I Kolarić istupio oko slučaja trudnice kojoj bolnice ne daju da pobaci teško bolesnu bebu: 'Nedopustivo!'

'Bolest djeteta nespojiva sa životom svakako spada u opravdan razlog za prekid trudnoće', poručuje Kolarić

Ne stišavaju se reakcije na slučaj Mirele Čavajde, čije još nerođeno dijete ima ogroman maligni tumor. Čavajda je morala istupiti u javnost, jer su joj sve bolnice u Zagrebu odbile prekinuti trudnoću, iako bi dijete zbog tumora moglo umrijeti i prije poroda, tvrdeći kako to zakonski ne mogu učiniti.

Branko Kolarić, epidemiolog i čelnik Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar, smatra da je “nedopustivo” da Čavajdi, zdravstvene institucije koje je obišla, nisu uputili u njezina prava.

“Ako su medijski tekstovi točni, gospođa kojoj je rečeno da nosi dijete s bolesti koja je nespojiva sa životom nakon poroda nije dobila uputu da može zahtijevati komisiju za pristup prekidu trudnoće već je upućena da ode u Sloveniju. Nedopustivo! Prekid trudnoće može se učiniti i nakon 10 tjedna, ali uz komisijsku procjenu. Bolest djeteta nespojiva sa životom svakako spada u opravdan razlog za pozitivan odgovor komisije ukoliko trudnica uputi takav zahtjev”, napisao je Kolarić na Facebooku.

‘Svaka žena ima pravo na prekid trudnoće’

Ministarstvo zdravstva također se ranije oglasilo oko ovog slučaja ustvrdivši isto što i Kolarić da se trudnoća može prekinuti nakon deset tjedana uz odobrenje komisije. “Svakoj ženi u Hrvatskoj mora biti omogućen prekid trudnoće i nakon isteka deset tjedna ako za to postoje medicinski razlozi”, poručilo je ministarstvo.

“Kad se na temelju medicinskih indikacija utvrdi da se na drugi način ne može spasiti život ili otkloniti narušenje zdravlja žene za vrijeme trudnoće, porođaja ili poslije porođaja, kad se na temelju medicinskih indikacija i saznanja medicinske znanosti može očekivati da će se dijete roditi s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama te kada je do začeća došlo u vezi s izvršenjem krivičnog djela silovanja, obljube nad nemoćnom osobom, obljube zloupotrebom položaja, obljube s djetetom ili rodoskvrnuća”, priopćili su iz ministarstva.

Naveli su kako je osnovano i drugostupanjska komisija u KBC-u Rebru koja odlučuje o prigovorima protiv odluke prvostupanjske komisije. Pozvali su zdravstvene institucije da pravovremeno i točno informiraju pacijentice o njihovim pravima i mogućnostima koje mogu ostvariti u Hrvatskoj.