Nekad je nužno odabrati stranu

I dalje stižu vijesti o rodiljama i trudnicama s covidom; još jedna je hospitalizirana na Zaraznoj

Na respirator je priključen i suprug jedne od liječenih rodilja

Uz rast novozaraženih u Hrvatskoj sve je više trudnica i rodilja pozitivnih na covid, a neke od njih imaju teža oboljenja. Tako je na Klinici za infektivne bolesti ‘Dr. Fran Mihaljević’ hospitalizirana još jedna trudnica.

Na respiratoru u Zaraznoj završio je i suprug jedne od rodilja koje su tamo liječene, doznaje 24 sata. Njoj se stanje, pak, poboljšalo i skinuta je s ECMO uređaja (takozvana umjetna pluća koja krv opskrbljuju kisikom i posljednja su pomoć pacijentima prije respiratora).

U utorak je na infektivnoj klinici zbog multiorganskog zatajenja preminula jedna 42-godišnja rodilja, koja je duže vrijeme bila priključena na ECMO uređaj. Zbog njezinog lošeg stanja bio je nužan prijevremeni porod, a njezino dva tjedna staro dijete je na liječenju u KBC-u Zagreb i dobro napreduje.

Trudnice na liječenju u Splitu i Rijeci

Na intenzivnoj skrbi u KBC-u Split nalaze se dvije rodilje, a jedna 33-godišnja rodilja se oporavlja od teškog oblika bolesti u KBC-u Rijeka. Bila je na respiratoru, ali joj se stanje popravilo i od utorka je samo na kisiku. U riječkoj bolnici su još dvije oboljele rodilje i jedna trudnica i sve su u dobrom stanju, a jedna on njih više nije na kisiku. Nema hospitaliziranih trudnica i rodilja na Rebru i KB Dubrava, ali im je na respiratoru pet pacijenata mlađih od 50 godina (najmlađi ima 24 godine) od kojih nitko nije cijepljen, piše 24 sata.

Imunolog Zlatko Trobonjača smatra da se trudnice mogu i trebaju cijepiti u vrijeme ili poslije trudnoće, jer nema štetnih posljedica za njih ili dijete. Navodi da će dijete kroz posteljicu ili kroz dojenje dobiti majčina antitijela. Istaknuo je da američki Centar za prevenciju bolesti trudnoću navodi kao rizično stanje za razvoj težeg oblika bolesti, te da do velikih problema može doći u zadnjem tromjesečju.

“Ako majka nije dobro, neće ni dijete biti, i to je najlošije. Sam virus neće izazvati malformaciju djeteta, to je potvrđeno. Posteljica se može inficirati, ali je prijenos virusa kroz placentu na dijete vrlo rijedak. Ako se dogodi, može biti fatalno, no nasreću, vrlo je rijetko. Zaražene trudnice rađaju u prosjeku sedam dana ranije, mnogo je mogućih posljedica Covida u tom stanju”, napomenuo je Trobonjača.

Preporuka trudnicama da se cijepe

Trobonjača je naglasio kako su preporuke za izbjegavanje cijepljenja u prvom tromjesečju paušalne, jer se takve preporuke daju za apsolutno sve lijekove i cjepiva. Napomenuo je da prema istraživanjima od oko 100.000 trudnica i rodilja, koje su se cijepile prije nego što su znale da su trudne, cjepivo nije utjecalo na njih ili na dijete dok covid može. Preporučuje cijepljenje mRNA cjepivima za trudnice (Pfizer ili Moderna).

I imunolog Stipan Jonjić smatra da je dobro da se trudnice cijepe, ali je naglasio kako bi bilo bolje imati jasnije preporuke oko toga na razini cijele Europe. Naglasio je kako su virusne infekcije nezgodne za trudnoću, pogotovo u prvim mjesecima, te da su prema nekim istraživanjama žene neposredno nakon poroda puno osjetljivije na covid.

Istaknuo je da žene teže dišu u kasnijim fazama trudnoće jer imaju manje prostora za pluća, što je problem kod zaraze covidom jer on ugrožava pluća. “Moj je savjet svim ženama, a napose onima u reproduktivnoj dobi, da se cijepe što prije, ali i čuvaju od infekcije”, poručio je Jonjić za 24 sata.