I na najnovijoj svjetskoj listi sveučilišta, Zagreb stoji jezivo. Veselimo se Borasovoj reakciji

Borasov plaćeni novinski prilog redovito demantira važnost i ozbiljnost ovakvih lista

28.02.2018., Zagreb - Damir Boras, rektor Sveucilista u Zagrebu. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Sveučilište u Zagrebu, očekivano i prirodno, ponovno se našlo dnu jedne svjetske ljestvice sveučilišta. Ovaj put riječ je o Svjetskom poretku sveučilišta za 2019. godinu, objavljenom u cijenjenom časopisu Times Higher Education, a Zagreba nema u prvih 800 institucija. Službeno, za zagrebačko Sveučilište piše da se nalazi između 800.-og i 1000.-og mjesta, s obzirom na to da za tako nisko rangirana sveučilišta, Times ne definira točan poredak. Sveučilište u Splitu bolje je od zagrebačkog, kao uostalom i u većini ostalih top ljestvica objavljenih u posljednjih nekoliko godina, pa se nalazi između 600.-og i 800.og mjesta.

Timesova ljestvica smatra se jednom od najrelevantnijih obrazovnih top lista na svijetu. Što rektora Borasa neće spriječiti da pokuša osporiti njen ugled, važnost i ozbiljnost, što promatramo nakon objave gotovo svake top liste na svijetu. U redovnom plaćenom prilogu Universitas, koji Boras tiska u desecima tisuća primjeraka u hrvatskim dnevnim novinama, zastupnici njegove administracije redovito izvještavaju o problematičnoj metodologiji ovakvih lista, kao i navodno zlonamjernoj medijskoj interpretaciji.

Potop u gotovo svim svjetskim listama

U posebno duhovitom pokušaju osporavanja svog lošeg plasmana, prije nekoliko mjeseci Universitas je objavio detaljnije top liste svjetskih sveučilišta, s tezom da u pojedinim kategorijama uopće ne stoji toliko loše – problem je bio samo u tome, što su detaljnije top liste pokazivale još gore stanje od ove načelne.

Zagrebačko Sveučilište sasvim katastrofalno stoji u gotovo svakom svjetskom odabiru, koja se inače pripremaju po vrlo ozbiljnim i preciznim kategorijama, poput objave znanstvenih radova u relevantnim časopisima, količini citiranja u drugim relevantnim radovima, broju dobitnika međunarodnih nagrada, broju Nobelovaca i tako dalje. Organizacija Times Higher Education također objavljuje listu sveučilišta iz takozvanih rastućih ekonomija, odnosno manje razvijenih zemalja. I među njima Zagreb stoji iznimno slabo, na zbirnoj poziciji između 200.og i 250-og mjesta (Split je stotinjak mjesta ispred).

Na poznatoj Šangajskoj listi Zagreb se povremeno uspije probiti među 500 sveučilišta na svijetu, što je još uvijek znatno gore od većine institucija u regiji (Beograd je, recimo, bio u top 300). Inače, na ovogodišnjoj globalnoj listi Times Higher Education, prvo mjesto zauzima Sveučilište u Oxfordu, a u top deset na svijetu još su Cambridge, Stanford, MIT, Caltech, Harvard, Princeton, Yale, Imperial College u Londonu i Sveučilište u Chicagu. Kao ključni trend izdvaja se povećanje kvalitete azijskih sveučilišta, koja su sve bliže zapadnim.