Hrpa tvrtki i gradova uzela je od ovog genija telefonske imenike na CD-u. Mislili su besplatno, a on ih sad ovršuje

Priča o srpskom političaru i poduzetniku, Dušanu Oluiću, koji je uspio prevariti razne hrvatske institucije prilično urnebesnom pričom

Stotine tvrtki, gradova, općina i škola našlo se pod ovršnim postupcima jer nisu platili telefonske imenike koje im je ponudila tvrtka Telekom izdavaštvo. Istovremeno, protiv vlasnika te tvrtke Dušana Oluića vodi se nekoliko sudskih postupaka upravo zbog prijevare s prodajom tih istih telefonskih imenika. Dakle, čovjek kojem se sudi za prijevaru pokušava ovršiti svoje žrtve.

Šefovi institucija, direktori tvrtki, ravnatelji škola, načelnici i gradonačelnici koji su od Oluićevih trgovačkih putnika u ruke dobili telefonske imenike Republike Hrvatske bili su uvjereni da su primjerci CD-a s telefonskim brojevima zapravo besplatni. Zato su bez problema potpisali otpremnice o njihovom preuzimanju. Odnosno, mislili su da to potpisuju. Kasnije će se, naime, ispostaviti da su u biti potpisali ugovor o pretplati na ovaj imenik i to za idućih pet godina. Zbog varanja s prodajom ovih telefonskih imenika protiv vlasnika Telekom izdavaštva pokrenuto je, kao što smo već naveli, nekoliko sudskih procesa u kojima mu se na teret stavlja prijevara u gospodarskom poslovanju, ali dok ti procesi traju, njegova firma uredno nastavlja ovršne postupke protiv kupaca.

Presude što ih je na uvid dobio Telegram potvrđuju kako su se na telefonske imenike navodno bili pretplatili Grad Donji Miholjac, općina Dubrava, grad Pag, Dječji vrtić Iskrica iz Lipovljana, Kutjevo d.d., općina Starigrad, grad Vodice, općina Posedarje, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Dom zdravlja Zagrebačke županije Velika Gorica, Turistička zajednica Grada Ivanić Grada, Ekonomsko-turistička škola Karlovac, Srednja škola Valpovo, Gimnazija Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac, Osnovna škola domovinske zahvalnosti iz Knina i tako dalje. Popis je zbilja dugačak.

Tko je Dušan Oluić?

Afera je izbila još prije nekoliko godina kada se prvi puta počinje spominjati tvrtka Telekom izdavaštvo i njezina ponuda telefonskih imenika na CD-u. Tu tvrtku Oluić je osnovao još 2006. godine. Riječ je o gospodinu koji je neko vrijeme kao član Demokratske partije Srba bio i vijećnik u Zadarskoj županiji. Prije dvije godine, pred zgradom županije je i uhićen. U međuvremenu je poslovanje svoje firme proširio na cijelu regiju, osnovao je više firmi i u inozemstvu, uvukao je u posao još neke ljude te nastavio prodavati načelno bezvrijedne imenike, dokumente koji su naprosto dostupni on-line i posve su besplatni.

Političku karijeru, kažu upućeni, Oluić je gradio sasvim solidno, zalažući se žustro za prava manjina u Hrvatskoj. Posebno je izrazio zabrinutost za Srbe na području Biljana Donjih, kada je najavljeno da će tamo biti Centar za zbrinjavanje i preradu otpada.

Potpuno bizarne presude

Koliko je cijeli slučaj sulud ilustrirat ćemo s nekoliko presuda koje smo detaljno proučili. Donijete su ovih dana u postupcima što ih Oluićeva firma Telekom izdavaštvo vodi kako bi ovršila kupce telefonskih imenika koji su joj ostali dužni.

Trgovački sud u Rijeci prije mjesec dana potvrdio je rješenje o ovrsi što ga je na zahtjev Oluićeve tvrtke Telekom izdavaštvo donio javni bilježnik Josip Čujevac iz Knina. Na osnovu tog ovršnog rješenja Osnovna škola domovinske zahvalnosti iz Knina mora Telekom izdavaštvu platiti 4.950 kuna te još 773 kune troškova ovrhe.

Predstavnici škole na sudu su objašnjavali kako je terenski agent zapravo iznudio potpis ravnatelja uvjeravajući ga da se radi o besplatnim primjercima telefonskih imenika Republike Hrvatske na CD-u i u knjizi. To je trebala biti svojevrsna promocija Telekom izdavaštva, no naknadno se na dokumentu pojavio tekst ugovora u kojem su se nalazili narudžba i cijena. Dok ju je potpisivao ravnatelj škole nije znao da je riječ o petogodišnjoj pretplati. Kada je imenik konačno stigao u školu, odbio ga je primiti te je o svemu obavijestio policiju u Kninu.

Ne odustaju od ovrhe

Odvjetnici Telekom izdavaštva inzistirali su pak na ovrsi. Objašnjavali su da škola nije tražila poništenje ugovora o narudžbi telefonskih imenika. Zato su im u prosincu 2014. poslali račun, a tri godine kasnije pokrenuli su ovrhu. Još su dodali kako kninska policija nije pokrenula postupak ni protiv Dušana Oluića ni Telekom izdavaštva.

