I u Italiji je nezgodno s populistima; vlada im se opasno ljulja, a i EU im prijeti kaznama zbog previsokog duga

Pomirljivi tonovi čelnika vladajućih stranaka možda su tek novo zatišje pred oluju

05-05-2019 Roma
Politica
Trasmissione tv "Mezz'Ora in Più"
Nella foto Luigi Di Maio, sullo schermo Matteo Salvini


05-05-2019 Rome (Italy)
Tv program "Mezz'Ora in Più"
In the pic Luigi Di Maio, Image: 430988803, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, LaPresse
FOTO: Profimedia, LaPresse

Sudbina talijanske koalicijske vlade i dalje je neizvjesna. Rezultati europskih izbora, koji su potvrdili preokret u odnosu snaga vladajućih stranaka, podgrijali su spekulacije da je populistička vlada Lige i Pokreta 5 zvijezda (M5S) pred raspadom. Taj je dojam početkom tjedna pojačao sam premijer Giuseppe Conte, zaprijetivši ostavkom ako koalicijski partneri ne prestanu s javnim svađama i međusobnim napadima.

Nakon Conteove dramatične objave, čelnici vladajućih stranaka Matteo Salvini i Luigi Di Maio potvrdili su da žele nastaviti suradnju. “Nemam nikakvu namjeru rušiti vladu. Ministri su plaćeni da rade” svoj posao, poručio je umirujuće Salvini. “Odluka je jednostavna: želimo nastaviti raditi za zemlju”, bio je pomirljiv i Di Maio u intervjuu za talijanski dnevnik Corriere della Sera. Spremni su, dodao je, razgovarati o mjerama koje su Salviniju bitne, poput uvođenja “flat taxa” i povećanja ovlasti lokalnim jedinicama.

Tko će prvi trepnuti?

Pomirljiviji tonovi ne znače, međutim, da je politička suradnja desničarske Lige i populističkog Pokreta konačno uplovila u mirne vode. Čini se da se prije radi o tome tko će prvi trepnuti – Salvini ili Di Maio. Tko će, dakle, od njih dvojice biti taj koji će javno proglasiti kraj koalicije koju od samog početka prate napetosti i nesuglasice. “U ovom trenutku nitko ne zna koliko će ta vlada doista potrajati”, kazao je Telegramu ovoga tjedna dobar poznavatelj prilika na talijanskoj političkoj sceni blizak Pokretu 5 zvijezda.

Ulje na vatru dolit će Bruxelles. Europska komisija danas je zaključila da Italija, zbog rastućeg javnog duga, krši fiskalna pravila Europske unije i da je zbog toga “opravdano pokretanje postupka u slučaju prekomjernog deficita na temelju duga”. Dug je lani porastao na 132,2 posto BDP-a. Iza hladno formulirane fraze krije se politički zapaljiv materijal.

EU postupak protiv Italije zbog duga

Ako se zemlje članice slože s procjenom Komisije, Bruxelles bi uskoro mogao pokrenuti formalni postupak protiv Italije. Taj postupak, u konačnici, može završiti novčanim sankcijama. Od talijanske vlade u tom bi se slučaju tražilo da provede nepopularne mjere, poput smanjenja proračunske potrošnje i podizanja poreza, kako bi izbjegla sankcioniranje. Pitanje je bi li Liga na tako nešto uopće mogla pristati.

Dapače, Salvini dosad probleme nije vidio u sve većem talijanskom dugu, nego u navodno zastarjelim europskim pravilima kojima se ograničavaju javni dug i deficit. Došlo je vrijeme – najavljivao je u kampanji i nakon europskih izbora – da se ta pravila mijenjaju.

Teško da će Salvini još jednom popustiti

Mogućnost da se to dogodi doista je zanemariva. Daleko je izvjesnije da će briselska preporuka izazvati nova trvenja unutar talijanske vlade. Čini se, naime, da premijer Conte nije spreman za frontalni sukob s Bruxellesom. Kada je u ponedjeljak prijetio ostavkom, ustvrdio je da će se Italija morati pridržavati fiskalnih pravila EU-a sve dok se ta pravila ne promijene. Poruka je, dakle, prilično jasna i upućena je, iako neizravno, na adresu čelnika Lige.

