I to smo dočekali. WHO se nada da bi u 2023. mogao proglasiti kraj pandemije koronavirusa

Komentirali su i širenje virusa u Kini

09.01.2021., Zagreb, Obiteljsko COVID lijecenje starijih osoba te strah i neizvjesnost koji su prisutni zbog virusa COVID-19; najstarijeg clana (88. god.)  odvoze u COVID bolnicu KB Dubrava na lijecenje, te nakon par dana i njegovu suprugu (80.god). Briga ostatka obitelji koji zbog opasnosti od zaraze gledaju iz udaljenosti, kroz prozor, svoje bliznje i nemogucnost kontakta u teškim trenucima. Ova prica ima sretan zavrsetak nakon 10 dana lijecenja kisikom i antibioticima svi su se oporavili te vratili svojem domu. TOP 2021 Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) optimistična je da bi globalna izvanredna zdravstvena situacija nastala pandemijom koronavirusa mogla završiti 2023. godine. “Nadamo se da ćemo sljedeće godine moći reći: ‘Ovo više nije pandemija'”, rekao je čelni čovjek WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus u Ženevi u srijedu. Iako je dodao da će “virus ostati ovdje”, naglasio je da svijet sada ima alate – cjepiva, lijekove i kodeks ponašanja – da se nosi s time.

Broj slučajeva Mpox-a, kako su preimenovane majmunske boginje, također je pao za više od 90 posto i nije bilo slučajeva ebole u Ugandi već neko vrijeme, rekao je Tedros. Gledajući prema 2023., rekao je: “Postoje mnogi razlozi za nadu i mnogi razlozi za zabrinutost.” Spomenuo je, među ostalim, moguću glad, posebno u Africi, loše sanitarne uvjete u mnogim mjestima, nezdravu prehranu, malariju i tuberkulozu.

WHO ne može proglasiti da je pandemija “gotova”. Termin pandemija se čak i ne pojavljuje u WHO-vim Međunarodnim zdravstvenim propisima (IHR). Može tek ukinuti “izvanrednu situaciju javnog zdravstva od međunarodne zabrinutosti” koja je proglašena krajem 2020. godine zbog koronavirusa.

Komentirali i širenje virusa u Kini

Proglašenje izvanredne situacije najprije za cilj ima probuditi vlade tako da bi poduzele zaštitne mjere i surađivale. Međutim, svaka zemlja zasebno nameće uvjete. Ukidanje mjera protiv koronavirusa u Njemačkoj, primjerice, nije uvjetovano WHO-ovim ukidanjem izvanredne situacije.

Što se tiče rasta broja zaraženih u Kini, direktor WHO-a za izvanredne situacije Mike Ryan rekao je da eksplozija brojeva nije rezultat ukidanja nulte politike covida. Naglasio je novinarima da se virus snažno širio u toj zemlji i prije nego su ukinute restrikcije.

“Postoji narativ u ovom trenutku da je Kina ukinula restrikcije i da je odjednom bolest izmakla kontroli”, kazao je. “No bolest se intenzivno širila jer, kako vjerujem, kontrolne mjere ju nisu zaustavljale. I vjerujem da je Kina strateški odlučila da to više nije najbolja opcija”.