Hrvatska za 5 milijuna eura kupuje dronove od jedne izraelske tvrtke; problemčić je što ih istražuju zbog korupcije

Ugovor s tvrtkom Aeronautics Ltd danas je potpisao ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić

16.11.2016., Zagreb - Ispred Bascanske ploce u Saboru ministar poljoprivrede Tomislav Tolusic govorio je na temu piletine u kojoj je pronadjena salmonela. 
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ministarstvo poljoprivrede u utorak je s izraelskom tvrtkom Aeronautics Ltd. potpisalo ugovor vrijedan gotovo pet milijuna eura. Ta tvrtka pobijedila je na javnom natječaju koji je okončan još u ožujku, a u idućih deset mjeseci besposadni zrakoplovni sustav trebao bi biti isporučen Hrvatskoj. Njegova vrijednost je 4.879.633 eura te će se financirati iz Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo. Ova informacija iz Ministarstva poljoprivrede bila bi gotovo nezanimljiva u aktualnom političkom trenutku, da tvrtka s kojom je Hrvatska danas potpisala ugovor nije pod istragom zbog korupcije.

Besposadni zrakoplovni sustav (BZS) što ga Hrvatska nabavlja sastoji se od lansirne rampe, šest besposadnih letjelica te kompletne popratne logistike koja je potrebna za provođenje pune kontrole u teritorijalnim vodama i zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu Republike Hrvatske. Iste dronove koristit će i Ministarstvo obrane te Obalna straža.

Sud u Izraelu izdao je nalog za pretragu dokumentacije

Međutim, tvrtka s kojom je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede na čelu s Tomislavom Tolušićem sklopilo ovaj milijunski ugovor već je mjesecima pod istragom zbog sumnji u korupciju. Krajem prošlog mjeseca s čela tvrtke odstupio je i njezin direktor, bivši zapovjednik izraelskih zračnih snaga Eitan Ben Eliyahu. Kako javljaju brojni izraelski mediji, a pisao je i Defender, hrvatski magazin o nacionalnoj sigurnosti i međunarodnim odnosima, Aeronautics je već godinama u iznimno teškoj situaciji. Dosad su, zbog nemogućnosti da isporuče ugovorene količine dronova, ostali bez nekih već sklopljenih poslova. Vrijednost njezinih dionica od lipnja 2017., kada su prvi put izašli na burzu, pala je za čak 50 posto.

Američki mediji objavili su pak kako njihove vlasti izraelskom proizvođaču nisu izdale dozvole da završi isporuku u San Diegu, nakon što su iz povjerljivih izvora iz same tvrtke dobili informacije kako im ona neće moći isporučivati rezervne dijelove.

Nisu to jedini problemi što ih ima ova izraelska tvrtka

Još od rujna prošle godine Aeronautics Ltd. je pod istragom zbog sumnje u korupciju u poslu što ga je tvrtka sklopila s, kako su naveli iz policije, značajnim “neimenovanim značajnim kupcem”, pisao je Jerusalem post. Čim se doznalo za istragu cijena dionica tvrtke pala je za 20 posto, a neko vrijeme trgovanje njezinim dionicama bilo je obustavljeno.

Mjesec dana prije toga, u kolovozu 2017., Ministarstvo obrane Države Izrael također je otvorilo istragu nad Aeronauticsom zato što su uživo demonstrirali samoubilački napad dronom na lokaciju armenske vojske. Prema dostupnim informacijama, to je učinjeno na zahtjev vojske Azerbejdžana, koja se nalazi među 45 najvećih kupaca Aeronauticsa. Iz same tvrtke te su optužbe demantirali.

Istraga o korupciji, prema službenim izjavama iz tvrtke, ne bi trebala utjecati na njihov daljnji rad i tempo isporuke. No, 2012. godine im je, recimo, prema pisanju poljskih medija otkazan ugovor što su ga imali s tamošnjom vojskom. Naime, Aeronautics nije uspio ispoštivati rokove isporuke besposadnog sustava koji je poljskoj vojsci bio potreban za sudjelovanje u misiji u Afganistanu.

Zastupnik Areonauticsa tvrdi da informacije o istrazi nisu točne

Dany Eshchar, zamjenik predsjednika Uprave Aeronauticsa na upit Telegrama o istragama i problemima s isporukom dijelova te nestabilnošću tvrtke, dao je vrlo štur odgovor.

“Neću ulaziti u detalje, no mogu vam reći da većina tih informacija nije točna. Konkurencija je sve u zapadnom svijetu. Nemojte obraćati pažnju na tvrdnje drugih sudionika natječaja”, rekao je Eshchar čija je tvrtka uspjela ostvariti 40 posto nižu cijenu na natječaju Ministarstva poljoprivrede.

Konkurencija Aeronauticsu na natječaju je bila bivša tvrtka hrvatskog ministra obrane Damira Krstičevića, KING ICT, koja je konkurirala u suradnji s drugom izraelskom tvrtkom. Radi se o tvrtki Israel Aerospace Industries Ltd., koja je posredovala u nabavci borbenih zrakoplova za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo. Taj ugovor o kupovini rabljenih F-16 od izraelske vojske podrazumijeva i jačanje gospodarske suradnje s Državom Izrael, no ministar Tolušić tvrdi kako ugovor za besposadne sustave nije dio te suradnje, već provedenog javnog natječaja.

Dronovi stižu tek nakon ovogodišnje sezone požara

Najavljujući ovaj natječaj ministar Krstičević je lani u rujnu rekao kako očekuje da će se dronovi moći koristiti već za ovogodišnju požarnu sezonu, no danas nakon potpisivanja ugovora jasno je da se to neće dogoditi. Naime, isporuka prvih besposadnih letjelica očekuje se tek u studenom ove godine. Izvori Telegrama nisu optimistični ni u pogledu njihove pune operabilnosti iduće godine, tim više što je i pomoćnik ministra obrane Roman Mikulić rekao kako Hrvatska tek mora preuzeti sva potrebna znanja za ovaj sustav, a ljudi koji će na njemu raditi moraju dobiti potreban trening.

Ministarstvo poljoprivrede je suglasnost za nabavu ovog sustava od Vlade RH dobilo na sjednici održanoj prošli tjedan. Dakle, nakon što je natječaj bio proveden.