HRT je danas doveo svog ekonomskog analitičara da malo komentira Istanbulsku

Gospodin Željko Kardum, nažalost, pritom je iskliznuo u ozbiljan fake news

FOTO: screenshot HRT

U emisiji Studio 4, koja se emitira na četvrtom programu HRT-a, jutros je gostovao ekonomski analitičar Željko Kardum. Kardum je u sklopu rubrike Dnevne financije komentirao, ozbiljno, i Istanbulsku konvenciju. Pritom je iznio nekolicinu posve netočnih tvrdnji.

Kardum je, dakle, svoje izlaganje započeo tvrdnjom kako su u hrvatskom javnom prostoru trenutno aktualne tri teme, ratifikacija Istanbulske konvencije, kupnja vojnih aviona i novi model financiranja hrvatske brodogradnje.

“Sve su teme visoko politizirane. Pršti lijeva i desna demagogija, raspravlja se o ideološkim argumentima, briga za ženu, čovjeka, domovinu, umjesto da im se pristupi racionalno i matematički, financijski”, ustvrdio je Kardum i kazao kako je poveznica između tri aktualne teme ta što u svakoj od njih postoje određene interesne skupine koje zagovaraju neku stranu što je, kako kaže, legitimno.

Matematičko objašnjenje Istanbulske

Na to ga je voditelj Vlahov pitao može li matematički objasniti ratifikaciju Istanbulske konvencije. “Već par tjedana se javljaju lažne dileme u javnom prostoru hoće li Hrvatska ili neće ratificirati Istanbulsku konvenciju. Naravno da će ratificirati. Sam premijer tvrdi, i dobar dio ustavnih pravnika, da im je dosta obična većina u Saboru, dakle potrebno im je 39 ruku. Ako znamo da samo SDP ima 39 ruku, dakle, kad bi svi ostali bili protiv, a neće, to bi prošlo”, kazao je Kardum i nastavio kako nije bitno pitanje je li u konvenciji rodna ideologija ili ne, već financije.

“Pitanje koje se ne komunicira u javnom prostoru nije je li rodna ideologija, to nije bitno. Bitno je što ćemo s tim dobiti i koliko to košta, koje se financijske obveze preuzimaju, tko i za što će taj novac potrošiti i misle li porezni obveznici treba li tim vladinim udrugama dati novac ili ne. Kad to raščistimo, onda je puno lakše artikulirati stavove”, kazao je analitičar Kardum.

Pogriješio na najmanje dvije razine

Gospodin Kardum pritom je pogriješio na dvije razine. Prvo je čisto matematičko pitanje, a to je da SDP ne može sam ratificirati Istanbulsku konvenciju jer u Saboru imaju 35 zastupnika, a ne 39. Drugo je pitanje potrebne većine glasanja o Istanbulskoj konvenciji. Kardum je prilično samouvjereno ustvrdio da je za to dovoljan obična većina od 39 zastupnika, međutim, to baš i nije tako jasno.

Telegram je nedavno kontaktirao ustavne stručnjake, njih dvoje, koji su bili posve sigurni u to da je za glasanje o ovom pitanju potrebno minimalno 76 glasova, odnosno apsolutna većina. Profesorica ustavnog prava Sanja Barić kazala nam je kako se o potrebnoj većini odlučuje ovisno o tome radi li se o organskom zakonu ili ne.

Stručnjakinja tvrdi suprotno

S obzirom na to da se u zakonu o ratifikaciji Istanbulske radi o sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, profesorica Barić nema dileme da se radi o organskom zakonu. “Ovo je zakon koji se bavi suzbijanjem nasilja i ima odredbe kojima se predviđaju kaznene mjere, ali i one koji podrazumijevaju međuresornu suradnju što eventualno znači i preustroj državnih tijela. Prema mom tumačenju stoga se o ovome definitivno treba odlučivati većinom glasova svih zastupnika, ako ništa i zato što se razrađuje ravnopravnost spolova, a recimo i Zakon o ravnopravnosti spolova kao i Zakon o suzbijanju diskriminacije su organski zakoni”, pojasnila je.

Prema tumačenju vladajućih, Istanbulska konvencija se očito ne bavi temeljnim ljudskim pravima, pa su tako, kako je Kardum danas i rekao, najavili da će se u Saboru o tom pitanju odlučivati običnom većinom. No, Kardum se u još jednom segmentu danas nespretno izjasnio, a to je kada je rekao da bi kada bi “samo SDP-ovih 39 zastupnika bili za, a svi ostali protiv, što neće”, ratifikacija Istanbulske prošla. Što nije točno. Jer ako je 39 zastupnika za ratifikaciju, a više ih je protiv, jasno je da zakon ne može biti izglasan.