Ako ste LGBTI osoba, Hrvatska je peto najbolje mjesto u Europi za vas (kažu rezultati novog istraživanja)

Među 49 zemalja, UK je zauzela prvo mjesto, a Azerbajdžan posljednje

18.06.2011., , Zagreb - Najbrojniji 10. Zagreb Pride okupio velik broj pripadnika LGBT zajednice i osoba koje podrzavaju drugacije seksualne orijentacije
Photo:
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Upravo je objavljena nova mapa Rainbow Europe, koja pokazuje stanje pravne, političke i društvene situacije LGBTI osoba iz Europe. Mapu je izradila organizacija ILGA-Europe, a donosi listu 49 europskih zemalja gledajući prema ravnopravnosti koju uživaju LGBTI osobe u tim državama.

Hrvatska na visokoj 5. poziciji

Prema tablici, Hrvatska se našla na visokoj petoj poziciji, sa 71 posto u poštivanju jednakosti i ljudskih prava. Posebno se pozitivnim ističe donošenje Zakona o životnom partnerstvu, te širenje Povorke ponosa po hrvatskim gradovima . Doprinosom ravnopravnosti smatra se i odluka Vlade da za promjenu rodnog identiteta nije nužna operacija spola. Istaknute su i primjedbe nevladinih organizacija na spori rad sudstva u slučajevima diskriminacije temeljem seksualne orijentacije i rodnog identiteta.

Mjesto ispred Hrvatske, tj. četvrtu poziciju, zauzela je Švedska.

Najveći skok napravila Malta

Na prvom mjestu je Ujedinjeno Kraljevstvo s visokih 86%, a na drugom Belgija s 83%.

Najveći napredak za ovu godinu ostvarila je Malta koja se popela na visoko 3. mjesto, što je skok za čak 8 mjesta od prošle godine, a ostvarila je rezultat od 77%. Takav skok je rezultat zakonodavnog i ustavnog napretka u Malti zadnjih godinu dana, pa stoga takav rezultat ne čudi.

Na dnu je Azerbajdžan, sa samo 5% ostvarenog po pitanju ravnopravnosti. A ništa bolji nisu ni Rusija sa samo 8%, a ni Armenija s 9%.

Postojano i predano vodstvo i prepoznatljivi promicatelji ravnopravnosti nužni su za napredak LGBTI ravnopravnosti, zaključak je mape.

mapa

Primjeri pozitivnih pomaka su Danska i Malta

Paulo Côrte-Real, supredsjedatelj Izvršnog odbora ILGA-Europe, istaknuo je kako su neke zemlje poduzele povijesne korake, dok su neke zastale u razvoju ravnopravnosti. “Ono što je od najveće važnosti u zemljama koje su se popele na ljestvici na Rainbow mapi su čvrsto vodstvo pojedinih političkih i aktivističkih vođa koji često rade u izazovnom okruđenju”, rekao je Côrte-Real.

Osim ljestvice, Rainbow mapa je napravila i analizu za svaku od 49 europskih zemalja. Tako za svaku zemlju ističe pozitivne i negativne pomake. Kao primjer pozitivnih pomaka za prošlu godinu, ističe se Danska zbog donošenja progresivnog zakona o rodnom identitetu, te Malta gdje je rodni identitet dobio ustavnu zaštitu od diskriminacije.

Po pitanju obiteljske i bračne jednakosti zabilježen je napredak u Finskoj, Engleskoj, Walesu i Škotskoj, a Irci će ovih dana o tome odlučivati na referendumu.

“Napredak koji je ostvaren u 2014 .i ove godine ne pripada samo našoj organizaciji, već aktivistima, našim udrugama članicama i političkim vođama koji su voljni provesti društvene promjene”, istaknula je izvršna direktorica ILGA-Europe, Evelyne Paradis.