Hrvatska vlast danas Bljesak obilježava u dječjoj, posvađanoj atmosferi. Evo što je on nekad značio

Premijer i predsjednik danas vijence polažu odvojeno

FOTO: HRT screenshot

Danas se obilježava vojno-redarstvena akcija Bljesak kojom je prije 26 godina od okupacije oslobođena zapadna Slavonija. I ovu obljetnicu premijer i predsjednik obilježit će odvojeno. Iako se službeno komunicira da je to zbog “epidemioloških mjera”, obojica su već ranije jasno dali do znanja da to nije razlog, Tako je Plenković prije desetak dana, kad ga je Milanović pozvao da zajedno polože vijence u Jasenovcu, rekao da “nema potrebe za hinjenjem prijateljstva”.

Današnji protokol polaganja vijenaca počinje u 9 sati, s razmacima od 30 minuta. Milanović će sa svojim izaslanstvom položiti vijenac i zapaliti svijeću ispred spomenika u 9.30 sati. Gordan Jandroković predvodit će izaslanstvo Hrvatskog sabora i položiti vijenac u 10 sati. Predsjednik Vlade s izaslanstvom će položiti vijenac u 10.30 sati.

Povijest akcije Bljesak

Bljeskom su u manje od 32 sata Hrvatske snage s oko 7200 vojnika i policajaca oslobodile zapadnu Slavoniju odnosno oko 500 četvornih kilometara hrvatskog teritorija koji je četiri godine bio okupiran. Uspostavljen je i nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac te željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji. U operaciji su poginula 42 hrvatska branitelja, a 162 bila su ranjena. Ovo su neke od činjenica o čuvenoj akciji:

1. Akcija je trajala tri dana

U akciji koja je trajala od 1. do 3. svibnja 1995. na glavnim pravcima napada bile su 81. gardijska bojna, 5. gardijska brigada, te dijelovi 1. i 3. gardijske brigade. U potpori su bile pričuvne i domobranske postrojbe potpomognute protuoklopnim topničko-raketnim postrojbama, Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom (HRZ) i postrojbama specijalne policije.

2. Prvi put korišteni masovni zračni napadi

Prvi put u Domovinskom ratu korišteni su i masovniji udari hrvatskog zrakoplovstva, a tenkovi dopremljeni željeznicom ulazili su izravno u borbu čime je postignuto dodatno taktičko iznenađenje neprijatelja.

3. Sudjelovalo je 7200 hrvatskih vojnika i policajaca

Hrvatske snage s oko 7200 vojnika i policajaca su u manje od trideset dva sata oslobodile 500 četvornih kilometara teritorija te je uspostavljen nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji. Nakon gotovo četiri godine okupacije oslobođeni su Okučani.

4. Srušen je zrakoplov Rudolfa Perešina

U akciji oslobađanja zapadne Slavonije poginula su 42 pripadnika Hrvatske vojske i policije, a 162 su ranjena. Tijekom akcije Srbi su srušili zrakoplov Rudolfa Perešina, pilota HRZ-a koji je u vrijeme najjačih napada na Hrvatsku 1991. zrakoplovom MIG-21 prebjegao u Austriju. Avion je 2019. godine vraćen u Hrvatsku i svečano predstavljen hrvatskoj javnosti.

5. Bljesak je prethodnica akcije Oluja

Operacija Bljesak prethodila je operaciji Oluja koja je uslijedila nakon tri mjeseca, čime je Republika Hrvatska pokazala odlučnost da uspostavi državno-pravni poredak na cijelom svom području.

6. Raketiranje Zagreba kao osveta za Bljesak

Zbog vojnog poraza u akciji Bljesak, srpski pobunjenici su 2. svibnja 1995. godine napali središte Zagreba raketnim sustavom “Orkan” s kasetnim punjenjem s tzv. “zvončićima”, pri čemu je poginulo sedmero ljudi, a njih najmanje 176 ranjeno.

To je pred televizijskim kamerama otvoreno priznao i njihov tadašnji vođa Milan Martić, a zbog zapovijedi da se napadne Zagreb Međunarodni sud u Haagu pravomoćno ga je za ratni zločin osudio na 35 godina zatvora.