Hrvatska je upravo ušla u CERN, najveći znanstveni laboratorij

Divjak je danas potpisala sporazum između Hrvatske i Europske organizacije za nuklearna istraživanja

Zagreb: Republika Hrvatska potpisala sporazum s Europskom organizacijom za nuklearna istraživanja 28.02.2019., Zagreb - U Tehnickom muzeju Nikola Tesla odrzalo se svecano potpisivanje sporazuma izmedju Republike Hrvatske i Europske organizacije za nuklearna istrazivanja CERN. Glavna direktorica CERN-a dr. Fabiole Gianotti, ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blazenka Divjak. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatska je kao pridružena članica danas ušla u CERN, jedan od najvećih međunarodnih istraživačkih centara. Sporazum između Hrvatske i Europske organizacije za nuklearna istraživanja potpisala je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i glavna direktorica CERN-a, Fabiola Gianotti. Svečanosti su prisustvovali i predsjednik Vlade Andrej Plenković, te ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat.

Hrvatska je u sklopu bivše FNRJ 1953. bila jedna od osnivačica ove organizacije, uz Belgiju, Dansku, Francusku, Federalnu Republiku Njemačku, Grčku, Italiju, Nizozemsku, Norvešku, Švedsku, Švicarsku i Britaniju, ali je tadašnja Jugoslavija napustila organizaciju 1961. godine.

Hvatanje koraka s najboljima

“Pridruženim članstvom u CERN-u hrvatskim znanstvenicima, specijalistima različitih profila, kao i studentima i učenicima omogućuje se pristup znanju i praktičnom radu najviše svjetske razine.

Mi moramo biti tamo gdje su najobrazovaniji i najbolji, a koraci za ostvarenje tog cilja nisu pitanje političke opcije već društvena obveza jer hvatanje koraka s onima koji su najbolji jamči svakom društvu bolji život svojih građana”, poručio je premijer Plenković.

CERN zaslužan za World Wide Web

Danas CERN broji 22 zemlje članice iz svijeta, a ulaskom Hrvatske i 9 pridruženih članica. U tom se istraživačkom centru između ostalog nalazi i jedan od najvećih strojeva u povijesti čovječanstva. Riječ je o Velikom sudarivaču čestica, LHC, kojim je 2012. potvrđena teorija Standardnog modela, pronalaskom Higgsovog bozona. Za taj je pronalazak dodijeljena i Nobelova nagrada.

Osim Higgsovog bozona, čestice koja drugim česticama daje masu, CERN je zaslužan za niz važnih otkrića i unaprjeđenje tehnologije bez kojih bi današnji način života bio nezamisliv, poput World Wide Weba, odnosno internetske mreže. Nedavno je najavljen plan za izgradnju četiri puta većeg i 10 puta jačeg sudarivača, Future Circular Collidera, opsega 100 kilometara, koji bi trebao biti izgrađen do 2050. godine.