Iako Orban tvrdi da su rezultati izvanredni, mađarski referendum je propao. Evo o čemu se tu radi

Mađari su u nedjelju glasali o migrantskim kvotama EU

Hungary's Prime Minister Viktor Orban (C) enters a car driven by Bulgaria's Prime Minister Boyko Borisov (Unseen) as they tour the area where a fence was erected on the Bulgaria-Turkey border near the town of Lesovo, on September 14, 2016.  / AFP PHOTO / NIKOLAY DOYCHINOV
FOTO: AFP

Mađari su na nedjeljnom referendumu odlučivali o migrantskim kvotama Europske unije. Na referendum je izašlo oko 40 posto od 8.26 milijuna Mađara s pravom glasa, a prema prvim rezultatima njih 98.3 posto bili su protiv kvota. No, izlaznost je bila ispod 50 posto koliko je potrebno kako bi referendum bio važeći.

To znači da je 3.249 milijuna Mađara odbilo migrantske kvote EU. Konačni rezultati referenduma bit će poznati tijekom tjedna, a ovo je nekoliko najbitnijih stvari o održanom referendumu.

1. O čemu se uopće glasalo?

Građani su se na referendumu trebali izjasniti podržavaju li izbjegličke kvote Europske unije. Odluka o raspodjeli izbjeglica među zemljama članicama donesena je prošle godine u rujnu. Protiv te odluke glasovale su Češka, Mađarska, Rumunjska i Slovačka, a Finska je bila suzdržana.

Referendumsko pitanje glasilo je: “Želite li da Europskoj uniji, čak i bez odobrenja mađarskog parlamenta, bude dopušteno propisivati obavezno preseljavanje stranih državljana u Mađarsku?”

2. Je li Orban pobijedio kao što tvrdi?

Mađarski premijer Viktor Orban žestoki je oponent izbjegličkih kvota koje je donijela Europska unija. Odmah nakon objavljenih rezultata, održao je press konferenciju na kojoj je rekao kako su rezultati referenduma izvanredni. Na pressici su smjeli biti samo snimatelji dok su novinari bili u drugoj prostoriji pa nisu mogli postavljati pitanja. “Trinaest godina nakon što je velika većina Mađara glasala na referendumu da se Mađarska priključi EU-u, danas su se Mađari ponovno očitovali o europskom pitanju”, rekao je Orban. “Postigli smo izniman rezultat, jer smo nadmašili rezultat referenduma o priključenju.”

Međutim, ovaj rezultat za Orbana baš i nije sjajan. Naime, da bi referendum bio važeći, na njega je trebalo izaći najmanje 50 posto građana, a to se nije dogodilo. Orban je najavio i da će podnijeti ustavni amandman kako bi ozakonio rezultate referenduma, premda on nije valjan jer je odaziv glasača bio ispod minimalnog praga od 50 posto. Kazao je i kako će čelnici EU-a morati uzeti u obzir rezultate glasovanja.

3. Mijenja li referendum išta?

Da je referendum i prošao, njime se ne bi apsolutno ništa promijenilo. To što su građani Mađarske protiv kvota koje je Europska unija donijela nema nikakvog formalnog utjecaja na odluke Europske unije.

Rezultat ne bi imao niti konkretne pravne posljedice u samoj Mađarskoj,. Jasno je, dakle, da je referendum imao neku drugu ulogu.

4. Zašto je onda uopće sazvan?

Orban je ovim referendumom želio ojačati vlastitu poziciju u Mađarskoj, ali i suprotstaviti se Europskoj uniji. Orban je otpočetka izbjegličke krize jasno davao do znanja kako u muslimanskim izbjeglicama vidi opasnost pa se na sve načine protivio primanju izbjeglica. Jasan pokazatelj su žice koje j gradio duž Mađarske granice sa Srbijom, a onda i s Hrvatskom.

5. Koliko uopće izbjeglica prema kvotama treba doći u Mađarsku?

Prema kvotama koje je Eu donijela prije nešto više od godinu dana, u zemljama članicama treba biti raseljeno 160 tisuća migranata. U Mađarsku ih treba doći ukupno 1294, no proces naseljavanja još nije započeo.

Što se tiče svih ostalih izbjeglica, gotovo svi oni koji su tijekom izbjegličke krize prošli kroz Mađarsku svoje su putovanje nastavili dalje, prema Njemačkoj ili Skandinaviji, a nisu ostali u Mađarskoj.

6. Koliko je uopće koštao referendum?

Referendum je, prema pisanju Foreign Policyja, koštao oko 40 milijuna američkih dolara. Mađarska, prema kvotama EU, treba primiti 1.294 izbjeglice. To bi zapravo značilo da bi, u slučaju da su kvote EU prihvaćene i Mađarska isti iznos utrošila na primljene izbjeglice, to iznosilo nešto više od 30 910 dolara po izbjeglici.