I Europsko vijeće dalo zeleno svjetlo za otvaranje pregovora s BiH, Plenković oduševljen: 'Uspjeli smo!'

Današnja odluka ključni je korak naprijed na vašem putu u EU, napisao je Charles Michel

BRUSSELS, BELGIUM - MARCH 20: European Commission President Charles Michel (R) and Chair of the Council of Ministers of Bosnia and Herzegovina Borjana Kristo (L) are seen upon their arrival before their meeting in Brussels, Belgium on March 20, 2023. Dursun Aydemir / Anadolu Agency (Photo by Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)
FOTO: Anadolu via AFP

Čelnici država članica donijeli su u četvrtak u Bruxellesu odluku o otvaranju pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom i pozvali Komisiju da pripremi pregovarački okvir.

“Nadovezujući se na preporuke Komisije od 12. ožujka 2024., Europsko vijeće odlučuje otvoriti pregovore o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom. Europsko vijeće poziva Komisiju da pripremi pregovarački okvir s ciljem da ga Vijeće usvoji u trenutku kada se poduzmu svi relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije od 12. listopada 2022.”, kaže se u zaključcima Europskog vijeća.

“Europsko vijeće je upravo odlučilo podržati otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Čestitamo! Vaše je mjesto u našoj europskoj obitelji. Današnja odluka ključni je korak naprijed na vašem putu u EU. Sada treba nastaviti naporno raditi kako bi Bosna i Hercegovina napredovala, kako vaši stanovnici i žele”, napisao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel na X-u, nekadašnjem Twitteru.

Plenković: ‘Ovo je povijesni dan’

Vrlo brzo nakon Michelove objave se javio i hrvatski premijer Andrej Plenković. “Uspjeli smo! Na Europskom vijeću donijeli smo odluku o otvaranju pristupnih pregovora s BiH. Ovo je povijesni dan za našu susjednu i prijateljsku BiH! Čestitke od srca Borjani Krišto na ostvarenom napretku. Nastavit ćemo pomagati i štititi interese Hrvata kao konstitutivnog naroda”, napisao je Plenković na X-u.

Plenković je odmah po usvajanju odluke rekao da je na njegov prijedlog uvrštena rečenica da se pozove Europsku komisiju da pripremi pregovarački okvir koji će potom usvojiti Vijeće. “Ovo je bio veliki dugogodišnji politički napor, najprije emancipirati temu Bosne i Hercegovine i staviti je na dnevni red EU-a, zatim emancipirati pitanje ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda i osigurati da se svi važni, zahtjevni institucionalni koraci donesu, i u tome smo uspjeli”, rekao je Plenković.