Pregledavši ugovor o narudžbi telefonskih imenika iz studenog 2011. te račune što ih je Oluićeva tvrtka ispostavila kninskoj osnovnoj školi, sud je zaključio da dug doista postoji te da mora biti plaćen. Tvrdnju da je ravnatelj škole bio u zabludi sud nije prihvatio, utvrdivši da u roku od tri godine, koliko je imao vremena od kraja 2011., nije pokrenuo postupak za poništenje spornog ugovora.

Neki su se ipak izvukli

U drugom slučaju koji je također vođen na Trgovačkom sudu u Rijeci rasplet je bio potpuno drugačiji. Srednja škola Valpovo prema nepravomoćnoj presudi od prije nekoliko dana ne mora Telekom izdavaštvu platiti 2.475 kuna za telefonske imenike. Rješenje o ovrsi stavljeno je van snage.

“Ugovor između škole i Telekom izdavaštva sklopljen je na prijevaran način. Predstavnik Telekom izdavaštva došao je u školu i tvrdio da se radi o besplatnim primjercima telefonskih imenika što očito nije bio slučaj. Na sličan način prevarene su stotine pravnih osoba u Republici Hrvatskoj”, objašnjavao je na sudu odvjetnik Goran Mrkić koji zastupa školu iz Valpova. Istaknuo je kako telefonski imenici nisu isporučeni te dodao kako se na narudžbenici zapravo ne nalazi potpis tadašnjeg ravnatelja Miroslava Kupanovca.

Iako je situacija potpuno identična, sud je ovdje donio odluku u korist škole. Poništio je ugovor jer je ocijenio da je sklopljen s prijevarnom namjerom i da je toliko manjkav da više ne može vrijediti. Primjerice u ugovoru je stajalo da je neopoziv te da se ne može stornirati bez izričite suglasnosti Telekom izdavaštva. Uz to je bilo navedeno da se ugovorena cijena povećava za sto posto ako kupac imenika u roku od 15 dana od prijema predračuna ne plati ugovorenu cijenu. Nezakonit je bio i dio ugovora prema kojem je Telekom izdavaštvo slalo telefonske imenike isključivo poštom, a rizik toga snosio bi kupac, u ovom slučaju Srednja škola Valpovo.

Ovršen je i Dom zdravlja u Gorici

Još jednom presudom dug je ipak potvrđen. Dom zdravlja Zagrebačke županije Velika Gorica morat će platiti Telekom izdavaštvu telefonske imenike, i to 4.870,80 kuna sa zateznim kamatama od siječnja 2012. kada je sporni ugovor sklopljen. Ova ovrha je nepravomoćnom presudom Trgovačkog suda u Rijeci prihvaćena jer je sud povjerovao rješenju o ovrsi što ga je donio velikogorički javni bilježnika Ivan Maleković na osnovu vjerodostojne isprave, odnosno neplaćenih računa tvrtke Telekom izdavaštvo.

Iz Doma zdravlja upozorili su još javnog bilježnika da je priložena preslika računa krivotvorena, odnosno da su na njemu dopisivane brojke i tekst. Međutim, predstavnici Doma zdravlja nisu to na sudu uspjeli dokazati. Zato je sud zaključio da kupac jednostavno mora platiti onu robu koja mu je isporučena i koju nisu platili.

I Vukovar skoro završio pod ovrhom

I Grad Vukovar umalo je završio pod ovrhom teškom 12.375 kuna. Uz to bi morali platiti i oko 2.200 kuna troškova ovršnog postupka, ali je Trgovački sud u Rijeci prije par dana odbio tužbu Telekom izdavaštva podignutu protiv ovog grada. Kada je gradu stiglo ovršno rješenje Oluićeve firme uložili su prigovor i tražili raskid ugovora. No, zanimljivo, pošiljka im se vratila s adrese Telekom izdavaštva s naznakom “nepoznat na adresi”. Na kraju su sve te dokumente poslali faksom. Na sudu su predstavnici Grada Vukovara tvrdili kako je telefonski imenik u biti bezvrijedan jer je ionako dostupan na internetu.

Telekom izdavaštvo ponovno je naglašavalo da je ugovor uredno potpisan i ovjeren. No, sud im tu argumentaciju nije prihvatio, pa im Vukovar za sada ne mora platiti dug za telefonske imenike.

Još par prilično važnih detalja

Sud je primijetio da su neke sporne ugovorne obveze, poput onih da bi se cijena robe mogla povećati za 100 posto, da se ugovor sklapa na pet godina, te da se ne može raskinuti bez suglasnosti Telekom izdavaštva, bile ispisane neprimjereno sitnim slovima. Zato ih je bilo teško pročitati pa i razumjeti. Telekom izdavaštvo pokušalo je tako zaštititi svoje interese potpuno zanemarujući interese druge ugovorne strane, u ovom slučaju Grada Vukovara.

Utvrđeno je i da je dio teksta ugovora bio unaprijed utisnut, dok je onaj koji se tiče cijene telefonskih imenika i broja naručenih primjeraka ostavljen prazan i popunjavao se rukom. To ukazuje na mogućnost manipulacije sadržajem ugovora. I još je jednom primijećen iznimno sporan dio o slanju telefonskih imenika poštom, za što pak jedini rizik snosi naručitelj.

Sud je čak pročitao ranije medijske napise o Oluićevim postupcima te zaključio kako će presuda kojom se ukida ovršno rješenja protiv Grada Vukovara imati i širi društveni značaj. E sad, očito svi suci ne misle isto.