I iz Organizacije za europsku sigurnost upozoravaju da ovo što se dogodilo s Klancir nije normalno

Policijsko maltretiranje Đurđice Klancir privuklo je pažnju OESS-ovog Predstavnika za slobodu medija

(L-R) Human rights activist focused in media law Fultura Kusar, OSCE Media Freedom Representative Harlem Desir and Secretary General of Reporters Without Borders Christophe Deloir speak to journalists after their meeting with the Slovak Prime Minister to discuss the investigation of the murder of a Slovak investigative journalist, in Bratislava on March 2, 2018. - Murdered Slovak journalist Jan Kuciak was probing alleged high-level political corruption linked to the Italian mafia, the news portal he worked for revealed on February 28, 2018, as his killing sparked political fallout and fresh demonstrations in the EU state. (Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP)
FOTO: AFP/AFP

Predstavnik za slobodu medija važne međunarodne organizacije OESS Harlem Desir danas je na Twitteru objavio kako je zabrinut zbog upada policije u redakciju portala Net.hr i legitimiranja novinarke Đurđice Klancir. “To bi se moglo protumačiti kao pritisak na novinare i ne bi trebalo postati praksa”, napisao je Desir.

Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) je međunarodna organizacija pod okriljem UN-a koja se bavi pitanjima kontrole naoružanja, ljudskih prava, demokratizacije, nadzorom izbora i zaštitom okoliša. OESS-ov predstavnik za slobodu medija nadzire medije u svih 57 država članica. Najvažnije dužnosti su mu da upozorava na kršenje slobode izražavanja, te da promiče principe slobode medija za koje se zalaže OESS. U slučajevima kada uoči teška kršenja tih principa, predstavnik može kontaktirati dužnosnike države u kojoj su problemi nastali, i uključiti se u njihovo rješavanje.

Proziva i HRT

Jučer je na službenim stranicama predstavnika objavljeno priopćenje u kojem se izražava zabrinutost zbog velikog broja tužbi koje su u Hrvatskoj protiv novinara i medija podnijeli političari i javni dužnosnici, te zbog sporova u koje je upleten HRT. „Oba pitanja mogla bi se negativno odraziti na medijske slobode u Hrvatskoj”, upozorava se u priopćenju. Predstavnik je spomenuo i prosvjed hrvatskih novinara u subotu, te napisao kako je veliki broj tužbi protiv novinara “zaprepaštava”.

Zabrinut je i zbog kaznenog djela „sramoćenja”, za koje se novinara može proglasiti krivim iako je izrekao istinu, ako sudac procijeni da ta istina nije u javnom interesu. „Pozivam da se kazneno djelo „sramoćenja” izbaci iz zakona”, stoji u objavi. Što se tiče 36 parnica koje HRT vodi protiv novinara, gospodin Desir nacionalnu televiziju poziva da sporove s novinarima riješi konstruktivnim dijalogom izvan sudnice, i pohvaljuje slučajeve u kojima je započelo mirenje.