Nekad je nužno odabrati stranu

HŽ, inače, novinarima za prijevoz daje popust od 30 posto. Osim HNiP-u, udruzi u kojoj su Bujanec, Krišto, Kovačić...

Drago Hedl donosi novu zabavnu priču o Hrvatskim željeznicama

Hrvatske željeznice Putnički prijevoz, tvrtka u stopostotnim vlasništvu države, krajnje je neobično, odnosi se diskriminatorski prema državotvornim novinarima, koji su se sredinom srpnja 2015., nezadovoljni radom Hrvatskog novinarskog društva, osnovali vlastitu udrugu – HNiP, Hrvatski novinari i publicisti.

Naime, za razliku od članova Hrvatskog novinarskog društva (HND) i Hrvatskoga društva katoličkih novinara, koji na Hrvatskim željeznicama uživaju 30 posto popusta na neograničen broj jednosmjernih i povratnih putovanja u 1. i 2. razredu vlakova na relacijama duljim od 25 km, članovi HNiP-a tu povlasticu nemaju. Moguće je to provjeriti na službenim mrežnim stranicama Hrvatskih željeznica, na kojim se – za razliku od ostala dva novinarska društva -HNiP uopće ne spominje.

Članovi HNiP-a voze se po punoj cijeni

Tako, neki od poznatijih članova HNiP-a, poput Velimira Bujanca, Tončice Čeljuske, Katje Kušec, Tihomira Dujmovića, Karoline Vidović Krišto, Branimira Farkaša, Maria Raguža, Joze Barišića, ili Siniše Kovačića, odluče li se službeno ili privatno koristiti prijevozničkim uslugama Hrvatskih željeznica, moraju platiti pun iznos.

U Hrvatskim željeznicama željeli smo saznati što je tome uzrok, pa smo im uputili pisani upit ali i telefonski pokušali saznati odgovor, no u petak, na fiksnom broju glasnogovornice i ravnateljice ureda Uprave HŽ Putnički prijevoz, Mihaele Tomurad Sušac, nitko nije podizao slušalicu.

Predsjednica HNiP-a malo je iznenađena

Katja Kušec, novinarka HTV-a i predsjednica HNiP-a ostala je zatečene pitanjem Telegrama i nije znala odgovoriti zašto ih Hrvatske željeznice ne priznaju. Rekla je kako je HNiP, uz Hrvatsko novinarsko društvo i Hrvatsko društvo katoličkih novinara, jedna od tri ravnopravne novinarske udruge i dodala kako su, nakon osnivanja, o tome obavijestili sve važnije institucije u Hrvatskoj. No, nije znala razloge zbog kojih Hrvatske željeznice ne priznaju njihovo društvo. Kasnije se javila i objasnila da tajnik HNiP-a Hrvoje Juvančić, nije o osnivanju obavijestio Hrvatske željeznice.

Inače HNiP, kako stoji na njihovim mrežnim stranicama, ima 80-ak članova. Podsjetimo na razloge zbog kojih je osnovan, a prvi predsjednik HNiP-a, Siniša Kovačić, na osnivačkoj je skupštini to objasnio ovako: ”Želja mi je prokazivati i boriti se protiv svih vrsta medijskih manipulacija i manipulacija u medijima koji su novinarstvo sveli na političko-ideološki ili tržišni aktivizam”.

”Među prioritetima”, rekao je tada prvi predsjednik HNiP-a” bit će mi organiziranje besplatne pravne pomoći novinarima koji su zbog svog profesionalnog djelovanja egzistencijalno ugroženi ili profesionalno degradirani”.

HNiP nije stao u obranu novinara koje degradira HRT

Prošlog petka upravo su na to – egzistencijalnu ugroženost i profesionalno degradiranje – upozorili bivši i sadašnji novinari HRT-a – iznijevši na konferenciji za novinare slučaj Hrvoja Zovka (inače predsjednika Hrvatskog novinarskog društva koji je nedavno dobio otkaz na Hrvatskoj televiziji) kojega je bivša kuća tužila zbog priopćenja smatrajući ih pokušajem rušenje ugleda te medijske kuće (traže odštetu, kako kaže Zovko, od 250.000 kuna).

Spomenuli su i tužbu HRT-a protiv novinarke Sanje Mikleušević Pavić, inače predsjednice Ogranka HND-a na HTV-u od koje traže odštetu od 50 tisuća kuna jer se pobunila protiv ”neodgovornog ponašanja privilegirane većine”.

Nije primijećeno da je Kovačić, niti bilo tko iz HNiP-a, u skladu s javno proklamiranim načelima o pomoći egzistencijalno ugroženim i profesionalno degradiranim novinarima, stao u zaštitu kolega iz najveće medijske kuće u Hrvatskoj.