Hrvatski ministar ovako je počeo presicu s ruskim: 'Otkrio sam toplu dušu Sergeja Lavrova kroz njegovu poeziju'

Prvo se sastao s ministrom vanjskih poslova, Gordanom Grlićem Radmanom

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov stigao je u posjet Hrvatskoj. On se u Ministarstvu vanjskih poslova sastao s ministrom vanjskih poslova, Gordanom Grlićem Radmanom, a s kojim je razgovarao o bilateralnim odnosima, odnosima Rusije i EU-a te o stanju u jugoistočnoj Europi.

Sastat će se s Milanovićem i Plenkovićem

Nakon toga treba se sastati i s predsjednikom vlade, Andrejom Plenkovićem i predsjednikom države, Zoranom Milanovićem.

Prije posjeta Hrvatskoj bio je u posjeti Srbiji i BiH u kojoj su se predstavnici Hrvata i Bošnjaka odbili sastati s njim.

Ministri su izmijenili i poklone, pri čemu je Lavrov Grlić-Radmanu poklonio monografiju Moskve u kožnom uvezu. Ministar Grlić-Radman njemu je poklonio zdjelu od bračkog kamena. Nakon što su završili sastanci dvojice ministara, kao i sastanak njihovih delegacija, dali su izjave za medije.

Radman govorio o “toploj duši Sergeja Lavrova”

Prvi je govorio Gordan Grlić Radman rekavši kako mu je vrlo drago jer je bio domaćin “dragom Sergeju” koji je u Zagrebu zadnji put bio prije 16 godina i šest dana.

“Susret smo počeli sa…ja sam imao jednu knjigu poezije i otkrio sam toplu ljudsku dušu Sergeja Lavrova i ja sam čitao poeziju koju je pisao Lavrov. Osim što je ministar vanjskih poslova on je i pjesnik”, rekao je Grlić-Radman.

Grlić-Radman je rekao kako vjeruje da postoji posvećenost s obje strane te kako je s ministrom potpisao plan konzultaciaj dvaju ministarstava za sljedeće dvije godine i dodao kako je Lavrov potpisao sporazum o kulturnoj suradnji s ministarstvom kulture.

Rusko veleposlanstvo dobilo novu lokaciju u Zagrebu

Rekao je potom kako su razgovarali o situaciju na jugoistoku Europe, posebno u BiH i o tri konstitutivna naroda, od kojih svaki bira svoje predstavnike.

“Pohvalio sam ulogu Ruske Federacije u postizanju primirja u Nagorno-Karabahu, a razgovarali smo i o situacijama u Bjelorusiji te na sjeveroistoku Afrike”, dodao je Grlić-Radman.

“Nedavno je naše veleposlanstvo u Moskvi prebačeno na novu adresu, a drago mi je da se danas mogu pridružiti ministru Lavrovu na novoj adresi ruskog veleposlanstva u Bosanskoj ulici u Zagrebu”, zaključio je Grlić-Radman.

Lavrov: Poslovi između naših zemalja se razvijaju

Lavrov je govorio sljedeći najprije se zahvalivši na gostoprimstvu ministru Grliću-Radmanu i ministarstvu. Rekao je kako Rusija i Hrvatska imaju određenu suradnju i dodao kako se nada da će ojačati gospodarska suradnja.

“Što se tiče poslova između naših zemalja, oni se razvijaju, a ja bih tu istaknuo Gazprom kao i Sberbank. Tek sada smo s ministricom kulture potpisali suradnju na području kulture što je jako važno i od velike koristi od za suradnju na obrazovnoj i kulturnoj razini”, rekao je Lavrov.

Rekao je kako se govorilo i o mogućnosti otvorenja ruskog centra za kulturu u Zagrebu, kako bi se to moglo i ostvariti.

Lavrov: Imamo konstruktivan odnos s Hrvatskom

Lavrov je potom dodao kako su razgovarali o situaciji na Balkanu. “Prije svega se razgovaralo o BiH i slažemo se da je potrebno poštivanje Daytonskog sporazuma, naroda i entiteta. Govorili smo i o kosovskom problemu, koji mora biti u skladu s rezolucijom UN-a, a potrebno je i da Priština ispuni svoje obveze, ponajprije o formiranju srpskih općina na Kosovu”, dodao je.

Rekao je i kako su razgovarali o odnosu EU-a i Rusije i dodao kako EU nije spremna za normalni odnos s Rusijom. “Ali, ipak, imam konstruktivan odnos s Republikom Hrvatskom”, rekao je i dodao kako je stupio na snagu sporazum o diplomatskim predstavništvima te najavio kako će se kroz par sati otvoriti nova zgrada ruskog veleposlanstva u Zagrebu.

“Pozvao sam gospodina ministra u posjet Ruskoj Federaciji čim to bude bilo moguće”, zaključio je Lavrov.

Novinari pitali o BiH, SAD-u, razgovoru s Plenkovićem…

Uslijedila su novinarska pitanja od kojih se prvo odnosilo na izborni sustav u BiH. Lavrov je rekao kako se slaže s Hrvatskom kako bi svaki od naroda trebao ravnopravno birati svog predstavnika. “BiH u skladu s ustavom i Daytonskim sporazumom sama treba odlučivati o svojoj političkoj liniji i svi te odluke trebaju poštivati”, rekao je kako to automatski znači i poštivanje stava RS-a o vojnoj neutralnosti, a što se odnosi na NATO savez.

Sljedeće pitanje bilo je koje će biti teme razgovora s Plenkovićem, posebno s obzirom na stavove Plenkovića o Ukrajini. “S njim ćemo razgovarati o pitanju bilateralne suradnje. Spremni smo dati odgovore na sva postavljena pitanja. Što se tiče, drugog dijela pitanja, nisam baš do kraja shvatio što ste mislili, ali tiče se jugoistoka Ukrajine. Treba poštivati sporazum iz Minska, koji je odobren i od strane Vijeća UN-a”, odgovorio je Lavrov.

Potom je uslijedilo pitanje ruskog novinara o navodima američkih medija da je Rusija ponovno pokušala uplesti se u američke izbore, a pitao je Lavrova i što misli o Bidenovoj politici te što kaže na navode da SAD podriva mir na Mediteranu?

“Nemamo nikakve navode o tim napisima, to samo pokazuje nepoštivanje etičkih normi. Ako Moskva ćuti o nekim optužbama, shvati se kao da smo krivi, kao u slučaju Navaljnog, kada nas je Njemačka optuživala. Što se tiče politike SAD-a u Mediteranu, oni opstruiraju suradnju drugih zemalja s nama”, zaključio je Lavrov.