuće su ozlijeđene. Po pisanju Financial Timesa, koji se poziva na upućene izvore, Kina, koja je više puta kazala da ima povjerenje u Lam i njezinu vladu, priprema plan da joj pronađe “privremenog” zamjenika, a među vodećim kandidatima spominju se Norman Chan, bivši čelnik monetarne vlasti Hong Konga te Henry Tang, bivši ministar financija i glavni tajnik gradske administracije.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je, međutim, zanijekalo to izvješće i odbacilo ga kao političke glasine s prikrivenim motivima.