HŽ Infrastruktura ima ingeniozni model: Umjesto da plati zbrinjavanje opasnog otpada, prodaje ga građanima po 20 kuna

Radi se o željezničkim pragovima II. kategorije koji su impregnirani kreozotom, kancerogenom tvari

HŽ Infrastruktura građanima i tvrtkama za 20 kuna po komadu prodaje rabljene željezničke pragove koji su impregnirani sredstvom kreozot, koje je prema podacima objavljenima u Službenom listu Europske unije kancerogena tvar. Piše to Slobodna Dalmacija koja napominje da je iz same činjenice da se grede ne smiju koristiti u određene svrhe, što su u HŽ-u potvrdili, vidljivo da nisu bezopasne.

Naime, kupci koji nabavljaju grede od HŽ Infrastrukture moraju potpisati izjavu prema kojoj pragove ne smiju koristiti “u unutrašnjosti zgrada, na igralištima, u igračkama, parkovima, vrtovima i vanjskim objektima za rekreaciju i slobodno vrijeme ako postoji rizik učestalog dodira s kožom”. Jednako tako od njih se ne smije proizvoditi vrtni namještaj, posude za uzgoj biljaka, ambalaža i slično. U istoj izjavi kupci se obvezuju da te grede, koje su označene II. kategorijom, neće koristiti ni kao ogrjev u domaćinstvu, da ih neće spaljivati u malim i srednjim ložištima i na otvorenom, kao ni polagati u vodu.

Umjesto da zbrinu, prodaju

Dugogodišnji okolišni aktivist i potpredsjednik europske mreže za zaštitu okoliša EEB Toni Vidan tvrdi da su takve drvene grede i opasni otpad jer su tretirane opasnim zaštitnim sredstvima. Za obveze koje proizlaze iz izjave koju kupci potpisuju s državnom tvrtkom, Vidan za Slobodnu tvrdi da su protuzakonite.

“To je protuzakonito, jer to znači da bi se svaki vlasnik opasnog otpada mogao riješiti tog otpada na način da nađe naivnoga kupca koji će mu potpisati da preuzima taj otpad i da će ga poslije zbrinuti. Nije rješenje da se na građane prebacuje problem. HŽ-u je isplativije to prodati građanima kao sekundarnu sirovinu nego platiti zbrinjavanje”, kaže.

I u C.I.O.S.-u kažu da je opasno

No, u HŽ-u tvrde suprotno. Uvjeravaju kako se ne radi o opasnom otpadu već o građi koju oni više ne mogu upotrebljavati ali koja se može “upotrijebiti kao građevinski materijal (ograde za lovišta, potporni zidovi, klizišta).” Navode i da sa starim pragovima postupaju sukladno propisima, te da samo pragove III. kategorije moraju zbrinuti preko određenih tvrtki. Za ove druge kategorije, koje prodaju, navode kako su ih kupci nakon prestanka korištenja dužni zbrinuti sukladno zakonskoj regulativi Hrvatske i EU-a iz područja zaštite okoliša.

No, tu ih i C.I.O.S. svojim odgovorom Slobodnoj dovodi u nezgodan položaj. Naime, novinari Slobodne su vodeću tvrtku za gospodarenje otpadom pitali kako se mogu zbrinuti, odnosno baciti ovi pragovi koje HŽ prodaje i koliko to košta. Iz C.I.O.S.-a su im poručili kako odgovor ne mogu ponuditi jer se takvim otpadom ne bave. Pritom u svojoj izjavi podupiru Vidanove tvrdnje. “Riječ je o vrsti opasnog otpada kojom se ne bavimo”, odgovorila je Tajana Tomašević, članica Uprave C.I.O.S.-a.