Hrvatski sabor potvrdio je novog ministra branitelja, a ovo je 8 stvari o tom (prilično dugotrajnom) odabiru

Umirovljeni brigadni general Tomo Medved zamijenit će Miju Crnoju

17.03.2016., Zagreb - Na dnevnom redu Odbora za ratne veterane danas je bio prijedlog za iskazivanje povjerenja Tomi Medvedu za obavljanje duznosti ministra branitelja. Prijedlog je obrazlozio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Tihomir Oreskovic. Tomo Medved. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Brigadni general u mirovini Tomislav Tomo Medved novi je ministar branitelja – saborski zastupnici danas su mu većinom glasova iskazali povjerenje: od njih 130 za Medveda se izjasnilo 88, 15 ih je bilo suzdržano, a 30 protiv. Novi je ministar prisegnuo da će svoju dužnost obnašati časno i savjesno, poštovati Ustav, zakone i pravni poredak te se zauzimati za svekoliki napredak Hrvatske.

Medved je prethodno dobio jednoglasnu potporu matičnog saborskog Odbora za ratne veterane, a predsjednik Odbora Miro Demo (BM 365) još mu je jednom čestitao na izboru za ministarsku dužnost.

Okončana je tako višetjedna trakavica s izborom novog ministra branitelja, a mi vas podsećamo na događaje koji su mu prethodili.

1. Premijer konačno izabrao novog ministra branitelja

Premijer Tihomir Orešković objavio je na izvanrednoj presici prošlog tjedna da je prihvatio kandidaturu umirovljenog generala Tomislava Medveda za mjesto ministra branitelja. Kandidirao ga je HDZ odnosno Domoljubna koalicija.

“Imamo ministra branitelja, to je general Tomo Medved. Danas smo sjeli, upoznali se. Čast mi je što imamo branitelja ovog kalibra. Bit ćemo partneri, upoznali smo se prošlog tjedna. Imat će stopostotnu podršku i mene kao partnera da rješavamo probleme koje imaju, on će biti ključna figura ne samo kao ministar, već i kao partner u Vladi. Čestitam, dobro došao u tim!”, rekao je premijer.

orešković
PIXSELL

2. Zašto je, i kada, Ministarstvo branitelja ostalo bez čelnog čovjeka?

Prvoizabrani ministar branitelja Mijo Crnoja dao je krajem siječnja ostavku na dužnost ministra branitelja nakon niti tjedan dana provedenih na čelu tog ministarstva. Razlog su bile afere s kojima ga se povezivalo, posebno ona s lažnim prijavljivanjem prebivališta.

Dva se dana u Banskim dvorima na višesatnim sastancima raspravljalo treba li premijer Tihomir Orešković smijeniti Crnoju. Na kraju je Crnoja sam odstupio jer, kako kaže, ne želi biti uteg Vladi iako se smatra nevinim. Više o tome možete pročitati OVDJE, a koje su bile reakcije nakon Crnojine ostavke možete vidjeti OVDJE.

crnoja
PIXSELL

3. Zašto je procedura izbora novog ministra toliko dugo trajala?

Neposredno nakon Crnojine ostavke vladajući su najavljivali da će ime novog ministra biti poznato ubrzo, no prošlo je više od mjesec i pol do njegova konačnog odabira. U početku se kalkuliralo nizom neslužbenih kandidata, pri čemu ih je većina stizala iz redova Domoljubne koalicije, no službenih kandidata nije bilo sve dok Tomislav Karamarko nije istaknuo Milijana Brkića kao kandidata HDZ-a.

Premijer Orešković potom je kazao da želi imati više kandidata za to mjesto pa se u nekoliko dana nakupio respektabilan broj pretendenata na poziciju ministra branitelja. Premijer je s nekima od njih razgovarao, s nekima nije, neke je pak Most odmah otpisao, tako da je do konačnog izbora moralo proći poprilično vremena.

4. Tko je sve spominjan kao mogući nasljednik bivšeg ministra?

U početku nije bilo poznato ni tko bi uopće mogao biti kandidat pa se spekuliralo nizom imena, pri čemu je u jednom trenutku kao moguća kandidatkinja bila navedena i Josipa Rimac, da bi na koncu HDZ-ov šef Karamarko ustvrdio da će kandidat Domoljubne koalicije za to ministarstvo biti Brkić, glavni tajnik stranke.

To je izazvalo niz reakcija a nekako u to vrijeme ponovno se aktualiziralo i pitanje Brkićeva završnog rada na Visokoj policijskoj školi, koji je proglašen plagijatom jer je Brkić navodno prepisao čak 70 posto rada. Više o tome možete pročitati OVDJE.

