Nekad je nužno odabrati stranu

Hrvatska je na slobodu pustila dvojicu bjegunaca iz afere s Rimac bez da su platili kune jamčevine. Što se dogodilo?

Milenko Bašić i Dragan Stipić koje se istražuje u aferi vjetroelektrane bili su spremni platiti 20 milijuna kuna za puštanje na slobodu, no u srijedu su izašli bez da su to morali učiniti

29.05.2020.,Zagreb - Privodjenje Josipe Rimac ispred USKOK-a u Vlaskoj ulici. 
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Današnjom odlukom suca istrage Županijskog suda u Zagrebu da na slobodu bez jamčevine pusti Milenka Bašića i Dragana Stipića, poduzetnike koje USKOK istražuje zajedno s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac, povjerenje u hrvatsko pravosuđe još je malo poljuljano. Njih dvojica izašli su na slobodu bez da su položili i jedne kune jamčevine iako im je ranije, taj isti sud prihvatio jamstvo od gotovo 20 milijuna kuna budući da su devet mjeseci bili u bijegu.

Zanimljivo je da je izmjenama Zakona o kaznenom postupku iz 2017. određeno da se jamčevina može položiti samo ako je okrivljeniku istražni zatvor određen zbog opasnosti od bijega. Do tada se jamstvo moglo platiti i u slučaju da su razlog za istražni zatvor bile bojazan od ponavljanja kaznenog djela ili sprječavanje okrivljenika da utječe na svjedoke.

Zašto sudac danas nije Bašiću i Stipiću odredio jamčevinu zbog opasnosti od bijega, iako su bili devet mjeseci bili nedostupni hrvatskom pravosuđu, nije posve jasno. Za razumijevanje onoga što se u srijedu dogodilo na Županijskom sudu u Zagrebu iznimno je važna kronologija koju ovdje donosimo.

1. Hrvatske tjeralice za poduzetnicima

Milenko Bašić i Dragan Stipić, vlasnik i direktor tvrtke C.E.M.P. koje se istražuje u aferi vjetroelektrane zbog sumnja da se njihovoj tvrtki pogodovalo kako bi zaradili milijune kao povlašteni proizvođač energije gotovo devet mjeseci bježali su od hrvatskih vlasti.

Istraga protiv njih otvorena je u lipnju prošle godine. Tada su se nalazili u BiH, pa su za njima raspisane tjeralice. Bosansko-hercegovačko pravosuđe odlučuje ih izručiti, no oni se iznenada sami pojavljuju u Hrvatskoj.

Ne zna se gdje su, kada i kako prešli granicu, no početkom veljače javili su se u istražni zatvor.

2. 20 milijuna kuna za izlazak na slobodu

Istražni zatvor sud im je odredio zbog opasnosti od bijega, te bojazni da bi mogli ponoviti kazneno djelo kakvo im je stavljeno na teret. Kako imaju zakonsku mogućnost ponuditi jamstvo nude zajedno oko 20 milijuna kuna čime garantiraju da neće bježati ih Hrvatske. Bašić je u nekretninama i novcu ponudio 11 milijuna kuna, a Stipić ukupno 8,5 milijuna kuna.

Sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu Vinko Mioč to jamstvo 17. veljače prihvaća. No kako ta odluka nije pravomoćna Bašić i Stipić su i dalje u istražnom zatvoru. USKOK ulaže žalbu.

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu ukida rješenje suca Mioča i vraća mu na ponovno odlučivanje. On 4. ožujka piše novo rješenje – ponovno prihvaća jamčevinu u zamjenu za istražni zatvor koji je poduzetnicima određen zbog opasnosti od bijega.

Opasnost od ponavljanja kaznenog djela, zaključuje sudac Mioč, više ne postoji, jer Bašić i Stipić nisu na odgovornim funkcijama u C.E.M.P.-u. USKOK se na to ponovno žali, no izvanraspravno vijeće o toj žalbi još nije odlučilo.

3. Bježali su 9 mjeseci. Sada više neće?

Budući da je do danas isteklo mjesec dana na koliko su Bašić i Stipić prvim rješenjem mogli biti zadržani u istražnom zatvoru, USKOK je tražio da se to produži.

USKOK-ov zahtjev dolazi k drugom sucu istrage, Oliveru Mittermayeru. Njega Bašić i Stipić uvjeravaju da su se svojevoljno predali i da neće bježati iz Hrvatske, te on zahtjev USKOK-a odbija. Ne produljuje im istražni zatvor ni zbog opasnosti od bijega ni zbog mogućnosti ponavljanja kaznenog djela. Ne određuje im, kako što smo već javili, ni jamstvo.

Oba poduzetnika puštena su tijekom poslijepodneva iz Remetinca. USKOK ima pravo uložiti žalbu o kojoj će odlučivati izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu.

4. Pravni stručnjaci neugodno iznenađeni

Sugovornici Telegrama pretpostavljaju da bi izvanraspravno vijeće moglo pokušati sanirati štetu napravljenu ovim odlukama sudaca istrage.

“Ako prihvate žalbu USKOK-a na puštanje okrivljenih na slobodu to će biti iznimno teško objasniti. Naime, postoje dvije toliko različite odluke, pa je potpuno nejasno koje bi sada argumente izvanraspravno vijeće moglo iskoristiti da okrivljenike, ako do tada ne pobjegnu iz Hrvatske, ponovno vrati u istražni zatvor”, komentiraju za Telegram iskusni pravni stručnjaci priznajući da ih je ovakva današnja odluka suca Mittermayera iznenadila.

“Ponuđena jamčevina bila je relativno visoka, iako ne među najvišim ponuđenima, no ako ju je jedan sudac prihvatio potpuno je neshvatljivo da sada drugi sudac tog istog suda ne traži jamčevinu za puštanje na slobodu okrivljenika koji su mjesecima bili u bijegu i čije je izručenje Hrvatska morala tražiti od BiH”, zaključuju.