Ukinuta blokada granice sa Srbijom, Beograd pustio prvih 300 ljudi na Horgoš

Hrvatska i Srbija su se dogovorile, okončana višednevna kriza

Croatian police officers control the main crossing border with Serbia in Bajakovo, Croatia on September 24, 2015. Tensions rose between Croatia and Serbia as former foes on Thursday escalated a border dispute triggered by Europe's migrant crisis, with each side further restricting cross-frontier traffic. Belgrade closed the main Bajakovo-Batrovci crossing at midnight to all trucks with Croatian plates or those transporting goods made in Croatia, said Interior Minister Nebojsa Stefanovic who spoke during a visit to the border point.  AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
FOTO: AFP

Granični prijelazi Bajakovo i Tovarnik otvoreni su za sav promet, bez ikakvih ograničenja, objavilo je upravo Ministarstvo unutarnjih poslova. HAK pak dodaje da su preostali granični prijelazi sa Srbijom – Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Erdut i Batina – i dalje zatvoreni za sav promet.

Također, RTL javlja kako je prvih 300 izbjeglica pušteno na mađarski granični prijelaz Horgoš sa Srbijom. Pritisak izbjeglica općenito je malo popustio jer je ujutro objavljeno kako ih je dotad u Hrvatsku ušlo 58.888, a sada ih je oko 60.000. Podsjetimo, uvjet Zagreba za deblokadu granice bio je da Srbija ne šalje sve izbjeglice prema Hrvatskoj nego i u Mađarsku.

Hrvatska roba u Srbiju će službeno moći ući tek nakon što vlada Srbije opozove odluku o protumjerama, što će se dogoditi na sjednici zakazanoj za 21 sat, piše Blic. Po saznanjima tog lista, cijeli mehanizam za opoziv odluke o blokadi granice, koja je na snagu stupila prije devet dana, pokrenut je još jučer, nakon što je premijer Zoran Milanović telefonom razgovarao s visokom predstavnicom EU Federicom Mogherini. “Sve je bilo dogovoreno, provedene su sve potrebne procedure, čekao se doslovce samo Milanovićev potpis”, rekli su izvori Blica.

Milanović najavio ukidanje blokade

Premijer Milanović ranije danas je najavio ukidanje blokade i najavio da intenzivno razmatra sa svojim suradnicima mogućnost uklanjanja mjera koje je Hrvatska morala uvesti. “Uz upozorenje da ću se, u svakom sljedećem trenutku kada ocijenim da je to u hrvatskom interesu, poslužiti nečim sličnim ili istim. Jer drukčije ne mogu i neću”, rekao je Milanović.

Premijer je još na summitu EU u srijedu u Bruxellesu kazao: “Sigurno ćemo u jednom trenu otvoriti granicu, ali pratit ću što rade”. No, u ponoć je uslijedila srpska blokada granice, a ujutro i hrvatski odgovor, što je izazvalo krizu u međudržavnim odnosima.

Pritisak iz EU

Neki su srpski mediji još jučer javili da bi i Srbija i Hrvatska danas mogle otvoriti svoje granice, jer će Europska unija na tome inzistirati i izvršiti pritisak na njih.

Podsjetimo, najprije je Hrvatska zatvorila Bajakovo za teretni promet, onda je Srbija uzvratila blokadom hrvatskog teretnog prometa i uvoza robe, da bi naposljetku hrvatska Vlada blokirala granicu za sva srpska vozila.

Premijer Milanović ponovio je danas da Hrvatska nije uvela diskriminacijske mjere prema Srbiji, već je uvela mjere prema svim, pa i prema hrvatskim kamionima.

“Na manipulacije i demagogiju iz škole Šešelja i Miloševića se neću osvrtati. Toga smo se mi u Hrvatskoj nagledali. Dok su moji suradnici, poput Ranka Ostojića, nakon Oluje pomagali Srbima u Donjem Lapcu, neki drugi su držali huškačke govore u Petrinji i u Glini i tražili da se bombardiraju hrvatski gradovi. To je ogromna razlika i neće se izbrisati dok smo živi”, ustvrdio je premijer. Opširnije o premijerovim izjavama pročiajte OVDJE

Europska komisija tražila objašnjenje od RH

Europska komisija će od Hrvatske tražiti hitna objašnjenja u vezi s blokadom granice sa Srbijom jer njezine prve procjene ukazuju na “ozbiljna pitanja u vezi s kompatibilnošću sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između EU-a i Srbije i s carinskom unijom”, izjavila je ranije danas glasnogovornica Komisije Maja Kocijančič.

“Mi smo započeli analizu kako bi proučili jesu li restrikcije, posebice one koje je uvela hrvatska strana u skladu sa SSP-om i s carinskom unijom. Naše prve procjene ukazuju na ozbiljna pitanja u vezi s kompatilnošću tih restrikcija sa SSP-om i carinskom unijom i u tom kontekstu Komisija će tražiti objašenjenje od hrvatskih vlasti”, rekla je Kocijančič.

“Naša je glavna poruka da treba pronaći rješenje. Visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini pozvala je konstruktivan pristup koji će omogućiti rješavanje problema i nastavak trgovačke razmjene. U tom kontekstu hitno tražimo objašenjenja od hrvatskih vlasti”, dodala je Kocijančič.