Hrvatski sudovi nekad vrijedno rade. Bunjac mora platiti Glavašu 10.000 kuna jer ga je u Saboru nazvao ratnim zločincem

Bivši zastupnik nepravomoćno je kažnjen zbog svog govora u Saboru

Bivši saborski zastupnik Branimir Bunjac morat će, prema nepravomoćnoj presudi, Općinskog suda u Osijeku, svom nekadašnjem kolegi iz Sabora Branimiru Glavašu platiti 10 tisuća kuna odštete jer ga je nazvao osuđenim ratnim zločincem. U svom govoru 10. listopada 2018. zbog kojeg je sada kažnjen, Bunjac je još rekao da je Glavaš “putem Drage Tadića pokušao podmititi čak i suce Vrhovnog suda”.

Nastavio je zatim: “Kad je trebao biti priveden pravdi pobjegao je u BiH, svojedobno isto kao i sam njegov mentor”.

Zašto se Branimir Glavaš uvrijedio?

Glavaš se na te riječi uvrijedio, budući da, kaže, nema pravomoćne presude protiv njega zbog ratnog zločina. Još u siječnju 2015. presudu kojom je pravomoćno bio osuđen na osam godina zatvora zbog ratnog zločina u Osijeku 1991., ukinuo je Ustavni sud RH, te je ponovljeni postupak u tijeku.

Svojim riječima, tvrdi Glavaš, Bunjac mu je kao izabranom saborskom zastupnik nanio štetu povrijedviši mu čast i ugled. Iako ga je tražio da se ispriča, Bunajc to nije učinio, pa je na kraju sve završilo na sudu. Glavaš je, kako stoji u presudi, prvotno tražio sto tisuća kuna odštete.

Bunjac: ‘To je sloboda izražavanja’

Bunjac se branio pozivajući se na slobodu izražavanja, uvjeravajući kako saborski zastupnici ne mogu odgovarati za izraženo mišljenje.

“Spomenuo sam kolegu Glavaša govoreći o predsjedniku Vlade koji ne dopušta rasvjetljavanje kriminala i korupcije, već se u svom radu okružuje osobama koje su sumnjive kriminalne prošlosti. To ne znači da sam Glavaša za bilo što optužio ili mu narušio ugled”, objašnjavao je Bunjac dodajući kako je općepoznato da se Glavašu sudi za ratni zločin. To što mu je presuda naknadno ukinuta ne znači da nije bio pravomoćno osuđen kao ratni zločinac.

Glavaš pio tablete za smirenje

Glavaš je pak ustrajao na činjenici da u trenutku kada je Bunjac govorio o njemu u Saboru nije bio ni za što osuđen. “Nedugo nakon što je on to izgovorio počeli su me zvati ljudi, prijatelji i poznanici i pitali me o čemu se radi. Mene je to sve jako uzrujalo jer mi je bilo jasno da me Bunjac nazvao ratnim zločincem iako se zna da je presuda ukinuta”, rekao je Glavaš koji smatra da je Bunjac to učinio kako bi utjecao na sud, ali se i dodvorio medijima.

“Sve je to politički orkestrirano”, smatra Glavaš koji je zbog Bunjca, kaže, morao piti i tablete za smirenje, čak i više nego što mu je propisano.

Bunjac je Glavašu uzvratio pitavši ga zašto ga nije odmah demantirao u Saboru. “Ja nisam spominjao samo Glavaša, već i Bandića, Sauchu, Vrdoljaka i druge, a nitko od njih me nije tužio”, primjetio je Bunjac.

Politička hajka protiv Bunjca?

“Zapravo Glavaš protiv mene vodi političku hajku”, zaključio je Bunjac. Na to mu je Glavaš poručio da on kao pravnik barata određenim izrazima koji njemu kao profesoru povijesti ne moraju biti poznati.

Na kraju sud zaključuje kako Bunjac doista nije bio u pravu. Ono što je rekao o Glavašu nije, piše u obrazloženju, bilo od javnog interesa, niti su njegove riječi bile utemeljene na činjenicama.

“Svako neslaganje s drugim političkim strankama, kao i vladajućom, može se izreći i na krajnje drugačiji, demokratski način – konstruktivnim govorom, i bez uplitanja i davanja osobne ocjene o pojedinačnim osobama”, navodi se u presudi kojom je sud kao pravednu odštetu Glavašu dosudio 10 tisuća kuna.