Nekad je nužno odabrati stranu

I slovenski doktori potvrdili da beba ima opasni tumor. Beroš nakon niza neistina: 'Samo sam prenosio informacije'

Mišljenje su dali liječnici Kliničkog centra Ljubljana, najvažnije bolnice u Sloveniji

FOTO: RTL Direkt/screenshot

Portali N1 i Index došli su u posjed nalaza iz Slovenije u kojem se navodi da beba Mirele Čavajde najvjerojatnije ima tumor teratom, najčešći oblik tumora mozga kod fetusa. Liječnici najvažnije slovenske bolnice, Kliničkog centra Ljubljana, do mišljenja da se radi o tumoru kod kojeg su šanse preživljavanja vrlo niske došli su temeljem snimke magnetskom rezonancom napravljene u Hrvatskoj.

Teratom na mozgu je, pišu, rijetki rak koji se pojavljuje u jednom slučaju na milijun trudnoća, a na snimci su liječnici uočili i velik broj lezija i cista koje pritišću mozak. Šanse za preživljavanjem su manje od 10 posto, a vjerojatnost od lošeg ishoda i komplikacija velike. Rizik postoji i za majke kojima se u većini slučajeva treba raditi carski rez.

Danas se konačno oglasio ministar Beroš

Danas se konačno oglasio i ministar Vili Beroš, koji je iznio mišljenje stručnog povjerenstva KBC-a Zagreb. To povjerenstvo navodi da je u slučaju Mirele Čavajde moguće neurokirurško liječenje djeteta u slučaju da porođaj prođe dobro. “Stručni je stav da bi trebalo pokušati liječiti dijete. Naravno da nitko ne garantira uspjeh liječenja”, rekao je Beroš nakon sjednice vlade.

U povjerenstvu čije je mišljenje prenio ministar bilo je sedam članova, među kojima su bili ginekolog, internistički onkolog, neonatolog, intenzivni pedijatar, neuroradiolog i neurokirurg. Prema njihovom mišljenju, moguće je da se u slučaju Čavajde neurokirurški liječi dijete, ako porođaj prođe dobro.

Index je, pišu, u posjedu i mišljenja tog povjerenstva. Navode kako u njemu stoji da je “razvidno da se radi o intrakranijskom tumoru promjera 4,3 centimetra, za sada bez znakova u drenaži likvorske tekućine”. Potom navode kako je nakon rođenja djeteta “neurokirurški zahvat svakako moguć uz dobru perioperativnu i multidisciplinarnu potporu”. Dodaju i da je moguće i specifično onkološko zbrinjavanje ako se pokaže da se radi o zloćudnom tumoru, “kao i sveobuhvatna genska profilacija tumorskog tkiva na temelju koje bi se po potrebi mogli uključiti i pametni lijekovi”.

Beroš kaže da je samo prenosio informacije

Beroš je izjavio da se koraci mogu poduzeti tek nakon što se sazna kakva je bolest. “Taj tumor svojim položajem i veličinom nije pritisnuo likvorske putove i doveo do razvoja hidrocefalusa, što je značajno”, rekao je ministar, pa dodao da ako je riječ o tumoru, da treba utvrditi je li riječ o malignom ili dobroćudnom tumoru. Utvrđivanje malignosti moguće je tek nakon što se beba porodi, nakon čega se može krenuti u eventualno neurokirurško liječenje. Potom je Beroš još jednom istaknuo kako još uvijek nije sigurno kako je riječ o tumoru, već da se može raditi o krvarenju koje izgleda kao tumor. Telegram je danas detaljno analizirao Beroševe tvrdnje iz kojih je jasno da je pogrešno citirao zakon i govorio teške neistine o dijagnozi gospođe Čavajde.

Ministar je potom za Jutarnji list pokušao objasniti temeljem čega je iznio podatke. Kako kaže, samo je prenosio informacije koje su mu pisanim putem dostavljene od strane stručnog povjerenstva i bolničkih ustanova od kojih je ministarstvo tražilo očitovanja. “Iznio sam stajalište koje je utemeljeno na stručnim mišljenjima osoba koje su kompetentne u našem zdravstvenom sustavu i tim mišljenjima i stajalištima sam poklonio povjerenje, jer vjerujem da su odraz profesionalnog i etičkog iskustva koje uvažava i sve elemente humanog odnosa prema pacijentici i cijeloj situaciji”, rekao je.

Odvjetnica kaže da su doktori spominjali hidrocefalus

Nakon Beroševe izjave, oglasila se i odvjetnica Mirele Čavajde, Vanja Jurić. Jurić tvrdi kako se suprotno od toga što je Beroš izjavio, u nalazu sa Svetog Duha spominjao hidrocefalus. Beroš je pak na to odgovorio kako se on u svojoj izjavi nakon sjednice vlade pozivao na ono što se navodi u mišljenju povjerenstva KBC-a Zagreb.

“Riječ je o mišljenju povjerenstva. U njemu je bio Marko Radoš, naš najbolji neuroradiolog. Osobno nisam gledao slike da bih mogao donijeti svoj sud. Dok se ne uzme tkivo na analizu, ne može se znati sa sigurnošću o čemu se radi. Puno smo puta išli operirati mozak misleći da je tumor, a na kraju se ispostavilo da je hematom. Jedino analiza tkiva može dati konačan odgovor. Gledajući samo slike ne može se sa sigurnošću reći što je”, rekao je Beroš.

Finalna odluka nakon drugostupanjske komisije

Potom se opet oglasila Jurić, pa je rekla kako je ključni problem u tome što se odjednom spominje prijevremeni porođaj, premda Čavajda po zakonu ima pravo na prekid trudnoće. “U zakonu piše da je prekid trudnoće dopušten ako se može očekivati da će dijete imati teške fizičke ili duševne mane. Dakle, uopće se ne radi o mogućnosti preživljavanja, nego o tome ima li teške tjelesne ili duševne mane”, izjavila je Jurić.

Finalnu odluku o tome što slijedi donijet će drugostupanjska komisija formirana na Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj. Komisija je sastavljena od liječnika koji su specijalizirani za navedenu patologiju, općinski sudac i socijalni radnik. Danas je doktorica iz Slovenije dr. med. Mateja Vukmanič Pohar, izjavila kako su prošle godine u Sloveniji 134 Hrvatice obavile pobačaj.