Italija je i prošle godine imala sraz s Bruxellesom oko prijedloga proračuna za ovu godinu. No, tada je Rim (malo) popustio pa je izbjegnut dublji sukob. Ovoga puta, osnažen izbornim rezultatima – udvostručenom podrškom birača u odnosu na prošlu godinu – Salvini i njegova stranka neće biti skloni popuštanju.

Nitko ne želi odgovornost za pad vlade

Što će to značiti za opstanak vlade, tek treba vidjeti (pravi test, kaže Telegramov sugovornik, bit će donošenje proračuna za sljedeću godinu; okviri za taj proračun bit će poznati u rujnu). No, u ovom trenutku izgleda da ni Liga niti Pokret 5 zvijezda zapravo ne žele na sebe preuzeti odgovornost za pad vlade i to, čini se, zbog bojazni da bi im to birači mogli zamjeriti. A onda i naplatiti na eventualnim prijevremenim izborima. Talijani su, doduše, naviknuti na to da im vlade padaju, a premijeri se mijenjaju. Conte je, samo u ovom desetljeću, već šesti talijanski premijer.

No, Liga, ali još i više Pokret 5 zvijezda svoj imidž gradi na tome da su drugačiji od stare političke garde koja je prije njih vladala Italijom. Ako nakon samo godinu dana sruše vladu i Talijane pozovu na nove izbore, bi li to značilo da se zapravo ne razlikuju puno od toga starog političkog establišmenta kojem se, kao, protive?

U godinu dana izgubili šest milijuna birača

Pet zvijezda su pritom i u daleko nezgodnijoj poziciji od koalicijskog partnera kojem podrška neprestano raste. Populistički je Pokret na nedavnim europskim izborima osvojio 17,1 posto glasova. Prije godinu dana, na parlamentarnim su izborima dobili 32,7 posto. O kakvom je dramatičnom padu riječ, bolje se vidi u apsolutnim brojkama: u godinu dana izgubili su šest milijuna birača.

Zbog teškog izbornog poraza, Di Maio je prošlog tjedna tražio da se članstvo putem stranačke on-line platforme izjasni želi li ga i dalje na čelu stranke. Glasovalo je oko 56 tisuća ljudi, preko 80 posto dalo je povjerenje aktualnom stranačkom lideru. Time je, očito, želio zaključiti rasprave o izbornom debaklu, a možda i ojačati svoju poziciju ako uskoro bude ponovno morao na izbore – nacionalne, a ne stranačke.

Odluka do kraja lipnja?

Salvini je, pak, osnažen rezultatima nedavnih izbora za Europski parlament. Njegova stranka, koja je prošlog proljeća dobila oko 17 posto glasova, sada je na 34,3 posto. Salviniju se, dakle, isplatila predizborna taktika – tvrd stav prema migrantima, napadi na “birokrate” u Bruxellesu, stalne objave na društvenim mrežama (ne samo političke: Salvini voli objavljivati selfije s omiljenim doručkom ili buketima cvijeća) i nevjerojatan broj skupova i drugih događaja po cijeloj Italiji (dnevnik La Repubblica nedavno je izračunao da je šef Lige od početka godine sudjelovao na više od 200 javnih i stranačkih događaja).

S takvim brojkama podrške teško da bi Salviniju prijevremeni izbori bili mrski, koliko god ponavljao da želi da ova vlada mandat odradi do kraja. Zato vrlo upozoravajuće (za koalicijske partnere) djeluje njegova ovotjedna izjava da će se do kraja lipnja vidjeti postoje li isti problemi, isti zastoji u odlučivanju i iste odgode. “To bi bio problem”, kazao je za radio RTL102.5.