I jedan od najuglednijih svjetskih medija, Washington Post, objavio iscrpan tekst o MUP-ovom skandalu s WhatsApp porukama

Američki list citira Telegram koji je, s međunarodnom ekipom novinara, otkrio skandalozne poruke

Skandal s WhatsApp porukama koji su otkrili istraživački novinari međunarodne grupe medija, među kojima je i Telegram, tema je i u stranim medijima. Radi se o porukama kojima su policijski šefovi razmjenjivali razne osjetljive podatke, uznemirujuće fotografije migranata kako leže na podu te dogovarali njihovo protuzakonito odvraćanje.

O tome je danas objavljen tekst i u jednom od najuglednijih svjetskih medija, američkom Washington Postu. Citirajući objavu nizozemske neprofitne organizacije Lighthouse Reports, navode kako je spomenuta WhatsApp grupa korištena za razmjenu informacija o sprovođenju više od 1300 osoba, uglavnom iz Afganistana, Pakistana i Sirije.

U tekstu se dalje citira Telegram, uz screenshot koji pokazuje poruku glasnogovornice MUP-a Jelene Bikić u kojoj piše da je Služba za odnose s javnošću MUP-a zaprimila zahtjev agencije Associated Press za snimanje na granici uz ophodnju granične policije te napomenu da će taj zahtjev odbiti.

Screenshot WP

Spominju i Božinovića

Washington Post piše i kako su “hrvatski dužnosnici rekli da neće ni potvrditi ni demantirati autentičnost screenshotova objavljenih u izvješću”. List, među ostalim, spominje i odgovor hrvatskog MUP-a koji je “negirao policijsko maltretiranje migranata”.

WP navodi kako je aferu otkrila međunarodna ekipa istraživačkih novinara – Telegrama, nizozemskog Lighthouse Reportsa, Nove TV, Novosti, austrijskog ORF-a i njemačkog Der Spiegela.

‘Optužbe za pushback migranata’

WP ističe i kako se Hrvatska – članica Europske unije, a odnedavno i Schengena – više puta suočavala s optužbama za takozvani pushback migranata na svojim granicama, što je praksa koja je nezakonita prema međunarodnim ugovorima o izbjeglicama.

Pushback uglavnom uključuje primjenu sile i kolektivno protjerivanje kako bi se spriječilo ljude da ostvare pravo na podnošenje zahtjeva za međunarodnu zaštitu, ako se boje za svoje živote ili su suočeni s progonom”, navodi WP.

Američki list piše kako je istragom otkriveno 60 screenshotova (snimki zaslona) poruka te da je identificirano 33 sudionika u chat grupi korištenoj između kolovoza 2019. i veljače 2020.