I Osijek se priprema za prihvat izbjeglica: 'Spremni smo učiniti sve kako bi im ova trauma bila što manja'

Zasad je u dvoranu postavljeno stotinu ležajeva, ali broj se može povećati

Goran Latković iz Crvenog križa u spremnoj dvorani Jug
FOTO: Telegram

Sportska dvorana Jug, u osječkom naselju Jug 2, spremna je za prihvat izbjeglica iz Ukrajine. Postavljeno je stotinu ležajeva, a dvorana ima i odgovarajući veliki sanitarni čvor te može pružiti solidne uvjete za kraći boravak. Bude li potrebno, smještajni kapaciteti će se brzo proširiti.

Jučer su u prihvatni centar Osječko-baranjske županije stigle dvije obitelji, jedna peteročlana koja je nakon registracije otišla kod obitelji ili prijatelja u susjednu Vukovarsko-srijemsku županiju, te jedna četveročlana obitelj koja je imala ranije dogovoren smještaj na području Osječko-baranjske županije.

Danas su stigle dvije obitelji, ukupno sedam osoba i ostale su na području Osječko-baranjske županije. U prihvatnom centru trenutno, u Sportskoj dvorani Jug, nema smještenih osoba, rekla je za Telegram Ivana Gusak Galić, iz kabineta osječko-baranjskog župana, Ivana Anušića.

Prihvatni centar za osobe bez smještaja

“Do sada pristigle četiri izbjegličke obitelji smještene su kod rodbine i prijatelja pa su samo obavili registraciju i iskazali zdravstvene i humanitarne potrebe, a spojeni su i s našom Službom traženja, za kasnije moguće spajanje članova obitelji”, kaže za Telegram Goran Latković, predsjednik Društva Crvenoga križa Osječko-baranjske županije.

Goran Latković iz Crvenog križa u spremnoj dvorani Jug Telegram

“Ovo je prihvatni centar u koji se trebaju javiti sve osobe koje nemaju riješen i dogovoren smještaj. Ovdje ćemo ih prihvatiti i registrirati, a potom pronaći odgovarajući smještaj gdje bi mogli boraviti kroz neko duže razdoblje”, nastavlja Latković. “Dakle, ovdje će biti samo neko vrijeme, mi ćemo se truditi da to bude što kraće, samo dan-dva, najviše tri. Imat će sve što im je potrebno. Prehrana će biti organizirana kombinacijom suhih i toplih obroka. Kada se pojave prve izbjeglice koje nemaju osiguran smještaj, spremni smo na pojedinačne prihvate, ali i na scenarij da odjednom dođe pun autobus izbjeglica”.

Mobilni timovi dočekuju izbjeglice

“Funkcioniramo na načelu mobilnih timova, temeljem dojave policijskih službenika da izbjeglice dolaze na naše područje, šaljemo mobilni tim koji ih dočeka, uzme podatke, obavi s njima razgovor, pruži im prvu psiho-socijalnu podršku, vidi koje su njihove potrebe, trebaju li liječnika i slično. Svakako, vodi se računa i o epidemiološkim uvjetima. Svi koji će biti smješteni u dvorani morat će biti i testirani na Covid 19, a bit će im omogućeno i cijepljenje.

Cjelokupnu akciju i koordinaciju vodi Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije i Područni ured Ravnateljstva civilne zaštite u Osijeku. Mi ostali, u operativnim snagama, obavljamo svatko svoj dio zadataka, u koordinaciji smo sa sustavom policije i zdravstva kako bi se ukrajinskim izbjeglicama pružila sva potrebna pomoć da bi trauma koju proživljavaju bila što manja”, kaže Goran Latković, predsjednik Društva Crvenoga križa Osječko-baranjske županije.