Hong Kong je u štrajku, grad je paraliziran. Krenuo je najveći prosvjed dosad

Među prosvjednike se u nekom trenutku zabio auto. Prosvjeduje se u 7 gradskih okruga, što je prvi put dosad

Protesters gather in Mong Kok during a general strike in Hong Kong on August 5, 2019, as simultaneous rallies were held across seven districts. - Hong Kong's pro-democracy protesters are close to creating a "very dangerous situation", the city's leader warned on August 5 as train travel and international flights in the global financial hub were thrown into chaos. (Photo by Isaac Lawrence / AFP)
FOTO: AFP

Prosvjednici u Hong Kongu u ponedjeljak su ponovno izašli na ulice. Prema CNN-u, prosvjeduje se u sedam gradskih okruga, što današnje demonstracije čini geografski najraširenijima ovoga ljeta. Posljednje informacije govore da je policija ispalila suzavac u pet okruga. Dosad je uhićemo 80 ljudi, što je najveći broj od lipnja kad su prosvjedi počeli.

Najveća koncentracija policije i prosvjednika zabilježena je u ulici Hartcourt Road u okrugu Admiralty, ekonomskom i političkom središtu Hong Konga. Policija iz zgrada u susjedstvu gradske uprave suzavcem gađa prosvjednike na ulici. Ispod balkona s kojih na njih ispaljuju suzavac tisuće prosvjednika obućenih u crno skandiraju “Prljavi policajci” i “Vaše obitelji će umrijeti”, javlja CNN.

Autom u barikadu

Jedna osoba navodno je ozlijeđena kada se u prepreku na cesti koju su postavili prosvjednici zabio auto. Sudeći po snimkama, nije bila riječ o nesreći. Vozač je prvo pokušao odgurnuti prepreku iza koje su stajali prosvjednici. Kada mu to nije uspjelo, vratio se nekoliko metara unatrag, dodao gas i probio barikadu.

Vlasti su upoznate s incidentom, ali policijska glasnogovornica kaže da policajci na licu mjesta nisu zatekli ozljeđenu osobu, kao ni svjedoke koji bi ispričali što se dogodilo. Dogodio se još jedan sličan incident, kada je kamion velikom brzinom prošao cestom pokraj koje su bili okupljeni prosvjednici. Okupljeni su kamion gađali kamenjem, ali nema informacija da je u tom incidentu bilo tko ozlijeđen.

The Guardian javlja da prosvjednici ciglama gađaju policijske postaje i pred njima na ulici pale vatre. Pojavile su se i snimke koje navodno prikazuju sukobe između prosvjednika i stanovnika četvrti u kojima traju demonstracije. Neki mediji pišu da se radi o pripadnicima trijada, kineske mafije, ali izvjestitelji Guardiana smatraju kako kriminalci danas izbjegavaju sukobe, jer je prosvjednika naprosto previše. Objašnjeno je i zašto velik broj prosvjednika nosi kišobrane, iako je vrijeme u Hong Kongu vedro i sunčano. Guardian piše da tako žele spriječiti da im nadzorne kamere snime lica.

Otkazano 200 letova, sve je paralizirano

Prosvjedi su izazvali kaos u javnom prijevozu uoči štrajka planiranog kasnije tijekom dana. Zabilježena su kašnjenja u hongkonškom metrou nakon sukoba između putnika i aktivista koji su pokušavali spriječiti kretanje vlakova. Zračna luka otkazala je više od 200 letova nakon što su vlasti upozorile putnike na mogući prekid prometa.

U tom megapolisu na jugu Kine koji proživljava svoju najtežu političku krizu već osam uzastopnih vikenda održavaju se masovni prosvjedi koji prerastaju u sukobe između radikalnih skupina i snaga reda. Čelnica grada Carrie Lam je na konferenciji za novinare rekla da su “masovne demonstracije u svrhu postizanja određenih zahtjeva ozbiljno narušili zakon i red u Hong Kongu, te grad doveli na rub veoma opasne situacije”.

Pridružili su se državni službenici

Prosvjedi se planiraju diljem grada, a organizatori štrajka tvrde da je obećalo sudjelovati više od 14 tisuća ljudi iz 20 gospodarskih sektora. Zaposlenici državnih službi, kojima je naloženo da ostanu politički neutralni, navodno su pristali pridružiti se štrajkašima. Državni su službenici bili i među prosvjednicima koji su započeli prosvjed u petak, a koji se nastavio tijekom vikenda.

Peking stalno upozorava na poteze prosvjednika. Ovog tjedna Narodna oslobodilačka vojska (APL), stacionirana u Hong Kongu, upozorila je video snimkom na kojoj je prikazala svoje kapacitete intervencije. Lokalne vlasti su nakon prošlog vikenda također pooštrile ton i optužile 40-ak prosvjednika za sudjelovanje u pobuni, za što bi mogli biti kažnjeni zatvorskom kaznom do 10 godina.

Osjetljiv trenutak za Kinu

Prosvjedi u toj bivšoj britanskoj koloniji počeli su 9. lipnja zbog nezadovoljstva zakonom koji je trebao omogućiti izručenje osumnjičenika Kini. Stanovnici Hong Konga smatraju kako bi to potkopalo pravosudnu neovisnost te pokrajine i izložilo ljude opasnostima političkih optužnica. Od zakona se u međuvremenu nominalno odustalo, no prosvjednici traže njegovo potpuno povlačenje i ostavku upraviteljice Hong Konga Carrie Lam.

Njihovi zahtjevi su se proširili i na zadržavanje demokratskih stečevina i sloboda poput slobode govora i neovisnosti sudstva. Ti su prosvjedi do danas najveći izazov za kineskog predsjednika Xija Jinpinga otkako je preuzeo dužnost 2012. godine, a odvijaju se u vrijeme kada je Kina u sve ozbiljnijem trgovinskom ratu s SAD-om te se susreće sa slabljenjem gospodarstva u politički osjetljivom trenutku.