Nekad je nužno odabrati stranu

HRT je, ozbiljno, prozvao Reagana velikim prijateljem Hrvata jer je 10. travnja smatrao danom hrvatske neovisnosti

Datum proglašenja zločinačke države TV kalendar naziva "ne baš sretnim", ali svejedno znakom prijateljstva

HRT je u današnjem TV kalendaru, jednoj od svojih najdugovječnijih emisija, emitirao prilog o bivšem američkom predsjedniku Ronaldu Reaganu. Prigodno je emitiran danas, jer je Reagan na današnji dan 1980. pobijedio na predsjedničkim izborima. Pred sam kraj priloga, HRT je ovog republikanskog američkog predsjednika predstavio kao velikog prijatelja Hrvata zato što je, još kao kalifornijski guverner, 1968. u svojoj guvernerskoj proklamaciji proglasio 10. travnja danom hrvatske neovisnosti.

Da ne bude nikakve zabune, ovo je točan transkript iz TV kalendara: “U nas se malo zna da je Ronald Reagan bio veliki prijatelj Hrvata. Još kao guverner Kalifornije 1968. proglasio je 10. travnja danom hrvatske neovisnosti. Odluku o ne baš sretnom datumu obrazložio je činjenicom da je Hrvatska podvrgnuta jugoslavenskoj sili i teroru i da su joj uskraćena prava na demokratski život, pa čak i na vlastiti jezik u krutom komunističkom režimu”.

Blagonaklonost prema 10. travnju

Iako se skromno pokušavaju ograditi govoreći o “ne baš sretnom datumu”, TV kalendar kao ključan argument Reaganovog prijateljstva prema Hrvatima navodi njegovo guvernersko proglašenje 10. travnja danom hrvatske neovisnosti. Riječ je, dakako, o datumu kada je 1941. proglašena Nezavisna Država Hrvatska. O toj fašističkoj marionetskoj državi hrvatski učenici, prema aktualnom kurikulumu Povijesti, uče kao o jednom od primjera kvislinških, izdajničkih režima s minuciozno razrađenom politikom terora nad građanima, ponajprije Židovima, Srbima i Romima.

Međutim, na HRT-u naklonost prema 10. travnju, iako “ne baš sretnom datumu”, dovode u vezu s velikim prijateljstvom prema Hrvatima. O ovoj su epizodi iz Reaganovog prvog guvernerskog mandata, u pravilu pisali desni i klerikalno desni mediji. Jedan od njih, na obljetnicu Reaganovog rođenja, već u naslovu o njemu piše kao o guverneru koji je proglasio 10. travnja Danom hrvatske neovisnosti. Na drugome, doslovno, stoji kako je Reagan Hrvatima skinuo s vrata “Damaklov mač izjednačavanja ustaškog pokreta s nacifašizmom”.

Što se dogodilo 1968.?

Deseti travnja prošle godine, Večernji je list pisao o ovom Reaganovom potezu iz 1968., i to kroz razgovor s umirovljenikom Nikolom Kiriginom koji je svoj radni vijek proveo u Kaliforniji. U razgovoru za Večernji, gospodin je pričao o velikoj potpori koju su Hrvati u Kaliforniji iskazivali Reaganu. Kao malo poznato u Hrvatskoj, istaknuo je podatak da je Reagan kao guverner Kalifornije “vlastoručno potpisao Proklamaciju kojom je dan 10. travnja proglasio Hrvatskim danom neovisnosti”. Gospodin Kirigin je u znak zahvale Reaganu poklonio zlatnik s likom kralja Zvonimira.

Prema njegovim riječima, nakon što je Reagan potpisao proklamaciju, isti je dokument izglasala i skupština Kalifornije, no “tada je jugoslavenski i srpski lobi bio jak, napravili su pritisak i skupština je povukla svoju izglasanu Proklamaciju o hrvatskoj neovisnosti”, ispričao je Kirigin, kao i da Reagan nije želio povući svoj potpis s tog dokumenta.

Skandalozne teze u Kalendaru

Spomenimo i kako TV Kalendar HRT-a već godinama ima problema sa često skandaloznim i revizionističkim tezama u svojim prilozima. Telegram je 2016. pisao o sramotnom ispadu u TV Kalendaru u kojemu je ubojstvo Aleksandre Zec proglašeno “medijski prenapuhanim”. Urednik emisije Vladimir Brnardić morao se očitovati i iz uprave HRT podijeljene su opomene.

Prošle godine, o čemu je Telegram također izvještavao, TV Kalendar predstavio je Antu Pavelića kao vođu HSP-a koji se borio protiv beogradskog nasilja. Izostavili su spomenuti da je Pavelić bio ustaški zločinac i poglavnik NDH. TV kalendar emitira se ujutro, nešto iza 6 sati i netom prije podnevnog Dnevnika, na 1. programu HTV-a. Urednik emisije je Leon Rizmaul.