Hrvatska se bori s rekordnim poplavama. Vodostaji diljem zemlje rastu i ne čini se da će brzo stati

15.05.2023., Obrovac - Obrovac - Zbog obilne kise doslo je do prelijevanja rijeke Zrmanje. Pogeld iz zraka na poplavljen Obrovac  Photo: Sime Zelic/PIXSELL
FOTO: Sime Zelic/PIXSELL

Velik dio Hrvatske pogodile su poplave. Stanje je najteže u središnjoj Hrvatskoj i Zadarskom zaleđu, a vodostaji rastu i na sjeveru. Zbog obilnih kiša, danas se izlila Mrežnica, poplavljene su kuće, vikendice, dvorišta i polja u Donjem Mrzlom Polju, Zvečaju i Belavićima.

Najkritičnije je u Hrvatskoj Kostajnici, gdje je proglašeno izvanredno stanje, a Una raste iz sata u sat. Vodostaj na Mrežnici dosegnuo 452, čime je srušen rekord iz 2014. godine od 422 centimetra. Brzo raste i vodostaj Kupe.

Potpredsjednik Vlade Tomo Medved rekao je u Karlovcu da će Karlovačka županija za obranu od poplave imati na raspolaganju sve raspoložive potencijale svih sastavnica domovinske i nacionalne sigurnosti, a ministar obrane Mario Banožić stavio je na raspolaganje pomoć vojske.

Puno vojske na terenu

Medved je to kazao na konferenciji za novinare, nakon sastanka proširenog Stožera civilne zaštite Karlovačke županije i Grada Karlovca, gdje su razmotrene sve potrebe u obrani od poplava. Istaknuo je da će Karlovačka županija imati punu potporu Vlade u svemu što stožeri čine te da će im “biti dostupna sva potrebna sredstva, uključujući dobra robne rezerve i pomoć vojske”.

“Hrvatska vojska će, kako to već od jučer čini u Sisačko-moslavačkoj županiji, pomagati i u Karlovcu i u drugim mjestima u županiji da bi se na vrijeme pomoglo da ne dođe do ugroze”, rekao je Medved. Banožić je dodao da je Stožeru Karlovačke županije stavljeno na raspolaganje 150 vojnika, od danas već njih 50, koji će puniti vreće s pijeskom.

Poplava odnijela drveni most u Zagorju

Obilne padaline i aktivacija klizišta uzrokovala je probleme u prometu na području Krapinsko-zagorske županije, a voda je odnijela i pješački drveni most u Donjoj Stubici. Velika količina padalina odnijela drveni most u Donjoj Stubici. Pojedini dijelovi Krapine imaju problema u opskrbi s električnom energijom. Naime, zbog jakog vjetra srušeno je nekoliko stabala koja su prilikom pada potrgala električne vodove. Ekipe HEP-a su na terenu i otklanjaju kvarove.

Zbog izbijanja podzemnih voda koje su izazvale plavljenje danas navečer aktiviran je Stožer civilne zaštite općine Kistanje, a najugroženije je naselje Torbice i cesta od Macura prema Nuniću, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite MUP RH.

‘Ugrožena je cijela Zagora’

U naselju Torbice poplavljene su dvije kuće iz kojih vatrogasci DVD-a Kistanje i Šibenika ispumpavaju vodu dok se oko ostalih objekata postavljaju vreće s pijeskom. “Radi se o kućama u kojima u trenutku plavljenja nije bilo nikoga.

Na istom je području, od naselja Torbice do mjesta Nunići nastalo jezero dugo i do četiri kilometra. Riječ je o prodiranju podzemnih voda, slijevanju vode iz Zrmanje, a voda se približila i kućama”, potvrdio je Hini ravnatelj županijskog Stožera civilne zaštite i županijski vatrogasni zapovjednik Darko Dukić.

Dodao je da se tijekom dana bagerom kopao kanal kako bi se voda preusmjerila prema neobrađivanim, nepoplavljenim poljima. “Zbog plavljenja je zatvorena i glavna cesta kroz Kistanje”, kazao je Dukić dodajući da je na mjestima voda dubine i do dva metra te su vatrogasci imali nekoliko intervencija izvlačenja automobila s poplavljenih dijelova ceste. Dukić je istaknuo da je ugrožena cijela Zagora, te da službe ostaju dežurati kroz noć.

Božinović: ‘Zrmanja se nikad nije ovako podigla’

Pumpe u Obrovcu od ranog jutra rade punom parom. Područje Obrovca u društvu gradonačelnika i župana, obišao je i potpredsjednik Vlade Davor Božinović. Upozorio je da su sada itekako vidljive posljedice klimatskih promjena.

“Ono o čemu ovisi situacija u Obrovcu je i ono što se događa na Velebitu i iza. Znamo da ima dosta ponornica, znamo da je tu i Otuča koja je na neki način dovela do preopterećenja ovih rijeka koje dolaze i ulijevaju se u Zrmanju, Zrmanja se podigla kao nikad u povijesti”, rekao je.

Sava raste i u Zagrebu

Stožer civilne zaštite Zagrebačke županije procijenio je kako bi najkritičnije moglo biti na području općine Pisarovina koja se nalazi uz Kupu, a ta je općina od Stožera zatražila dostavu pijeska za potrebe obrane od poplava.

Pripremne aktivnosti obrane od poplava su u tijeku te su obaviještene i stavljene u pripravnost sve nadležne službe i snage sustava civilne zaštite, izvijestili su iz Ravnateljstva civilne zaštite.

Sava raste i u Zagrebu. Prema podacima Hrvatskih voda, Sava je kod Jadranskog mosta na 177 centimetara. Važno je istaknuti da se takozvano pripremno stanje uvodi na 200 centimetara, ali Sava već satima bilježi trend rasta. Meteorolozi i Hrvatske vode najavljuju da će situacija biti još teža – stiže još puno kiše, a rast će i vodostaji skoro svih rijeka u Hrvatskoj.