Milijan Brkić
Milijan Brkić PIXSELL

Nakon sastanka s braniteljskim udrugama premijer je istaknuo kako želi da mu i oni predlože svoje kandidate, na što se u nekoliko dana iskristaliziralo njih osmero: Željko Sačić, Petar Bajan, Vlado Marić, Đuro Glogoški, Milijan Brkić, Branko Borković, Stjepan Šterc i Zlatko Tomašić. Više o njima možete pročitati OVDJE. Nakon iznenađenja koje je uslijedilo za vikend, a o kojem možete pročitati u idućoj točki, u ponedjeljak je kao kandidat iskrsnuo i Tomo Medved.

5. Koje je bilo najveće iznenađenje u procesu izbora čelnika Ministarstva branitelja?

Iako je bilo izvjesno da će premijer na koncu ipak izabrati HDZ-ovog kandidata, jer ministra trebaju potvrditi i saborski zastupnici, a bez HDZ-a ne bi bilo potrebne većine, Milijan Brkić prošle nedjelje je objavio na Facebooku da odustaje od kandidature za ministra branitelja. Po onome što je napisao na svom Facebook profilu, očito nije mogao dobiti podršku koalicijskih partnera iz Mosta.

[ NEMAMO PRAVO ODUSTATI OD HRVATSKE KAKVU SU SANJALI NAŠI BRANITELJI ]Poštovane obitelji poginulih, stradalih,…

Gepostet von Milijan Brkić am Sonntag, 13. März 2016

U dugom postu popraćenom fotografijom vuka, Brkić je napisao da mu je iznimna čast što ga je stranka predložila za tu dužnost, no da je njegov uvjet za prihvaćanje te dužnosti bio “fer, otvoren, korektan i pošten odnos te suglasje među vladajućom većinom, što ovom prilikom nije postignuto”.

6. Tko je Tomislav Medved?

General Tomislav Medved predsjednik je Udruge veterana Tigrova. Rođen je u Šiljkovači u općini Cetingrad, a u studenome 1990. dobrovoljno se javio u postrojbu Jedinice za posebne namjene MUP-a u Rakitje. Iduće godine postavljen je na dužnost zapovjednika voda u 2. bojni 1. gardijske brigade, pa i zapovjednika satnije.

Nakon Domovinskog rata obnaša visoke dužnosti u sastavu Oružanih snaga, a u srpnju 2006. preuzima dužnost savjetnika načelnika Glavnog stožera OS za kopnenu vojsku. Završio je Zapovjedno-stožernu školu ‘Blago Zadro’ i Ratnu školu ‘Ban Josip Jelačić’. U čin brigadnog generala promaknut je 2009. godine. Odlikovan je nizom najviših državnih odličja, poput Reda kneza Domagoja s ogrlicom. Član je HDZ, a u prosvjedu u Savskoj aktivno je sudjelovao, piše Večernji list.

Na novinarsko pitanje je li bio na Markovom trgu na prosvjedu branitelja, rekao je: “Jesam, ako se sjećate, jedan kolega se popeo na krov pa sam ga skidao s njega“.

7. Koji će mu biti prvi potezi?

“Poznato vam je da je niz statusnih i drugih prava disperzirano po drugim ministarstvima, zato ćemo odmah početi izrađiivati prijedlog jedinstvenog zakona o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji. Od životnog je značaja očuvanje i zaštitita njihova zdravlja, zato ćemo napraviti nacionalnu strategiu za očuvanje zdravlja hrvatskih branitelja”, kazao je Medved na presici koja je uslijedila po kandidaturi.

8. Što o izboru Medveda misli bivši ministar Matić?

Bivši SDP-ov ministar branitelja Predrag Matić izjavio je da Medveda smatra dobrim kandidatom za novog ministra, ali i kako očekuje da će Medvedu u radu “pomoći iskustvo iz prosvjeda protiv vlasti države za koju se borio”, piše Hina.

“Dugo smo radili zajedno u Ministarstvu obrane, mislim da je dobar kandidat, a tu kvalitetu poboljšava i što je bio aktivni sudionik prosvjeda protiv vlasti hrvatske države za koju se borio. To će mu dobro poslužiti u ostvarivanju svih onih obećanja koje je Domoljubna koalicija dala svim braniteljima tijekom kampanje i prosvjeda koje obilato podržava”, rekao je Matić tada novinarima u Saboru.

Predrag Matić
PIXSELL/PIXSELL

Podsjetio je da je Hrvatska na izbor ministra branitelja čekala više od mjesec dana. “I mi možemo u nekim stvarima biti jači od Vatikana, gdje se manje čekao izbor Svetog Oca nego što smo čekali ministra branitelja. Žao mi je ako sam postavio tako visoke standarde, iako sam ponosan, ali Hrvatska može odahnuti, dobili smo novog ministra i vjerujem da će sve sada krenuti sjajno i bolje. Do sad nam je tekao med, sad će i mlijeko i bit će sve u redu”, kazao je Matić.

Na pitanje očekuje li da će se nakon imenovanja novog ministra maknuti braniteljski šator ispred Ministarstva uzvratio je: “Vjerojatno su arhitekti sada zadovoljni, šator se može maknuti i krenuti u izgradnju tvrdog objekta”.