Hrvatski konzul: 'Preliminarne istrage pokazuju da dokumenti iz Konga nisu vjerodostojni. Čekamo potvrdu'

Nakon današnjeg ročišta, koje je na kraju odgođeno, rekao je da djecu čuva policija u posebnom objektu

23.01.2023., Ndola, Zambija - Odgodjeno je sudsko rociste za cetiri hrvatska para koja su uhicena u prosincu na aerodromu u Zambiji dok su pokusavali napustiti zemlju s djecom posvojenom iz DR Kongo. Nova rocista zakazana su za 6. i 10. veljace Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Nakon što je ročište Hrvatima u Zambiji odgođeno za 6. i 10. veljače, izjavu novinarima dao je Dario Klasić, službeni predstavnik Hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji, koji se također jutros pojavio na sudu u Ndoli. Kazao je da je nezahvalno prognozirati kada bi osmero Hrvata, optuženih za trgovinu ljudima, moglo biti pušteno da se brani sa slobode.

“Sudsko ročište je odgođeno zbog odsutnosti suca. Kolike su šanse da Hrvati izađu danas? Na zadnjem ročištu upoznati ste da je sud naložio četiri uvjeta za izlazak iz pritvora uhićenih. Samo ispunjavanje uvjeta se odužilo. Sva četiri uvjeta ispunjena su u petak poslijepodne. Tada je sud izdao rješenje, odnosno odluku, kojom se dopušta da se brane sa slobode. Ta odluka se sada mora dostaviti u službu nadležnu za imigraciju. To je dostavljeno već danas ujutro. Ta odluka je podloga, preduvjet da bi oni mogli regulirati boravište”, rekao je, prenosi Dnevnik.hr.

Očekuje, kaže, da će tijekom dana postupati po tom zahtjevu. “Bojim se da je nezahvalno davati bilo kakvo mišljenje, hoće li oni biti danas pušteni da se brane sa slobode, ili će to biti sutra ili će to potrajati još koji dan”, rekao je Klasić.

O stanju u zambijskom zatvoru

Klasić je govorio i o stanju u zambijskom zatvoru, u kojem su Hrvati još od početka prosinca.

“Stanje u zatvoru je ispod bilo kakvog standarda kojeg mi u Europi možemo zamisliti. Zambija nema posebni infrastrukturni objekt za prihvat stranaca. Hrvatski državljani bili su smješteni u pritvornoj jedinici. Muškarci su bili odvojeni od žena, ali tijekom dana mogli su se nakratko susresti. Oni nisu u ćelijama”, rekao je.

Dodao je da su tamošnji zatvori prenapučeni. “Nije uobičajeno da su pritvorenici koji čekaju suđenje, zajedno s osuđenicima”, objasnio je.

Kakve su šanse za izručenje Hrvatskoj?

Komentirao je i mogući zahtjev za izručenje Hrvatskoj pa da im se u tom slučaju sudi u našoj zemlji.

“Postoje mogućnosti neću reći, izručenja, već ustupanja i preuzimanja kaznenog postupka, no u ovom trenutku ne možemo o tome govoriti u ovom stadiju postupka. Da bi do takvog nečega došlo, treba biti ispunjen čitav niz uvjeta. Moje mišljenje je da se to ne može dogoditi na prijedlog Hrvatske, već bi to trebala predložiti Zambija. Samo ustupanje je vrlo kompleksno. Svjesni ste da se ovdje primjenjuje anglosaksonsko pravo, da to u njihovom pravnom sustavu nije uobičajeno”.

Klasić tvrdi da je Ministarstvo vanjskih poslova napravilo sve što je u njihovoj mogućnosti. Otkrio je i da “financijske troškove snose obitelji osumnjičenih”. Dodao je i da je u kontaktu s vlastima u Kongu. “Dosadašnje postupanje zambijskih vlasti bilo je u okvirima i ovlastima koje im dodjeljuje zakon protiv trgovanja ljudima”.

Djecu čuva policija, nisu u sirotištu

Kada je riječ o četvero kongoanske djece koju su Hrvati pokušali posvojiti, Klasić je rekao da “ima pouzdanu informaciju gdje se djeca nalaze”. “Ona nisu u sirotištu, već ih čuva policija u posebnom objektu, oni se smatraju žrtvama”, otkrio je.

Kada je riječ o dokumentima o posvajanju iz Konga, Klasić je kazao da “nemaju pouzdanih saznanja” o njima. “Preliminarne istrage su pokazale da dokumenti iz Konga, sudske presude, nisu vjerodostojne. Treba se potvrditi da li su dokumenti izdani u Kongu vjerodostojni”, rekao je.