I dalje traje natezanje oko incidenta na Crnom moru, sad se Rusi žale da Britanci lažu

President of the Russian Federation Vladimir Putin (left) and President of Finland Sauli Niinistö (middle) talking together at the press conference.
President of Finland Sauli Niinisto visit to Sochi, Russia - 22 Aug 2018,Image: 383665047, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Rusija je u četvrtak optužila Veliku Britaniju da otvoreno laže o incidentu u Crnom moru kada su po tvrdnjama Moskve ruske snage ispalile hice upozorenja i bacile bombe blizu britanskog razarača kod obala Krima, koji je Rusija anektirala.

Rusija je pozvala britansku veleposlanicu u Moskvi na razgovor kako bi joj formalno izrazila protest jer je, kako tvrdi, britanski ratni brod povrijedio ruske teritorijalne vode, koje Britanija i većina svijeta smatraju ukrajinskim. Britanija je kazala da Rusija širi netočne informacije i osporava njezinu verziju događaja.

Britanci: nije pucano

Rusko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je na razgovor veleposlanicu Deborah Bronnert kako bi joj izrazilo “oštar prosvjed”, a glasnogovornica ministarstva Marija Zaharova optužila je London za “bestidne laži”.

Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab rekao je novinarima tijekom posjeta Singapuru: “Nije pucano na HMS Deender”. “Brod Kraljevske mornarice bio je u nedužnom prolazu kroz ukrajinske teritorijalne vode. Postupali smo u skladu s međunarodnim pravom i ruska ocjena je očekivano netočna”.

Po međunarodnom pravu mora, pravo na nedužni prolazak omogućuje brodovima da prolaze kroz teritorijalne vode druge države pod uvjetom da to ne dovodi u pitanje njezinu sigurnost.

Spor oko Crnog mora

Rusija je anektirala Krim 2014. i smatra područja oko njegovih obala svojim vodama. Zapad to ne priznaje. Crno more, koje Rusija koristi za projekciju svoje moći na Mediteranu, stoljećima je u središtu nadmetanja za utjecaj Rusije, Turske, Francuske, Britanije i SAD-a.

Tijekom rata u Gruziji 2008., Rusija je bila ljuta zbog američkih ratnih brodova u Crnom moru, a u travnju SAD je otkazao slanje dvaju ratnih brodova u to područje. I ruski predsjednik Vladimir Putin i američki predsjednik Joe Biden priznaju da su odnosi između dviju zemalja, bivših hladnoratovskih neprijatelja, pali na niske grane zbog sporova oko špijuniranja, hakiranja, miješanja u izbore, Ukrajine, Bjelorusije i ljudskih prava.

Na snimkama se vidi upozorenje

Odnosi između Londona i Moskve na ledu su od 2018. kada je nervnim otrovom novičokom otrovan dvostruki agent Sergej Skripalj, krtica koja je izdala stotine ruskih agenata britanskom MI6-u. Rusija tvrdi da je britanski brod ušao tri kilometra u ruske vode kod rta Fiolenta, kod Sevastopolja, sjedišta ruske Crnomorske flote.

BBC je objavio snimku s broda na kojoj se vidi kako ruski časnik upozorava da će pucati ako britanski brod ne promijeni smjer. Rusija je objavila snimke ruskog bombardera SU-24 koji je letio blizu britanskog broda.