Hrvatska udruga organizirala spašavanje lava i vučice iz Ukrajine. Nakon višednevne drame, uspjeli su

Lav Simba i vučica Akyla trebali su biti dovedeni u zoološki u Osijeku. Na kraju su ih primili u Rumunjskoj

FOTO: Životinje bez granica

Užasi rata u Ukrajini ne zaobilaze ni tamošnje životinje, kako kućne ljubimce tako ni one divlje. U jeku raketiranja, hrvatska udruga Životinje bez granice krenula je u misiju spašavanja lava Simbe i vučice Akyle iz grada Zaporožja na istoku Ukrajine. Na taj pothvat odlučili su se na inicijativu Zoološkog vrta Osijek, rekla je Anita Euschen, predsjednica inicijative. No, ovu opasnu operaciju otežali su problemi s papirologijom.

Ekipa je na put prema Zaporožju kretala iz Lavova, grada na zapadu Ukrajine, gdje trenutačno boravi i predsjednica Inicijative. U akciji spašavanja od početka su sudjelovala dva dragovoljaca britanske vojske, koji su imali kombi dovoljno velik za smjestiti dva kaveza za transport životinja. Međutim, situacija oko plaćanja troškova prijevoza sa ZOO-om Osijek se komplicira, a u pomoć zatim priskače lokalna organizacija UAnimals, koja sigurava financijska sredstva kako bi se krenulo u spašavanje životinja iz ratne zone.

Vučica Akyla Životinje bez granica

No, dan prije polaska ekipe put Zaporožja, Zoološki vrt Osijek javlja ovoj hrvatskoj udruzi da ipak nije u mogućnosti preuzeti lava i vučicu u Hrvatskoj. Kako smo neslužbeno doznali, do problema je došlo jer se ispostavilo kako Simba i Akyla u Ukrajini nisu u zoološkom vrtu, nego u privatnom vlasništvu.

Operacija spašavanja divljih životinja iz Ukrajine Životinje bez granica

Potraga za smještajem

U međuvremenu su nam iz osječke gradske tvrtke Unikom, pod čijom je upravom i ZOO u Osijeku, poručili sljedeće: “Od Uprave za veterinarstvo smo dobili odgovor da takve životinje legalno ne mogu ući na područje EU-a, pa tako ni Hrvatske. Prema EU direktivi životinje se mogu transportirati isključivo između zooloških vrtova”. Da su životinje zaista bile u privatnom vlasništvu, potvrdila nam je i čelnica udruge Životinje bez granice.

Budući da ekipi iz Udruge od Lavova do Zaporožja treba otprilike 20 sati u oba smjera, bilo je važno da u tom roku znaju gdje će životinje naposljetku smjestiti. Tim pripadnika Životinja bez granica, zajedno s britanskim dragovoljcima, u petak ipak kreće na tisuću kilometara dug put kako bi spasili Simbu i Akylu.

Cijelu misiju iz Lavova je koordinirala predsjednica Životinja bez granica, koja je u međuvremenu kontaktirala partnerske organizacije Born Free Foundation, AAP, EARS i na kraju Animals International, koji se uključuje u akciju tražeći smještaj za životinje. No, sve se odvijalo tijekom vikenda pa dogovori oko smještaja nisu išli glatko.

Kavez za transport divljih životinja Životinje bez granica

Sretan kraj u Rumunjskoj

Animals International naposljetku povezuje Životinje bez granica s udrugom Casa lui Patrocle – Animal Rescue iz Rumunjske i za nekoliko sati, zahvaljujući financijskoj potpori UAnimal, lav i vučica kreću na dug put za Rumunjsku. Životinje ondje sretno stižu nakon višesatnog čekanja na graničnom prijelazu. Lav Simba dalje bi trebao ići u utočište u Africi, bude li dobrog zdravlja, a vučica ostaje u Rumunjskoj.

“Ukoliko postoji način za njihov legalan ulazak u Hrvatsku, Osječki je zoološki vrt i dalje spreman pružiti utočište ratom ugroženim životinjama”, poručili su iz gradske tvrtke Unikom, pod čijom je upravom ZOO.

Lav Simba iz Ukrajine sada je u Rumunjskoj Životinje bez granica