Lovaca na porezne utaje uskoro će se svi bojati kao Eliota Nessa, tvrdi Cvitan

Relativno brzo možemo očekivati rezultate, najavio je glavni državni odvjetnik

Dinko Cvitan
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan danas je gostovao i u Dnevniku Nove TV, nakon što je jučer za RTL-ov Direkt dao prvi intervju u godinu dana, koliko je na čelu Državnog odvjetništva. Prenosimo najzanimljivije izjave iz večerašnjeg Dnevnika.

Početna tema razgovora bio je Milan Bandić, najveći slučaj koji je otvorio Cvitan u svome mandatu. Iako je trakavica s pritvorom za Bandića zasad okončana činjenicom da je zagrebački gradonačelnik na slobodi i može obavljati svoj posao, uz uvjet da ne smije razgovarati sa svjedocima u aferi Agram u sklopu koje je optužen, Cvitan tvrdi da taj slučaj nije obilježio njegov dosadašnji mandat.

Na pitanje može li se po obimu slučaj Bandić usporediti sa slučajem Sanader ustvrdio je da može, i to po veličini predmeta. Iznosi koji se spominju u tim slučajevima, tvrdi Cvitan, nisu bitni za usporedbu.

Jamčevine su besmislene u ovom obliku

Što se rekordnih jamčevina tiče, kaže da one nemaju smisla u ovom obliku, kad se određuju (i) zbog mogućnosti utjecanja na svjedoke, jer, veli on, nitko ne može kontrolirati postoji li utjecaj na svjedoke. Jamčevina, po Cvitanovom mišljenju, ima smisla samo ako postoji opasnost od bijega.

Na pitanje što je s najavljenim “lovcima na porezne utaje”, čije je formiranje ministar financija Boris Lalovac najavio u dogovoru s DORH-om, odgovorio je da se ta ideja nije izgubila, dapače.

“Nedavno je započeo s radom samostalni sektor za otkrivanje poreznih prijevara i mogu vam reći, po onome kako to danas izgleda, da će se vrlo brzo tog samostalnog sektora mnogi bojati. Relativno brzo možemo očekivati rezultate, a tog sektora će se bojati kao Eliota Nessa u SAD-u”, kazao je Cvitan. Podsjetimo, o poreznim prevarama nedavno je u intervjuu za Telegram govorio i ministar financija Boris Lalovac.

Ako banke smatraju da su oštećene, to moraju prijaviti

Upitan kako to da DORH ne istražuje kako banke kreditiraju tvrtke koje nemaju nijednog zaposlenog, i to u desecima i stotinama milijuna kuna, Cvitan je kazao prvo mora postojati oštećenik. “Ako je banka oštećena, banka to mora prijaviti. Ne možete očekivati od nekoliko tužitelja da provjeravaju poslovanje banaka.

Naravno, tu je i Hrvatska narodna banka koja ima svoje zakonske ovlasti za kontroliranje banaka i zapravo to je jedan uređeni sustav gdje bi svatko trebao prijaviti sumnju da je počinjeno kazneno djelo, naravno kao oštećenik.” Primarna zadaća Državnog odvjetništva nije da kontrolira poslovanje banaka, zaključio je Cvitan o ovoj temi.