Hrvatska predsjednica u New Yorku poduprla rodnu ravnopravnost (ali odluku Ustavnog suda nije spominjala)

Rekla je da žene još uvijek nisu jednako zastupljene u hrvatskom političkom životu

FOTO: AFP/AFP

U okviru Summita o održivom razvoju za razdoblje nakon 2015. u New Yorku, predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je na sastanku svjetskih vođa o jednakosti spolova i osnaživanju žena “Predanost djelovanju”, organiziranom povodom obilježavanja 20. obljetnice Pekinške deklaracije i Platforme za djelovanje, izvjestili su iz Ureda Predsjednice.

Predsjednica Republike naglasila je da donošenje nove agende za globalni održivi razvoj predstavlja jedinstvenu priliku za pozicioniranje jednakopravnosti spolova i osnaživanje žena u središte globalnog djelovanja. Grabar-Kitarović je istaknula i kako unatoč mnogim naporima i postignućima u području jednakopravnosti spolova, niti jedna zemlja na svijetu nije uspjela postići punu ravnopravnost te kako nas još čeka dalek put.

Nije spominjala nedavnu odluku Ustavnog suda

Osvrćući se na situaciju u Hrvatskoj kazala je da “kao prva žena Predsjednica Republike Hrvatske, mogu s ponosom reći kako ideja da napredak žena predstavlja i ljudski napredak leži u srži naše Nacionalne politike za ravnopravnost spolova – osnovnog strateškog dokumenta u području jednakopravnosti spolova”.

Važni zakoni doneseni su u Hrvatskoj koji zabranjuju diskriminaciju te promiču jednakost, no Grabar-Kitarović je istaknula kako čak i uz usvajanja zakonskih okvira te usprkos vidljivom napretku, žene još uvijek nisu jednako zastupljene u hrvatskom političkom i javnom životu. Primjerice, trenutno samo 25 posto zastupnika u Saboru su žene. Većoj zastupljenosti žena u Hrvatskom saboru sigurno neće doprinijeti nedavna odluka Ustavnog suda, po kojoj se ukidaju sankcije za kandidacijske liste na kojima nema 40 posto žena, o čemu predsjednica u New Yorku nije govorila.

Rodna ravnopravnost kao vanjskopolitički prioritet

“Uvjeravam vas da će Hrvatska nastaviti rad na provedbi politike jednakopravnosti spolova i dalje podupirati osnaživanje žena, kako u zemlji i inozemstvu. To je i ostat će jedan od naših glavnih vanjskopolitičkih prioriteta, s posebnim naglaskom na konfliktna i postkonfliktna društva”, kazala je Grabar-Kitarović te dodala kako Hrvatska podržava razne projekte na globalnoj razini, posebice one koji potiču žene poduzetnice i eliminaciju svakog oblika nasilja nad ženama.

“Osiguravanje ženske ekonomske neovisnosti i osnaživanje žena preduvjeti su za postizanje jednakopravnosti spolova, ali i za unaprjeđenje gospodarskog razvoja zemlje. Dokazi su uvjerljivi – gdje su žene i djevojke u mogućnosti ostvariti svoja prava, rast je brži, jači te put do blagostanja postaje kraći”, kazala je.

Naglasivši kako je potrebna još energičnija borba, kako u Hrvatskoj tako i na globalnoj razini, protiv rodnih stereotipa i za podizanje razine javne svijesti o jednakopravnosti spolova, Grabar-Kitarović je kazala kako Hrvatska ostaje predana postizanju cilja jednakopravnosti spolova i ostvarenju “Planet 5050” agende do 2030. godine.

Ukinuli jedinu učinkovitu sankciju za nepoštivanje kvota

Podsjetimo, prošli četvrtak, samo dan prije raspuštanja Hrvatskog sabora, Ustavni je sud ukinuo dijelove odredbi Izbornog zakona, između ostalog i odredbu po kojoj bi se liste koje ne poštuju zahtjev o najmanje 40 posto kandidata podzastupljenog spola, tzv. žensku kvotu, diskvalificirale iz izborne utrke

Brjni su zastupnici i zastupnice bili nezadovoljno ovom odlukom, između ostalih i Gordana Sobol (SDP) koja je rekla je da je Klub SDP-a takvom odredbom u Izbornom zakonu htio poslati poruku kako je u Hrvatskoj sazrelo vrijeme za davanje jednakih šansi i muškarcima i ženama da sudjeluju u donošenju svih odluka.

“Ustavni sud, na žalost, smatra da je parlamentarna demokracija važnija u ovom času od same ravnopravnosti spolova, a zaboravlja da nema demokracije u jednom društvu ako ravnopravnost spolova ne postoji ili postoji samo na papiru. To je čista politička odluka Ustavnog suda”, uvjerena je Sobol.