HZJZ: Cijepljeni se teže zaražavaju, rjeđe imaju teški oblik bolesti, a šanse da prenesu virus su manje

'Virus je opasan za sve, ali su cijepljeni zaštićeniji'

U Hrvatskoj, i ostatku svijeta, vodi se žestoka rasprava oko načina širenja koronavirusa, odnosno pitanja šire li ga cijepljeni jednako kao i necijepljeni. Pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo nedavno su pozvala na studiju koja navodi kako cijepljeni 20 puta manje šire zarazu od onih koji se nisu cijepili.

HZJZ je danas objavio priopćenje u kojem se detaljnije analizira istraživanja o zaraznosti i prijenosu virusa među cijepljenima i necijepljenima. Pozivajući se na različite studije, iz HZJZ-a zaključuju da je virus opasan za sve, ali da su cijepljeni zaštićeniji. “Znanstvene studije pokazuju – cijepljene osobe manje su podložne zarazi od necijepljenih. Ako se i zaraze, rjeđe imaju teški oblik bolesti, a količina virusa na sluznici kod cijepljenih brže opada te su manje u mogućnosti prenijeti zarazu osobama u njihovom okruženju”, napisali su iz HZJZ-a.

Iz Zavoda navode kako je trenutno delta varijanta virusa prevladavajući soj te da se on brže širi i lakše prenosi. Pozvali su na pridržavanje epidemioloških mjera i cijepljenje, kao najboljim sredstvima za borbu protiv zaraze, ističući da će time doći do završetka pandemije.

Studije pokazuju da cijepljeni manje zaražuju okruženje

Članak su objavili, kažu, zbog nedavnih događaja u okruženju i susjednim zemljama te javne rasprave u Hrvatskoj kako bi, navode iz HZJZ-a, točno informirali i predočili znanstveno dokazane i potvrđene činjenice. Ponovili su kako analizirane studije i članci pokazuju da su cijepljeni manje podložni zarazi, da rjeđe razvijaju teški oblik bolesti te da su manje šanse da će prenijeti zarazu bliskim kontaktima.

Pozvali su se na nizozemsku studiju koja je istraživala djelotvornost cjepiva u sprječavanju prijenosa virusa kontaktima u kućanstvu. “Studija pokazuje da će u 63 posto slučajeva biti spriječen prijenos virusa s cijepljene oboljele osobe na nekoga od ukućana koji je cijepljen, a tek 40 posto ako su ukućani necijepljeni”, piše HZJZ. Navode kako i britanska studija pokazuje da cijepljeni koji obole manje zaražavaju svoje bliske kontakte. “Učinkovitost u sprječavanju transmisije vremenom nakon cijepljenja opada kod oba cjepiva (op.a Pfizer i AstraZeneca)”, napomenuo je HZJZ.

HZJZ je istaknuo i iskustva cijepljenih zdravstvenih radnika u Škotskoj. “Ukućani cijepljenih zdravstvenih radnika su imali 30 posto manju šansu zaražavanja 14 dana i više nakon što je zdravstveni radnik primio prvu dozu cjepiva, a 54 posto manju šansu zaražavanja 14 i više dana nakon što je zdravstveni radnik primio drugu dozu cjepiva.”

Izlučivanje virusa se znatno smanjuje kod cijepljenih

Zavod je naglašava kako je, prema jednoj od studija objavljenih u Lancetu, “rizik od zaražavanja kućnih kontakata podjednak neovisno o tome je li indeksni slučaj cijepljen ili nije cijepljen”. “Maksimalna količina izlučivanja virusa bila je jednaka kod cijepljenih i necijepljenih oboljelih osoba, međutim brže je opadala kod cijepljenih osoba”, nadodao je HZJZ.

Istaknuli su kako su do sličnog zaključka došli i autori još jedne studije koji su, uspoređujući periodičke briseve i određivanje “amplifikacijske cikluse kod hospitaliziranih”, utvrdili da “cijepljeni i necijepljeni pacijenti podjednako veliku količinu virusa izlučuju na vrhuncu zaraznosti, ali se kod cijepljenih osoba količina izlučivanja virusa znatno brže smanjuje nego kod necijepljenih”.

HZJZ ističe i druge studije, kao i iskustva u različitim sredinama. Navode da pružaju dovoljno dokaza za zaključak da “cijepljenje bitno utječe na smanjenje transmisije virusa u populaciji, te da, ako cijepljena osoba ipak oboli, ima manju šansu prenijeti infekciju na svoje kontakte nego oboljela necijepljena osoba”. Članak zaključuju napomenom da “komparativna prednost cijepljenih osoba s vremenom opada, ali da se to nadoknađuje docjepljivanjem”.