HRT-ova urednica opet briljira; sad tvrdi Ferićeva knjiga Anđeo u ofsajdu promiče pedofiliju u školama

Gospođa Vidović Krišto u utorak je imala novi problematični istup

FOTO: HRTi

Prije mjesec dana pisali smo da se Karolina Vidović Krišto pridružila uredničkom timu emisije Dobar dan, Hrvatska u kojoj je trenutno dnevna urednica. Ta vijest ne bi bila posebno zanimljiva da se ne radi o novinarki koja je svojim dosadašnjim komentarima izazvala prilične kontroverze.

A nije trebalo dugo čekati na njezin novi problematični istup do kojeg je došlo u emisiji emitiranoj u utorak, u kojoj je gospođa Vidović Krišto sa svojim gostima, pomoćnicom ministrice znanosti i obrazovanja Lidijom Kralj i povjesničarom književnosti i novinarem Slobodanom Prosperovim Novakom, polemizirala o kurikularnoj reformi.

Među ostalim, dotakli su se popisa literature za lektiru za koji je gospođa Krišto ustvrdila kako “već 20 godina predstavlja problem”. Iako ju je pomoćnica ministrice ispravila, rekavši kako je taj popis dorađen i prepravljen nakon javne rasprave, gospođa Krišto je ustrajala i rekla kako su pripremili jedan od “problematičnih” primjera lektire za srednje škole koji je zatim njezin kolega Mirko Fodor pročitao.

Tvrdi da Ferićeva knjiga promiče pedofiliju

Radi se o ulomku knjige “Anđeo u ofsajdu” Zorana Ferića koji je u emisiji izvučen iz konteksta i insinuira kako se lik u knjizi samozadovoljava na prizor djevojčice. “Neosjetno i posve prirodno, da smirim plač, počeo sam se zadovoljavati. Uskoro puštao sam tekućinu i gore i dolje, a kroz prozor u parku vidio sam sasvim jednu malu djevojčicu. I ona je ispuštala tekućinu. Zadignute haljinice, čučeći. Kad sam se vratio i to rekao Marini, napravila je facu kao da vidi duh svog oca kako j*** petogodišnju djevojčicu”, stoji u ulomku koji je pročitan u emisiji.

No, ako pogledate samo nekoliko rečenica prije ovog pasusa, kao i nekoliko nakon, jasno je da glavni lik nema nikakvih pedofilskih sklonosti i da, zapravo, tuguje za odraslom djevojkom. Gospođa Vidović Krišto ipak je zaključila kako je ta lektira sporna te “da je o njoj bilo dosta govora”.

Kaže kako se tu nameću dva pitanja. “Prvo, ovdje je riječ o univerzalnom kaznenom djelu, pedofiliji, koji se na ovaj način promiče. A druga stvar je, koliko god mi možemo govoriti u kontekstu kulture i slobodi umjetnosti, nije li stravično djeci, bez obzira kojeg uzrasta, to su školska djeca, da im se usađuju ovakve misli koji oni od sebe, prirodnim tijekom ne bi mogli imati u glavi?”, rekla je Vidović Krišto.

Knjiga se više ne nalazi na popisu lektira

Gospođa Kralj je ovaj njezin istup komentirala rečenicom kako vjeruje da imamo kompetentne učitelje u našim školama koji u suradnji sa stručnim suradnicima mogu donijeti stručno mišljenje o tome koje sadržaje će prezentirati djeci i na koji način će ih obrađivati.

Ova se knjiga, inače, više ne nalazi na popisu lektira, s čim, evidentno, nitko od prisutnih u studiju nije bio upoznat. No, spomenuta knjiga zapravo nikad nije bila dio obavezne literature već je bila predložena, a ne obavezna, lektira za učenike viših razreda srednjih škola.

‘Spolni odgoj ima poveznice s pedofilijom’

Osim toga, gospođa Vidović Krišto svojim je pitanjima u emisiji insinuirala da u takozvanom spolnom odgoju koji se provodi u školama postoje poveznice s pedofilijom. Kako je rekla, iz razgovora s roditeljima, upoznata je kako oni ne znaju da se takav spolni odgoj i danas provodi, ali i da je on prije pet godina bio problematičan zbog poveznica s pedofilijom.

Gospođu Kralj tako je pitala: “Kako možemo tolerirati da bilo što povezano s pedofilijom bude sadržaj službenog kurikulima?”, no nije navela o kojim poveznicama točno govori niti ih je obrazložila.

Ovo nije njen prvi problematični istup

Inače, ovo nije prvi problematični istup HRT-ove novinarke. Vidović Krišto je ranije, primjerice, tvrdila da se 93 posto žena u Hrvatskoj starijih od 20 godina odlučuje na abortus (zbog čega se naknadno ispričala), gledateljima je objašnjavala zašto svjetski mediji griješe kad napadaju Trumpa, u njenim su se emisija znali događati homofobni istupi, a u Hrvatsku je dovela Judith Reisman.

Kad je imenovana u urednički tim emisije Dobar dan, Hrvatska, reagirao je Zagreb Pride koji je napisao kako ovo ukazuje “na ozbiljnu opasnost od neobjektivnog izvještavanja, popularizacije pseudoznanosti i proizvodnje fake newsa”. Ova je emisija, inače, zamijenila Hrvatsku uživo koja je s programa skinuta pod obrazloženjem da je “prepolitička”.