I jutros svi pričaju o optužnicama u Orašju; mediji pišu da ih ima još puno te kako je Zagreb za njih znao

Cijeli je slučaj komentirao i hrvatski MVP Davor Ivo Stier

28.09.2016., Ured predsjednice, Pantovcak 241, Zagreb - Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarovic zapocela je konzultacije s celnicima parlamentarnih stranaka izabranih u Hrvatski sabor. Andrej Plenkovic, Hrvatska demokratska zajednica, HDZ. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

Današnji Večernji list na naslovnici donosi informaciju kako postoji još 640 optužnica iz Sarajeva i Banjaluke koje prijete Hrvatima. Dio optuženih, koji znaju da su mogući cilj akcija tužiteljstva BiH, navodno su se s obiteljima već preselili u Hrvatsku. Osim političkih optužnica, navodno postoje i dokazi da su neki počinili zločine.

Uhićenja desetorice bivših pripadnika HVO-a u Orašju, a onda i određivanje jednomjesečnog pritvora za njih, uzrokovalo je burne reakcije na hrvatskoj strani. Tijekom jučerašnjeg dana održan je višesatni sastanak u Vladi na kojem su bili i državni odvjetnik i šef SOA-e, no što su dogovorili još nije poznato. Predsjedica Kolinda Grabar Kitarović najavila je kako će sazvati Vijeće za nacionalnu sigurnost, te kako nije imala informacija o uhićenjima.

Stier kaže da je Hrvatska u kontaktu s NATO-om i EU

Ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier najavio je da će se već na današnjoj sjednici Vlade donijeti odluka o formiranju Savjeta za suradnju s međunarodnim kaznenih sudovima. Rekao je kako će se nadležne institucije koordinirati po ovom pitanju kako bi se uskladile i kako bi u suradnji s institucijama susjednih država otkrile kako je došlo do kolanja klasificiranih dokumenata, piše N1.

“U kontaktu smo s državljanima koji su uhićeni u Orašju, kao državljanima RH pružena im sva potrebna pomoć, a kako su i državljani BiH, kao takvi su tretirani od pravosudnih institucija BiH”, rekao je Stier. “U vrlo uskoj vezi smo s našim saveznicima u NATO-u i EU-u, prenijeli smo im našu zabrinutost. Želimo naglasiti da je ta suradnja uska, i sada s našim saveznicima kooridniramo buduće korake u politici prema BiH”, kazao je. Dodao je da se pravosuđe ne smije ispolitizirati.

Hrvatske vlasti, navodno, su sve znale

Jutarnji list objavio je dokument hrvatskih obavještajnih službi od 17. srpnja 2014. u kojem je informacija o istrazi Tužiteljstva BiH protiv 28pripadnika HVO-a u Orašju, Hrvata i Bošnjaka, te o drugoj istrazi protiv pripadnika 101. brigade HVO-a u Bosanskom Brodu za razdoblje od ožujka do listopada 1992.

Sugovornici Jutarnjeg iz Tužiteljstva BiH tvrde kako su redovito obavještavale hrvatske vlasti o istragama koje vlasti BiH provode protiv pripadnika Hrvatske vojske i HVO-a. S time su, piše Jutarnji, upoznati i aktualni premijer Andrej Plenković i predsjednica Grabar Kitarović, a o svemu je detaljno upoznat glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan.

Koga sve terete optužnice

Prema pisanju Jutarnjeg na optužnicama su mnogi hrvatski generali, puput Ante Gotovine i aktualnog ministra obrane Damira Krstičevića.

Protokol koji su u Sarajevu 3. lipnja 2013 potpisali tada glavni državni odvjetnik RH Mladen Bajić i Glavni tužtelj tužiteljstva BiH Goran Salinović, regulira suradnju dvaju tužiteljstava na način da Hrvatska pomaže BiH, a na isti način i tužiteljstvo BiH može DORH-u dostavljati podatke i dokaze o postupcima za ratne zločine u obje države, čiji počinitelji imaju dvojno državljanstvo i prebivalište u Hrvatskoj. Suradnja spomenutih tijela može trajati tijekom cijelog kaznenog postupka, sve do donošenja pravomoćne sudske odluke.