Horvatinčić bi za dva mjeseca trebao biti u zatvoru. Ali vjerojatno će tražiti odgodu zbog lošeg zdravlja

Zadarski sud donio je pravomoćnu presudu Horvatinčiću koji je ranije osuđen na 4 godine i 10 mjeseci zatvora

Zadarski Županijski sud donio je pravomoćnu presudu poduzetniku Tomislavu Horvatinčiću optuženom zbog izazivanja pomorske nesreće u kojoj je u kolovozu 2011. poginuo talijanski bračni par Salpietro. No, s tog suda ne žele potvrditi pisanje medija da je Horvatinčiću potvrđena presuda od 4 godine i 10 mjeseci zatvora. Sa zadarskog suda Telegramu je tek potvrđeno da je pravomoćna presuda donesena i otpremljena na Općinski sud u Šibeniku, koji je donio prvostupanjsku presudu. Horvatinčićev odvjetnik Veljko Miljević kaže nam kako presudu još nije dobio.

Horvatinčić, kojem je kazna izrečena zbog izazivanja pomorske nesreće u kojoj su u kolovozu 2011. godine poginuli supružnici Salpitero iz Italije, mogao bi u idućih dva do tri mjeseca biti pozvan na izdržavanje te sankcije. Naime, prema proceduri, njegov će slučaj sada dobiti nadležni sudac izvršenja. To su suci koji provode proceduru upućivanja osuđenika na izdržavanje kazni.

Dakle, taj sudac poslat će Horvatinčiću poziv da se javi najprije u zatvor u Zagrebu, gdje se nalazi centar za dijagnostiku koji odlučuje gdje osuđenik treba služiti kaznu. Na tu odluku suca izvršenja Horvatinčić će imati pravo uložiti svojevrsni prigovor, odnosno tražiti odgodu izvršenja kazne. Odgoda se može tražiti zbog poslovnih, obiteljskih ili zdravstvenih razloga.

Odgoda zbog zdravstvenog stanja

Viđali smo tako već da su neki osuđenici, poput primjerice Drage Tadića, tražili odgodu jer su morali dovršiti unosne poslove, što bi im zatvor omeo. Neki osuđenici su tražili da im se odgodi odlazak u zatvor jer nisu imali kome povjeriti brigu o nemoćnim članovima obitelji, što sud također može uzeti u obzir. U Horvatinčićevom slučaju ipak je najizvjesnije da će odgodu izdržavanja kazne tražiti zbog zdravstvenih razloga. U više je navrata isticao svoje loše zdravstveno stanje, pa će njegova obrana zasigurno tu dokumentaciju priložiti kako bi potkrijepila zahtjev za odgodom. Tijekom suđenja, Horvatinčić je tvrdio kako je obolio od karcinoma kostiju kojeg je 18 mjeseci liječi kemoterapijom. Tvrdio je i da je od nerviranja obolio i od raka želuca.

Protiv Horvatinčića su se vodila tri sudska procesa zbog optužbe da je svojom jahtom naletio na jedrilicu i usmrtio talijanski bračni par. Prva dva vodila je sutkinja Općinskog suda u Šibeniku Maja Šupe, koja ga je 2015. osudila na uvjetnu kaznu, a na ponovljenom suđenju 2017. oslobodila ga je krivnje zbog navodne sinkope. Trećom presudom od ožujka ove godine Horvatinčić je nepravomoćno proglašen krivim i osuđen na četiri godine i deset mjeseci zatvora.

Je li šibenski sud smio voditi postupak?

Sudac Ivan Jurišić potvrdio je sve navode optužnice, navodeći da se kratki gubitak svijesti, definiran kao sinkopa, može dogoditi svakome u svakom trenutku, ali da iz medicinskog vještačenja proizlazi da se sinkopa u ovoj pomorskoj nesreći ne može ni utvrditi ni opovrgnuti. U obrazloženju presude naveo je kako Horvatinčić prilikom upravljanja gliserom nije izviđao ni promatrao, pa tako nije uspio uočiti jedrilicu. “Nije ustupio pravi put, već je presjekao kut kretanja te je prešao gliserom preko jedrilice”, utvrdio je sudac.

No, ta presuda postala je upitna zbog nadležnosti sudovanja Općinskog suda u Šibeniku, s obzirom da izmjenama Kaznenog zakona niži sud nije smio voditi postupak, jer se Horvatinčić tereti za kazneno djelo izazivanja smrtne nesreće za koje je zakonskim promjenama od 1. siječnja ove godine kazna povećana na 15 godina zatvora. Općinski sudovi po tome su nadležni za kaznena djela za koja je predviđena zatvorska kazna do 12 godina.